Adam Fiala – Słowiki w Australii Zachodniej

Słowik

.

Słowiki w Australii Zachodniej

Wyobrażam sobie
inwazję słowików
w Australii Zachodniej
przemycił parę
po kryjomu
jakiś kolekcjoner
śpiewały w buszu
ale niekoniecznie
w maju
skrzeczące
australijskie ptaki
były pełne podziwu
dla śpiewaków
słowiki były jednak
traktowane
jako plaga
rozmnażaly się
w tempie królików

.

Siła reklamy

Widuję na plażach
mewy z jedną nogą
widuję na ulicach
trzynożne psy
ale gdyby
takiego psa
pokazać w telewizji
ze łzami w oczach
i miłą mordką
ludzie złożyliby się
na najnowszą protezę
nazywałoby się to
humanitaryzmem

 

Dzień który mógł wstrząsnąć światem

Decydujący moment
w Historii
został
bezpowrotnie
zaprzepaszczony
kiedy Reagan wzniósł swój
słynny okrzyk
o obaleniu Berlińskiego Muru
Mur został obalony
ale bez rewanżu
a nawet wprost przeciwnie
Stany zrozumiały
że odniosły zwycięstwo
bez jednego wystrzału
(no może tego na wiwat)
w konsekwencji
zrodziło się nowe
supermocarstwo
Chiny
już o Rosji
nawet
nie wspominając
no i dalsze
konflikty
trwające do dziś
bez rozwiązania

.

Adam Fiala

 

O autorze:

Screenshot 2015-09-14 16.04.16

Adam Fiala,

pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys(Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.

W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim PowieśćPrywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku.  Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości (2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).

Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście –  jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*