Wojtek Wolski bohaterem Igrzysk Olimpijskich 2018

Screen Shot 2018-02-16 at 22.44.01

Bohaterem kanadyjskiej drużyny olimpijskiej, nie tylko hokejowej, został Wojtek Wolski. Urodzony w Polsce zawodnik, jako czteroletni chłopiec, w 1991 roku przyjechał z rodzicami do Toronto w Kanadzie. Okazało się, że ma wielki sportowy talent w uwielbianej przez Kanadyjczyków dyscyplinie – hokeju. Po kilkuletniej, udanej karierze w najlepszej lidze na świecie – NHL, w 2013 roku podpisał kontrakt z rosyjską ligą KHL. W październiku 2016 roku, podczas meczu, doznał wyjątkowo groźnej kontuzji: w walce o krążek, zepchnięty, uderzył głową w bandę, łamiąc kark. Wszystko wskazywało, że Wojtek pozostanie sparaliżowany, ale pomyślna rehabilitacja podnosiła stopniowo poprzeczkę jego oczekiwań. Kiedy okazało się, że będzie mógł chodzić i bawić się ze swoimi dziećmi, zaczął z powrotem myśleć o hokeju. Powrócił na lodowisko i do profesjonalnej formy. Równo rok po zagrażającej życiu kontuzji otrzymał telefon, informujący, że zakwalifikował się do olimpijskiej drużyny kanadyjskiej, co było wielkim sukcesem, niezależnie od tego, że liga NHL nie przerwała na czas igrzysk rozgrywek i jej zawodnicy, reprezentujący światową czołówkę, nie mogli pojechać do Korei. W “drugim garniturze” kanadyjskiej reprezentacji olimpijskiej występuje wielu znakomitych graczy, którzy z różnych powodów nie znaleźli miejsca w czołowych, walczących o Puchar Stanleya, drużynach NHL.

W pierwszym meczu turnieju o złoty medal igrzysk w Pjongczang, Kanada pokonała Szwajcarię 6:1, a Wojtek Wolski strzelił dwie bramki, z których pierwsza, wyjątkowo efektowna, potwierdziła nadal niezwykłe umiejętności polsko-kanadyjskiego hokeisty. Kanadyjskie i amerykańskie media z podziwem i entuzjazmem mówią o wielkim sercu i determinacji Polaka, który wbrew fatalnym prognozom, potrafił odzyskać nie tylko sprawność fizyczną, ale także umiejętności, wymagające wytrwałości, talentu i ekstremalnego wysiłku. Ewentualny medal Wojtka Wolskiego nie zostanie odnotowany w statystykach polskiej drużyny olimpijskiej, ale warto, by także w Polsce wiedziano o sukcesie pochodzącego z Polski sportowca, który walcząc o medal, wywalczył już znacznie więcej, demonstrując, że charakter i potęga ducha nadają życiu wyjątkową wartość.

Aleksander Rybczyński

 

Wojtek Wolski, a Polish-Canadian hockey player, who broke his neck during a game in Russia’s KHL in 2016, had not only recovered from his injury, which almost left him permanently paralyzed, but was able to return to professional hockey level. Exactly one year after his accident, he was selected for the Canadian Olympic hockey team, which left him speechless and very emotional. During the first game, with Switzerland, he scored two goals and became one of the heroes of the 2018 Winter Olympic Games.

Subskrybcja
Powiadomienie
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments
XXL
6 years ago

Bo Polska potęgą jest i basta!
Brawo i gratulacje 🙂