Jacek Czajewski – Historia żeglarskiej Polonii

Wydany w Toronto “Zarys Historii Polonijnego Żeglarstwa” pióra Jana Zamorskiego i Zbigniewa Turkiewicza jest pionierską monografią poświęconą naszym rodakom, którym niełatwy los emigranta nie przeszkodził w realizacji żeglarskich pasji. Książkę charakteryzuje wielotematyczne bogactwo treści, co wynika z ogromnej różnorodności losów polonijnych żeglarzy, ich dokonań, miejsc zamieszkania i lat, w których działali. Znajdziemy w niej sylwetki współczesnych polonijnych żeglarzy, a także nestorów polonijnego żeglarstwa, nie wyłączając  eksploatujących własne jachty arystokratycznych jachtsmenów XIX w., jak np. hrabia Tyszkiewicz czy książę Czartoryski. Dalej omówiono polonijne kluby żeglarskie, ich jachty, najsłynniejsze regaty, wyprawy i zloty, w których brały udział, zdobyte nagrody i wyróżnienia, wydawane książki i periodyki, polonijne imprezy żeglarskie itp., itp. Osobny rozdział poświęcono Władysławowi Wagnerowi i zlotowi polskich jachtów na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, które stały się  jego drugą ojczyzną. Tę ładnie wydaną i bogato ilustrowaną ksiażęe można zamówić przez internet, a planowana jest jej kolejna, poszerzona edycja.

Żeglarska Polonia, zwłaszcza działająca na kontynencie Ameryki Północnej, spełnia niebagatelną rolę ambasadora Polski propagując osiągnięcia, kulturę, pracowitość, zaradność i patriotyzm  Polaków. Ta książka polonijnym żeglarzom po prostu już od dawna się należała.

Jacek Czajewski

Jan W. Zamorski, Zbigniew Turkiewicz, Zarys Historii Polonijnego Żeglarstwa, Wyd. White-Red Anchor Publishing Toronto 2015, Str. 212

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Books for Sailors

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*