Zobacz

Drugiej takiej historii nie było

Wspomnienia

Anny Rybczyńskiej i Ludomira Mączki

Anna Rybczyńska, dyplomowany trener żeglarstwa, kapitan żeglugi śródlądowej i sternik morski, historyk polskiego żeglarstwa, zwana kiedyś “adwokatem Wagnera”, autorka wielu książek (prywatnie moja Mama) od końca lat dziewięćdziesiątych mieszkała w Kanadzie.

Hanka R

Screenshot 2015-07-20 18.53.45

W Toronto spotykała się często z kapitanem Ludomirem Mączką, wśród przyjaciół zwanym Ludojadem – legendarnym polskim żeglarzem, dla którego pływanie było wyzwaniem wolności i wewnętrznej niepodległości. Znali się od lat, można powiedzieć, że “od zawsze”, czyli od czasów, kiedy wspólnie stawiali pierwsze żeglarskie kroki, przygotowując się do przyszłych wyzwań, oswajania otwartych przestrzeni i i wypełniania białych żagli marzeniami, których nie były w stanie powstrzymać restrykcje państwa kontrolującego nie tylko żeglugę. Ludomir, samotny żeglarz, chętnie przyjął zaproszenie na pogawędkę i obiad. Przyszedł z butelką ulubionego wina “Gato Negro” Fragmenty rozmowy i wspomnień udało się nagrać. Ta ścieżka dźwiękowa, zapisana dzisiaj w cyfrowym pliku jest piękną pamiątką historii żeglarstwa polskiego, świadectwem entuzjazmu pionierów polskiego żeglarstwa w powojennej Polsce.

Aleksander Rybczyński

Wiersz Aleksandra Rybczyńskiego “Mama” w wersji audio (mp3) – czyta autor.

Wiersz Aleksandra Rybczyńskiego “Ludojad wychodzi w morze” w wersji audio (mp3) – czyta autor. Wesprzyj także portal “Polska Canada”, wpłacając sumę wyższą niż $2.00 Jako bonus otrzymasz dodatkowo wiersz “Mama” w wersji audio.

Name your price $ (min $2.00)

Name your price

Podaj dalej!
Share on Pinterest
Share with your friends
Submit

Books for Sailors

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Biuletyn – bezpłatna prenumerata

Książki i podręczniki