Dariusz Muszer – Perły

W głębinach morskich, gdzie przepływają ryby, a wodorosty bujnią się na kształt cudownych lasów, gdzie rozgwiazdy w ciszy odpoczywają i kraby pełzają – mieszkają muszle perłowe.

Patrząc z zewnątrz, wyglądają na najbiedniejsze ze wszystkich stworzeń. W środku jednak promienieją wspaniale, a to za sprawą masy perłowej, która łagodnie świeci, na jej łonie zaś leży perła równa połyskującej kropli. Muszle perłowe milczą o tym, w jaki sposób powstały perły. Lecz dno morskie wie wszystko i szepcze o tym falom, które zwierzają się kamieniom na brzegu. Od nich wiedzą o tym ludzie.

Screenshot 2015-06-30 01.20.25

Pewnego dnia, kiedy Maria Panna, uciekając do Egiptu, znajdowała się na morzu, popłynęła z jej oczu jedna jedyna łza.

Łza ta nie rozpłynęła się w wodzie, tylko opadła na dno morskie, gdzie otworzyła się muszla i przyjęła ją. W niej to łza przemieniła się w perłę, która ma pozostać w głębinach aż po dzień ostateczny.

W ten to sposób małże uzyskała dar przemieniania wszystkich trosk i cierpień w perły.

I kiedy pewnego dnia aniołowie rozmawiali o tym, które ze wszystkich stworzeń jest najskromniejsze, niektórzy uważali, że baranek, lecz Maria Panna rzekła:

– Najskromniejsze są muszle perłowe, co zawsze milczą i skrywają się w głębinach. Jakiej krzywdy by im się nie wyrządziło, nie oddadzą jej wcześniej, póki nie zostanie ona przemieniona w perłę. W dniu ostatecznym wszystkie łzy, które przeistoczyły się w perły, staną się diademem, a ludzie poniosą go przed tron Boga.

.

Dariusz Muszer

Copyright © Dariusz Muszer

.,,,,..

Bajka pochodzi z cyklu:

Trzy koziołki Bruse

Bajki, klechdy, podania i anegdoty z Norwegii

opowiedziane przez

DARIUSZA MUSZERA

 

O autorze:

screenshot-2016-10-21-14-14-46

Dariusz Muszer (ur. 1959) – prozaik, poeta i tłumacz. Ukończył studia prawnicze, pracował w różnych zawodach, m. in. jako ślusarz, klezmer, instruktor teatralny, dziennikarz, oświetleniowiec i taksówkarz. Mieszka w Hanowerze. Pisze po polsku i niemiecku.

Opublikował m.in. tomy wierszy: Die Geliebten aus R, und andere Gedichte (1990), Księga zielonej kamizelki (1996), Jestem chłop (2004), Wszyscy moi nieznajomi (2004), Zapomniany strajk (2012), oraz powieści: Ludziojad (1993), Die Freiheit riecht nach Vanille (1999, wyd. pol. Wolność pachnie wanilią, 2008), Der Echsenmann (2001), Niebieski (2006), Gottes Homepage (2007, wyd. pol. Homepage Boga, 2013) i Lummick (2009).

.

fot. autora – Hanna Rex

.

www.dariusz-muszer.de

E-booki autora – do nabycia na amazon.ca:

http://www.amazon.ca/s?_encoding=UTF8&field-author=Dariusz%20Muszer&search-alias=digital-text

..

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*