Canada Day – Don Cherry i zwierzęta

Niech ta piękna historia uświetni tegoroczny
Dzień Kanady – “Canada Day”

.

Legendarny kanadyjski trener Don Cherry, znany z niezależnych wypowiedzi i ekstrawaganckich garniturów jest także wielkim przyjacielem zwierząt. Założył fundację The Don Cherry’s Pet Foundation, pragnąc zrobić coś dla tych, którzy poświęcili swoje życia działalności, czyniącej Kanadę “bardziej ludzkim miejscem dla zwierząt”.

1 lipca, w święto Kanady – “Canada Day” rozpoczną się aukcje autentycznych, niepowtarzalnych garniturów Dona Cherry. Aukcje będą aktywne aż do jesieni, a 100% dochodu przeznaczone zostanie dla fundacji, poświęconej zwierzętom.

To w Kanadzie wielkie wydarzenie, ponieważ Don Cherry zdobył niezwykłą popularność i sławę, głównie dzięki charyzmatycznym, budzącym emocje wystąpieniom w programie “Coach’s Corner” (“Narożniku Trenera”), nadawanym w przerwie sobotnich, kultowych meczów ligi NHL  w państwowej telewizji CBC. Stacja, znana z politycznej poprawności i braku niezależnego dziennikarstwa, zawsze miała kłopot z uwielbianym hokejowym celebrytą. Don Cherry zawsze mówił to, co uważał za słuszne, często narażając się na krytykę tych, którzy nie mogli znieść wszystkiego, co wykraczało poza uładzoną, politycznie poprawną normę. Był chyba jedyną osobą w państwowej telewizji, która ośmielała się przypominać, że skomercjalizowane dzisiaj święta Bożego Narodzenia (“Christmas”) obchodzi się dla upamiętnienia narodzin Jezusa Chrystusa.

Podobnie oczywiste wypowiedzi nie były na rękę CBC i sponsorującej program “Coach’s Corner” sportowej stacji ‘Sportsnet” W ubiegłym roku w listopadzie, przed kanadyjskim “Remembrance Day”, upamiętniającym bohaterów światowych wojen, Don Cherry wspomniał o tradycji symbolicznych datków na wpinane w klapy jesiennych ubrań czerwone maki, będące symbolem pamięci. Skrytykował tych, którzy tego nie robią, czyniąc aluzję do współczesnych imigrantów, którzy osiedlają się w Kanadzie, spijają śmietankę, a nie są zainteresowani uhonorowaniem tych, którzy oddali życie w walce o wolność i kanadyjski dobrobyt.

Mało kto był tym oburzony, ale zaraz po emisji odcinka 86 letni Don Cherry został zwolniony, a mający kilkudziesięcioletnią tradycję i milionową widownię program usunięto z ramówki.

Don Cherry – zasłużony trener, niestrudzony propagator Kanady, hokeja, mentor młodzieży marzącej o wielkiej sportowej karierze odszedł z godnością, bez złożenia oczekiwanej samokrytyki. Jak widać swoją ponadwiekową energię poświęcił teraz wspieraniu istot, które go nigdy nie zawiodą i nie opuszczą – zwierzętom, tak często pozbawionym domu i opieki, niejednokrotnie narażonym na ludzkie okrucieństwo i eksploatację.

Aukcje na rzecz fundacji “Don Cherry’s Pet Foundation” są bezinteresowne, tak jak bezinteresowna jest ufność i przyjaźń zwierząt, skazanych na współistnienie z człowiekiem.

.

Aleksander Rybczyński

.

O autorze:

Aleksander Rybczyński jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikował ponad dziesięć zbiorów wierszy, w tym debiutancki tomik “Jeszcze żyjemy”, za który otrzymał w 1983 Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Zajmuje się także krytyką artystyczną, prozą, publicystyką, dziennikarstwem, fotografią, filmem oraz pracą redakcyjną i wydawniczą. Mieszka w Kanadzie. Strona autorska

.

 

Fot; Don Cherry from Hockey Night in Canada at CBC Winter launch

Don Cherry auctions iconic suits

Don Cherry clears his closet to raise cash for pet rescue

.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*