“Victoria Day” w Kanadzie

W Kanadzie, należącej niegdyś do Brytyjskiego Imperium do dzisiaj obchodzi się dzień urodzin królowej Wiktorii. Święto to wypada zawsze w “długi weekend” (w tym roku 18 maja) i dla Kanadyjczyków było zawsze sygnałem do rozpoczęcia letnich aktywności, wyczekiwanych przez wszystkich mieszkańców z niecierpliwością, wywołaną przez zawsze przedłużającą się zimę. Nie w tym roku. Co prawda spóźniona, nietypowo chłodna wiosna na dobre zagościła w Ontario, ale pandemia COVID-19 zakłóciła wszystkie plany, a święto Victoria Day w jaskrawy sposób pokazuje, jak bardzo sparaliżowane jest miasto i jak trudno mieszkańcom odnaleźć się w rygorystycznie przestrzeganych zarządzeniach.

Kulminacyjnym momentem majowego, długiego weekendu są zawsze pokazy ogni sztucznych, oglądane przez tłumy mieszkańców. Największe mają miejsce nad brzegiem jeziora Ontario, przy Ashbridges Bay. Dzieje się tak niezmiennie od dziesiątków lat. W Kanadzie bardzo ważny jest powtarzający się cykl kalendarza i niezmienny rytuał obchodzenia świąt. W tym roku wszystkie publiczne fajerwerki zostały odwołane, a mieszkańcy są zachęcani do prywatnego świętowania i organizowania fajerwerków w gronie rodzinnym, na własnych posesjach, zgodnie z rygorystycznie tu przestrzeganymi przepisami przeciwpożarowymi.

W sumie jedno z najbardziej radosnych kanadyjskich świąt jest obchodzone w minorowym nastroju, bo wycofywane powoli restrykcje, spowodowane pandemią koronawirusa są rezultatem potrzeb ekonomii, a nie znaczącym spadkiem zachorowań i zgonów oraz poczuciem bezpieczeństwa. Wszyscy o tym wiedzą i skromnym, prywatnym fajerwerkom nie będzie jak zwykle towarzyszyła wewnętrzna iluminacja dobrego nastroju.

.

Przypomnijmy, jak wyglądały fajerwerki w święto Victoria Day kilka lat temu:

[ar]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*