Kenneth Heilbron – The Art of Photography

Kenneth Heilbron (1903-1997) was an American, Chicago based photographer. He decided to become a professional photographer in 1929 in Paris, where his family sent him to study during depression.

He was a studio photographer, worked for high end Marshall Field department store, was bureau photographer for Time, Life and Fortune. In 1942 he began to teach photography at the Art Institute of Chicago, where there is now a large collection of his work.

In 1981 Chicago gallery displayed Heilbron’s circus photos, which became photographer’s signature subject, most wanted by collectors.. There are hundreds of circus photos, as Kenneth was taking pictures at Ringling Brothers circus for 20 years in the thirties and forties.

Here’s the fraction of his extraordinary portfolio.

 

 

Kenneth Heilbron (1903-1997) był amerykańskim fotografem mieszkającym w Chicago. Pochodził z zamożnej rodziny, którą było stać na wysłanie młodego Kennetha do Paryża w czasie wielkiej depresji w Ameryce.

To tam, w 1929 roku w Paryżu, Heilbron postanowił zostać zawodowym fotografem, co stało się jego intratnym zajęciem i pasją przez całe życie. Powrócił do Chicago, gdzie kontynuował karierę studyjną i został zawodowym fotografem luksusowego domu towarowego Marshall Field. Pracował także dla pism: Life, Time i Fortune. Zyskał wielką renomę, która pozwoliła mu na prestiżowe zajęcie nauczania fotografii w The Art Institute of Chicago. Praca w reklamie Marshal Field była daleka od banału, Kenneth miał kontakty z wielkimi świata mody, wśród których byli Christian Dior i Pierre Cardin. Istnieją mało znane zdjęcia tych wielkich projektantów (prezentowane w video i galerii)

Przede wszystkim Kenneth był jednak artystą i jego kreatywność kierowała go w rejony na ogół omijane przez ówczesnych fotografów. Istnieją liczne zdjęcia codziennego życia, widoki zaułków i miejsc, które w tamtych latach nie były uznawane za godny temat fotografii, fotograficzne reportaże z wyścigów konnych, a przede wszystkim tworzone w latach trzydziestych i czterdziestych fotografie z przedstawień i kulisów cyrku Ringling Brothers, gdzie Kenneth był regularnym gościem z aparatem fotograficznym. To właśnie te zdjęcia przyniosły mu największe uznanie i znaczna ich część znajduje się w kolekcji fotografii The Art Institute of Chicago.

Kenneth Heilbron był cenionym fotografem, miał kilku asystentów (z którymi sfotografował się jako kwartet jazzowy) ale pomimo to wszystkie prace fotograficzne wykonywał osobiście, łącznie z wyczerpującą pracą w ciemni fotograficznej.

W latach osiemdziesiątych przeszedł na emeryturę, nie zabiegając o popularność i nie interesując się licznymi propozycjami wystaw, po sukcesie prezentacji zdjęć cyrkowych w jednej z galerii w Chicago, gdzie wszystkie fotografie zostały sprzedane w bardzo dobrych cenach.

Zmarł w 1997 roku, zostawiając 52 pudła fotografii i negatywów. Kolekcją ta zajął się The Art Institute of Chicago, zatrzymując część fotografii w dziale fotografii muzeum.

Aleksander Rybczyński

 

Zdjęcia Kennetha Heilbrona można kupić w niedzielę 14 maja podczas THE SUNDAY ANTIQUE MARKET, wspierając w ten sposób portal Polska Canada , 

Adres: The Small Arms Inspection Building, at 1352 Lakeshore Road East, Mississauga, ON

 

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments