Zobacz

Obietnice “Victoria Day” w Kanadzie

W Kanadzie, należącej niegdyś do Brytyjskiego Imperium do dzisiaj obchodzi się dzień urodzin królowej Wiktorii. Święto to wypada zawsze w “długi weekend” (najbliższy 24 maja, kiedy to królowa Wiktoria przyszła na świat) i dla Kanadyjczyków jest sygnałem do rozpoczęcia letnich aktywności, wyczekiwanych przez wszystkich mieszkańców z niecierpliwością, wywołaną przez zawsze przedłużającą się zimę. Tegoroczny “Victoria Day” ma szczególne znaczenie dla autora tej notki: dokładnie 25 lat temu przyleciałem do Kanady, jako oficjalny imigrant, tzw. “landed immigrant”. Kanada przywitała mnie cudownymi upałami, przypominającymi raczej klimat Grecji, co było wielkim zaskoczeniem. Bardzo szybko zorientowałem się, jak ważny jest w Kanadzie powtarzający się cykl kalendarza i niezmienny rytuał obchodzenia świąt.

“Victoria Day” jest jednym z najbardziej radosnych. Rozpoczyna okres weekendowych wyjazdów na północ, nad ontaryjskie jeziora. Wielu Kanadyjczyków posiada nad nimi letnie domki tzw. “cottages”, inni korzystają z prowincjonalnych parków, oferujących świetne warunki biwakowania. Wieczorem w ostatni dzień weekendu, w Święto królowej Wiktorii odbywają się pokazy ogni sztucznych, oglądane zawsze przez tłumy mieszkańców. Fajerwerkom na niebie zdaje się towarzyszyć wewnętrzna iluminacja dobrego nastroju. Rok w rok jest podobnie, jeszcze raz fascynują ciepłe, długie wieczory, a obietnica beztroskiego lata znowu wydaje się równie prawdziwa i kusząca.

 

[ar]

Podaj dalej!
Share on Pinterest
Share with your friends
Submit

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Biuletyn – bezpłatna prenumerata

Książki i podręczniki

1 Comment on Obietnice “Victoria Day” w Kanadzie

  1. Mariusz Wesołowski // 23/05/2016 at 14:57 //

    Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej głosów, aby usunąć tę część konstytucji, która daje brytyjskiemu królowi lub królowej władzę wykonawczą w Kanadzie. Jeżeli do tego dojdzie, to ciekaw jestem, co się stanie z Victoria Day?

Comments are closed.