Kto lubi hamburgery z foki?

Popularny i uwielbiany przez licznych sympatyków komentator CBC Don Cherry znowu naraził się strażnikom poprawności politycznej. Don Cherry jest byłym zawodnikiem i trenerem hokeja na lodzie, a jego komentarze i działalność popularyzatorska wyniosła go na piedestał jednego z najbardziej znanych Kanadyjczyków. Ceniony jest za patriotyzm, oddawanie hołdu poległym żołnierzom i przypominanie chlubnych kart historii Kanady i jej udziału w wojnach światowych. Barwny wizerunek jowialnego komentatora podkreslaja niezwykle ekscentryczne, kolorowe garnitury, których nie odważyłby się włożyć zwykły śmiertelnik.

Najbardziej jednak znany jest z bezpośrednich, kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem naraził się zaatakowaniem Rona MacLean, prowadzącego z nim słynny program, emitowany w przerwie sobotnich meczów, “‘Coache’s Corner” (“Narożnik trenera”) Ron Maclean wyznał, że w St. John’s jadł hamburgera z foki, co Don Cherry zripostował pytaniem: “Jadłeś małą foczkę? Jesteś jakimś dzikusem, czy barbarzyńcą?”

Sformułowanie to wywołało zmasowany atak i oburzenie “poprawnych politycznie” obywateli, którzy uznali to za rasistowską wypowiedź, adresowaną do mieszkańców północnej Kanady – Inuitów (zwanych niegdyś Eskimosami – co dzisiaj jest źle widziane), którzy tradycyjnie polują na foki i je spożywają. Trudno jednak porównywać tradycje rdzennych mieszkańców Kanady z dekadencką potrzebą delektowania się ekscentrycznymi daniami ze zwierząt, na które nadal prowadzone polowania budzą tak wiele oburzenia i kontrowersji. Można przewidzieć, że po kolejnym ataku “czujnych” strażników poprawności, pozycja i autorytet Dona Cherry pozostanie nienaruszony.

(ar)

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*