Aleksander Rybczyński – Otwarte stadiony PAN AM GAMES

DE GRASSE

Nową gwiazdą kanadyjskiej lekkoatletyki jest Andre de Grasse, dwudziestoletni sprinter, zdobywca złotych medali w sprincie na 100 i 200 metrów na igrzyskach Pan American w Toronto 2015. Igrzyska, prawie nie odnotowywane w Europie i Polsce wzbudzają spore zainteresowanie w Kanadzie, a szczególnie w Toronto, mieście, które w ostatnich latach bezskutecznie starało się o organizację Igrzysk Olimpijskich.

Zawody organizowane są od 1951 roku, kiedy to odbyły się pierwsze Pan Am Games w Buenos Aires. Idea współzawodnictwa między sportowcami obu Ameryk narodziła się podczas igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku. Tradycja nie trwająca nawet wieku nabrała jednak niepowtarzalnego wymiaru, poprzez jedynie regionalny zasięg, nadający sportowej rywalizacji sentymentalnego wręcz charakteru.

Screenshot 2015-07-25 11.03.03

W czasach globalizacji, kiedy wszystkie ważne imprezy sportowe, nawet mistrzostwa poszczególnych państw, określane są mianem “open”, by mogli w nich startować zawodnicy z całego świata, zgromadzenie uczestników z sąsiadujących ze sobą kontynentów staje się wydarzeniem wręcz niezwykłym. Publiczność, przyzwyczajona do kibicowania championom i rekordzistom świata odnajduje zapomnianą przyjemność kibicowania drużynom niemal z sąsiednich podwórek.

Screenshot 2015-07-25 10.30.48

Ta nietypowa perspektywa tworzy wyjątkową atmosferę, nie ma na Pan Am Games pompy, charakteryzującej współczesne olimpiady, czy mistrzostwa organizowane przez łapówkarzy z FIFA. Nie dostrzegłem na widowniach tegorocznych igrzysk w Toronto trybun honorowych, na których mogliby zasiąść obok siebie Angela Merkel i Władimir Putin. Na igrzyskach panamerykańskich pada mniej rekordów, a restrykcje środków bezpieczeństwa są mniej uciążliwe. Zawodnicy pojawiają się wśród publiczności, a na widowni jest sporo wolnych miejsc.

Może taka forma sportu jest bliższa ideałom barona Pierre de Cubertin i humanistycznym wyobrażeniom o szlachetnej rywalizacji? Zwycięstwa i niespodzianki w rodzaju narodzin nowej gwiazdy światowego sprintu są tym piękniejszą nagrodą dla miłośników sportu.

Aleksander Rybczyński

 

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*