Kto lubi hamburgery z foki?

Popularny i uwielbiany przez licznych sympatyków komentator CBC Don Cherry znowu naraził się strażnikom poprawności politycznej. Don Cherry jest byłym zawodnikiem i trenerem hokeja na lodzie, a jego komentarze i działalność popularyzatorska wyniosła go na piedestał jednego z najbardziej znanych Kanadyjczyków. Ceniony jest za patriotyzm, oddawanie hołdu poległym żołnierzom i przypominanie chlubnych kart historii Kanady i jej udziału w wojnach światowych. Barwny wizerunek jowialnego komentatora podkreslaja niezwykle ekscentryczne, kolorowe garnitury, których nie odważyłby się włożyć zwykły śmiertelnik.

Najbardziej jednak znany jest z bezpośrednich, kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem naraził się zaatakowaniem Rona MacLean, prowadzącego z nim słynny program, emitowany w przerwie sobotnich meczów, “‘Coache’s Corner” (“Narożnik trenera”) Ron Maclean wyznał, że w St. John’s jadł hamburgera z foki, co Don Cherry zripostował pytaniem: “Jadłeś małą foczkę? Jesteś jakimś dzikusem, czy barbarzyńcą?”

Sformułowanie to wywołało zmasowany atak i oburzenie “poprawnych politycznie” obywateli, którzy uznali to za rasistowską wypowiedź, adresowaną do mieszkańców północnej Kanady – Inuitów (zwanych niegdyś Eskimosami – co dzisiaj jest źle widziane), którzy tradycyjnie polują na foki i je spożywają. Trudno jednak porównywać tradycje rdzennych mieszkańców Kanady z dekadencką potrzebą delektowania się ekscentrycznymi daniami ze zwierząt, na które nadal prowadzone polowania budzą tak wiele oburzenia i kontrowersji. Można przewidzieć, że po kolejnym ataku “czujnych” strażników poprawności, pozycja i autorytet Dona Cherry pozostanie nienaruszony.

(ar)

 

This image was originally posted to Flickr by Mafue at https://flickr.com/photos/51035822698@N01/5757094313 (archive). It was reviewed on 23 June 2018 by FlickreviewR 2 and was confirmed to be licensed under the terms of the cc-by-sa-2.0.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments