“Victoria Day” w Kanadzie

Tegoroczne święto królowej Wiktorii jest zupełnie nietypowe z powodu trwającej pandemii. W Ontario nadal obowiązuje “lockdown” i możliwości aktywnego spędzania czasu są znacznie ograniczone. Poniższy artykuł napisany został jeszcze przed pandemią, którą ogarnięto cały świat. Może warto przypomnieć sobie czasy, kiedy wolność i możliwości spędzania wolnego czasu były nieograniczone i tworzyły zupełnie realną rzeczywistość.

W Kanadzie, należącej niegdyś do Brytyjskiego Imperium do dzisiaj obchodzi się dzień urodzin królowej Wiktorii. Święto to wypada zawsze w “długi weekend” (najbliższy 24 maja) i dla Kanadyjczyków jest sygnałem do rozpoczęcia letnich aktywności, wyczekiwanych przez wszystkich mieszkańców z niecierpliwością, wywołaną przez zawsze przedłużającą się zimę. W Kanadzie bardzo ważny jest powtarzający się cykl kalendarza i niezmienny rytuał obchodzenia świąt.

“Victoria Day” jest jednym z najbardziej radosnych. Rozpoczyna okres weekendowych wyjazdów na północ, nad ontaryjskie jeziora. Wielu Kanadyjczyków posiada nad nimi letnie domki tzw. “cottages”, inni korzystają z prowincjonalnych parków, oferujących świetne warunki biwakowania. (Tegoroczny weekend “Victoria Day” był początkowo deszczowy, a nocami temperatura spada do kilku stopni, co musi być szczególnie uciążliwe dla nocujących na północy pod namiotem.) Wieczorem w ostatni dzień weekendu, w Święto królowej Wiktorii odbywają się pokazy ogni sztucznych, oglądane zawsze przez tłumy mieszkańców. Fajerwerkom na niebie zdaje się towarzyszyć wewnętrzna iluminacja dobrego nastroju. Nikt szczególnie nie zastanawia się nad genezą święta, w jakiś sposób łączącego wielokulturową ludność Kanady, a coraz agresywniejsze głosy wojowników “sprawiedliwości społecznej” domagające się zniesienia tego “postkolonialnego” i “eurocentrycznego” święta są ignorowane przez nadal jeszcze rozsądną większość mieszkańców.

[ar]

close

1 Comment

  1. Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej głosów, aby usunąć tę część konstytucji, która daje brytyjskiemu królowi lub królowej władzę wykonawczą w Kanadzie. Jeżeli do tego dojdzie, to ciekaw jestem, co się stanie z Victoria Day?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*