Aleksander Rybczyński – Sztuka to niepodległość

Ponad dwadzieścia lat temu rozpoczęła się moja przygoda z “Listem Oceanicznym”, pismem literacko-artystycznym, które korzystając z gościnności torontońskiej “Gazety” przez blisko dziesięć lat starało się dać świadectwo przekonaniu, że literatura i kultura polska, po transformacji 1989 roku stanowi jedność. Pismo zyskało uznanie i pewną popularność, historia zweryfikowała jednak optymistyczne oceny stanu polskiej kultury i niepodległości.

Po latach patrzę na “list Oceaniczny”, jak na swoistą formę zrealizowanego marzenia, które istniało i kwitło pomimo kryjącego się pod pozorami jedności rozdarcia.

Polska nadal potrzebuje niezłomności Kazimierza Wierzyńskiego i postawy “pisarzy wyklętych”, którzy twardo trzymali się prawdy i mówili wielkie NIE. Emigracja zaś potrzebuje głosów niepodległości intelektualnej i uznania wiekowej tradycji noszenia Polski w sercu, wbrew odległościom.

Nowe pismo “Polska Canada” chce być mostem miedzy Polską i Kanadą, między Polską i wszystkimi krajami, w których żyją twórcy, dla których polskie korzenie nie są tylko kłopotliwym balastem. “Polska Canada” otwiera swoje łamy dla wszystkich,  którzy wyrzekają się cynizmu, poszukują prawdy i nie wahają się przed zadawaniem trudnych pytań. Dla których sztuka, to niepodległość. Zapraszamy do współpracy, zapraszamy do lektury!

Aleksander Rybczyński

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*