Tomasz Bagiński – reżyser filmów animowanych, rysownik, malarz

Tomasz Bagiński (ur. 10 stycznia 1976 w Białymstoku) – polski rysownik, animator, reżyser. Jest artystą samoukiem. Studiował architekturę na Politechnice w Warszawie, którą porzucił po trzech latach dla robienia filmów. Jego film Katedra był w 2002 roku nominowany do Oscara w kategorii krótki film animowany.

https://www.youtube.com/watch?v=tPROKr2EfpM

Jego pierwszy studencki film Rain otrzymał kilka lokalnych nagród i stał się dla autora przepustką do firmy Platige Image, gdzie zajmuje on stanowisko dyrektora kreatywnego. Między 1999 i 2002 pracował nad swoim debiutem krótkometrażowym Katedrą (na podstawie opowiadaniaJacka Dukaja), która w 2002 roku zdobyła główną nagrodę na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany.

W 2004 roku zrealizował swój drugi film krótkometrażowy Sztuka spadania. W 2005 roku zdobył kolejną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH, tym samym stając się jedynym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał dwie główne nagrody.

Jest autorem okładek do większości książek Jacka Dukaja.

W 2009 wyreżyserował kolejną krótkometrażową animację – Kinematograf, na podstawie komiksu Mateusza Skutnika z albumu Rewolucje: Monochrom. Poza realizacją swoich autorskich projektów pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji reklamowych i kinowych. Ma także na swoim koncie wiele publikacji w gazetach branżowych na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Japonię.

Jest twórcą krótkometrażowej animacji Made in China. Została ona przygotowana na zlecenie Reporterów bez Granic i miała zostać upubliczniona w kwietniu 2008, jednak Reporterzy wciąż ją odwlekają.

Postanowieniem z 24 kwietnia 2012 r. “za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej” został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość uhonorowania odbyła się 3 maja 2012.

W styczniu 2014 roku na zlecenie BBC został opublikowany spot promujący Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi wyreżyserowany przez Bagińskiego. W październiku tego samego roku Bagiński i jego studio otrzymali od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dofinansowanie w wysokości 150 tysięcy złotych na realizację fabularnego filmu Wiedźmin opartego na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego, który to projekt po ewaluacji PISF ocenił jako „bardzo dobry”.

W 2016 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury: w kategorii film.

 

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*