Adam Fiala – Beksiński

screenshot-2016-10-02-22-40-41

.

Beksiński

..

Nazwisko
jakby omylnie
łączyło go z beksą
nie płakał
widział swe otoczenie
w szarości
gomółkowej ery
uchylał cmentarze
rozgrzebywał groby
pordzewiałym blachom
nadawał nowe życie
Zombi Malarstwa
chciał być
Vermeerem
ekspresyjnym
jak nazywał
trudno połączyć
ogień i wodę
jego ostatni obraz
to cztery kawałki
blachy
tak śmierć kusił
że powróciła do niego
zamieniając kosę
na nóż zabójcy
koloryt jego obrazów
przypomina
zestawem barw
rozkładające się ciała

.

.

Sur le Pont d ‘Avignon

.

Na moście w Avignon
duchy papieży
Francja
Córa Kościoła
odwróciła się od religii
ironia spowodowała
że religia
przybyła
ale w odmiennej szacie
czarny całun
nad Mostem
wypłoszy
duchy papieży
znowu zatańczą
panowie i panie
w korowodzie śmierci
Kamil B.
tego nie przewidział

.

.

Haiku Australijskie

 

Okulary dla owada
Zmasowane
Tysiące szkieł

Skowronek we śnie
Zdarzenie
W Zachodniej Australii

Wiosna
Otwiera oczy
Chce zaczynać od nowa

Kukułka w Japonii
Hototogise
Kuka też małą tercją

Powrócić do źródeł
Które
Wyschły

 

.

Adam Fiala 

Obraz: Zdzislaw Beksinski

.

O autorze:

Screenshot 2015-09-14 16.04.16

Adam Fiala,

pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys(Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.

W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim PowieśćPrywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku.  Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości (2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).

Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście –  jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Books for Sailors

2 Comments

  1. Byłem na wystawie obrazów Beksińskiego w Sopocie w roku 1996. Byłem, to mało powiedziane, chodziłem tam codziennie, przez cały czas trwania tej wystawy. Obrazy były dla mnie zjawiskiem absolutnie powalającycym. A były chyba wszystkie, te najważniejsze. Od tego czasu widzę je w myślach i w wyobraźni, są inspiracją dla wielu barw i dźwięków mojej muzyki i kompozycji. To było największe przeżycie tamtych czasów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*