ANDRZEJ KARPIŃSKI – AIRBRUSH & DESIGN – REPORTAŻ

Screenshot 2015-10-17 00.13.56

ANDRZEJ KARPIŃSKI

(ur. w 1963 w Pile) artysta wielowątkowy, tworzący na polu plastycznym i muzycznym.

Plastyk:

malarz teatralny, ilustrator, instruktor aeorografu, grafik komputerowy, autor wielu publikacji na temat airbrush. Wypowiada się w obszarze: od obrazów i ilustracji swoich tekstów, poprzez malarstwo hiperrealistyczno-surrealistyczne, do grafiki komputerowej i reklamowego malarstwa komercyjnego. Eksperymentuje w zakresie chemii lakierniczej łączonej z techniką airbrush. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Malarz teatralny w Operze Poznańskiej. Praktykant aerografu nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Założyciel jednej z pierwszych polskich pracowni aerografu Airbrush & Design – Karpiński. Uczestnik indywidualnych oraz zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych. Ewenementem w twórczości plastycznej artysty była w 2007 r. współpraca z dr. hab. Pawłem Kabacikiem i opracowanie aerografem anten ARISS zainstalowanych przez NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz opracowanie logotypów i grafiki wektorowej dla Sułtana Omanu.

.

.

Screenshot 2015-10-19 10.50.07

Screenshot 2015-10-19 10.50.46

Screenshot 2015-10-19 10.51.03

.

..Screenshot 2015-10-19 10.52.57

Screenshot 2015-10-19 10.53.30

.

Więcej: https://www.facebook.com/karpinskiairbrush

.

Muzyk:

głównie perkusista posługujący się wieloma instrumentami, głosem i współczesną elektroniką. Fanatyk miniaturowych klawiatur. Kompozytor, improwizator, autor tekstów.  Okazjonalnie pianista, gitarzysta, realizator dzwieku. W latach 80. współzałożyciel punk rockowych zespołów Sten i Socrealizm. Założyciel jednego z pierwszych polskich zespołów awangardy rockowej REPORTAŻ. Współpraca muzyczna z wydawnictwem ARS2 i londyńską wytwórnią ReR Megacorp. Autor projektów i duetów eksperymentalnych: Pogady,Pogofonic, Bezsensory, Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas. Karpiński wypowiada sie w obszarze: od muzyki improwizowanej, poprzez zaangażowane społecznie utwory aranżowane, do muzyki ilustracyjnej, słuchowisk radiowych i filmu. Obecnie eksperymentuje w zakresie redukcji instrumentarium do głosu i klasycznej perkusji. Na twórczość muzyczną artysty największy wpływ miała współpraca z Lechem Jankowskim, Arnoldem Dąbrowskim i Chrisem Cutlerem.

Wiecej: https://www.facebook.com/karpinskireportaz

.

.

„GŁOS Z WIELKOPOLSKI czyli DOMOWY WYRÓB KIEŁBAS”

(Marzena Karpińska – głos,  Andrzej Karpiński – perkusja, mini syntezator, głos)

(czas trwania ok. 80 minut)

skrót koncertu (15 minut):

pełne informacje o zespole Reportaż:

wikipedia

 lub

Facebook

lub

www.reportaz.com

.

„GŁOS Z WIELKOPOLSKI czyli DOMOWY WYRÓB KIEŁBAS”  jest nowym projektem muzycznym zespołu REPORTAŻ. Polega na uzyskaniu równowagi między formą a treścią jak najprostszymi środkami. Celem jest połączenie słowa z dźwiękiem w kierunku stworzenia bardziej słuchowiska muzycznego niż koncertu. Projekt zawiera autorskie teksty współczesne i utwory aranżowane, wkomponowane między teksty historyczne i muzykę improwizowaną. Środkiem wykonawczym są wyłącznie głos i perkusja, czasami przetwarzane elektronicznie. W projekcie wykorzystano cytaty z Encyklopedii Staropolskiej, opracowanej przez Aleksandra Brücknera, wydanej w 1937 roku przez Dom Wydawniczy TEM (Trzaska, Evert i Michalski), reprint Wydawnictwo Naukowe PWN 1991r.

Głównym osiągnięciem, według autorów projektu, jest utworzenie w warstwie tekstowej portretu Wielkopolaka, wcale nie odbiegającego cechami osobowości i obyczajów od dzisiejszego Wielkopolanina. Natomiast w warstwie technicznej, osiągnięciem są nie możliwe do odróżnienia dźwięki grane na żywo, nagrywane i odtwarzane.

Projekt jest ucieczką od wszelkich, muzycznych wzorców umożliwiających porównanie. Również ucieczką od własnych, wcześniej tworzonych rozwiązań. Po ostatnich latach tworzenia przez REPORTAŻ muzyki totalnie improwizowanej, trzasków, szelestów, a nawet totalnej destrukcji, program jest ulgą na uszy dla duszy. Projekt ma być niejako kontestacją – kontestacji, odpoczynkiem, wyciszeniem, powrotem z dalekiej podróży. Z okazji 30 lat działalności zespołu REPORTAŻ, w projekcie wykorzystano trzy, stare utwory z lat 1983 / 1985, ale jakże aktualne w dzisiejszej rzeczywistości. Są także, jak na reporterów przystało, nowe kompozycje, odnoszące się do obecnych wydarzeń. Zespół obecnie występuje w niemal wyjściowym składzie: Marzena Karpińska i Andrzej Karpiński. Do składu początkowego z 1982r. brakuje tylko współtwórcy zespołu – basisty Piotra Łakomego.

.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*