Dariusz Muszer – Osika i jałowiec

Screenshot 2016-07-15 13.04.46

.

Kiedy Pan wędrował jeszcze po ziemskim padole, przechodził pewnego razu obok osiki. Długo już był w drodze i chciał nieco odpocząć, tak więc przysiadł w cieniu drzewa.

Jednakże osika życzyła sobie, aby Pan podziwiał jej listowie, jako że każdy liść miała okrągły jak talerz i błyszczący niczym srebro. I zaczęła szeleścić liśćmi, tak że Pan nie zaznał ani spokoju, ani wytchnienia. Tak samo zmęczony jak przybył, musiał powędrować dalej. I wtedy rzekł:

– Ponieważ nie dałaś mi chwili spokoju, za karę twoje listowie będzie drżało, póki świat będzie istniał. I kiedy nawet wszystkie inne drzewa będą odpoczywały, ty budzić się będziesz przy najmniejszym podmuchu wiatru.

I poszedł dalej, i usiadł pod pokaźnym jałowcem. Ten nawet nie drgnął, tylko trzymał straż nad tym, który odpoczywał pod jego gałęziami. Kiedy Pan wypoczął, podniósł się i rzekł:

– Ty, jałowcu, nie będziesz drżał przed żadnym wiatrem, żadna burza cię nie złamie. Chociaż jesteś mniejszy od innych drzew, ludzie będą cię poważać. Twój dym będzie ich chronił przed złymi duchami, a ty sam bądź lekarstwem dla ludzi i bydła.

.

Dariusz Muszer

..

Bajka pochodzi z cyklu:

Trzy koziołki Bruse

Bajki, klechdy, podania i anegdoty z Norwegii
opowiedziane przez
Dariusza Muszera

Copyright © Dariusz Muszer

.

O autorze:

Dariusz_Muszer_BildNr5526_Fotocredits_Emanuela_Danielewicz_14x14cm

Dariusz Muszer (ur. 1959) – prozaik, poeta i tłumacz. Ukończył studia prawnicze, pracował w różnych zawodach, m. in. jako ślusarz, klezmer, instruktor teatralny, dziennikarz, oświetleniowiec i taksówkarz. Mieszka w Hanowerze. Pisze po polsku i niemiecku.

Opublikował m.in. tomy wierszy: Die Geliebten aus R, und andere Gedichte (1990), Księga zielonej kamizelki (1996), Jestem chłop (2004), Wszyscy moi nieznajomi (2004), Zapomniany strajk (2012), oraz powieści: Ludziojad (1993), Die Freiheit riecht nach Vanille (1999, wyd. pol. Wolność pachnie wanilią, 2008), Der Echsenmann (2001), Niebieski (2006), Gottes Homepage (2007, wyd. pol. Homepage Boga, 2013) i Lummick (2009).

fot. autora – Emanuela Danielewicz

.
Strona internetowa: www.dariusz-muszer.de
E-booki autora – do nabycia na amazon.ca:

http://www.amazon.ca/s?_encoding=UTF8&field-author=Dariusz%20Muszer&search-alias=digital-text

.

 

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments