Powrót barbarzyńców. Czy zbliża się kres naszej kultury?

Zwykle upadkom cywilizacji towarzyszyły hordy barbarzyńców, dzisiaj barbarzyńcy bezkarnie obcinają głowy jeńcom odmiennych religii i poglądów i – by nie posądzić ich o przywiązanie do jakichkolwiek powszechnych wartości – rozjechali właśnie buldożerami stanowisko archeologiczne Nimrud w Iraku. To starożytne assyryjskie miasto, żywa kolekcja dzieł sztuki sprzed trzech tysięcy lat zostaje dosłownie zmieciona z powierzchni Ziemi.

Barbarzyńcy są bezkarni, wojskowe akcje, mające na celu powstrzymanie ich niszczycielskiej siły są anemiczne i niekonsekwentne. Każdy nowy dzień przynosi kolejne, tragiczne wieści, skrupulatnie ogłaszane w mediach, zainteresowanych bardziej poziomem oglądalności, niż głoszeniem prawdy i wołaniem o ratunek dla świata.

Wydaje się nieprawdopodobne, że na początku trzeciego tysiąclecia kwitną nihilistyczne ideologie, skupione na niszczeniu dorobku cywilizacji i kultury. Groza bije z obrazu “islamistów”, rozwalających młotami starożytne posągi. Bez historii i przeszłości można tylko zbudować piekło.

Sztuka asyryjska to głównie ortostaty, portale i kamienne reliefy, przedstawiające sceny z polowań, motywy wojenne, a nawet okrutne obrazy z egzekucji, które przecież powinny przemawiać do wyobraźni zbrodniarzy w czarnych kominiarkach, dzierżących wyostrzone noże.

W połowie XIX wieku Austen Henry Layard prowadził na terenie Nimrud wykopaliska, sporą część odsłoniętych obiektów, transportując do Anglii, gdzie do dzisiaj są przechowywane bezpiecznie w murach British Museum. Przez dziesięciolecia krytykowano politykę grabieży dzieł sztuki, apelując o zwrot obiektów do krajów ich pochodzenia. Zrównanie z ziemią dzieł sztuki, zgromadzonych w Nimrud połozy pewnie kres tej kontrowersji. Może bowiem się okazać, że przedmioty, zachowane w British Museum pozostaną jedynym śladem wielkiej niegdyś cywilizacji.

Aleksander Rybczyński

 

 

3 Comments

 1. Szanowny redaktorze Rybczyński. Podobne hordy barbarzyńców widziała historia całkiem niedawno. Wycięcie w pień wielkich i starych cywilizacji Ameryki Południowej, zdewastowanie materialnych śladów ich istnienia – to zaledwie pięćset lat temu. Czymże różnili się w bezmyślnym okrucieństwie żoldacy Corteza, Pizarra, Alvarady od rzeżników spod sztandarów ISIS ? Zaledwie dwieście lat minęło od eksterminacji rdzennej ludność Ameryki Północnej – wyciętej praktycznie w pień . Dzieci. Kobiety. Mężczyzni…Niecałe sto pięćdziesiąt lat mija od zapomnianego ludobójstwa w belgijskim Kongo – miliony ofiar.Bezbronnych i niewinnych. Kilkadziesiąt milionów zagłodzonych na śmierć w kolonialnych Indiach w połowie XIX wieku…Nie wspomne już o europejskiej hekatombie pierwszej połowy XX wieku. Sprawcami wszystkich tych okrucieństw byli ludzie (?) ukształtowaniu w duchu naszej cywilizacji, kultury – opartej o wartości chrześcijańskie> Dokonano ich w jej imieniu ….Nie jesteśmy jako cywilizacja ani lepsi, ani gorsi.

 2. Panie Lesniak,(a wlasciwie LEWAK)!
  jestes Pan bezmyslny i pozbawiony rozumu! Gownomedia wydrenowaly Panu tunel w muzgu i ne jestes Pan w stanie rozroznic prawdy od falszu, dobra od zla, kultury od antykultury!
  Pomysl Pan cos Pan madrego napisal? A kim byli ci przybysze przez ostatnie 800 lat? Cuz nie mordowali i nie morduja tak jak dzis???
  Pan wyuczyles sie czerwonych madrosci rodem z piekla! Bo komusza banda wszechobecna w zepsutym swiecie zawsze bedzie pilnowala, by znieksztalcic prawde! Europa przez ostatnie 40 lat czym sie zajmowala, a tu w szczegolnosci Niemnaszki?! Rozbijaniem rodziny niszczeniem kutury i etyki chrzescijanskiej! I co mamy teraz, co reprezentuje nasza europejska kultura za etyke, ze kobiety przez zidiociala demagogie rownouprawnienia maja czas na kopulacje, ale nie maja czasu na rodzenie dzieci! Mamy rodziny kochajacych sie “chloptysiow”, ktorzy poza propagowaniem zboczenia i grzechu nie przynosza zadnych kozysci dla spoleczenstwa!!!
  A teraz, zamiaz odkrecac bledny polityke, pani MAKRELA rodem z SED zaprasza obcych, ktorzy maja podniesc zboczone upadle spoleczenstwo demograficznie?!!! Panie Leniak jestes Pan smieszny!
  Moglbym tu tak jeszcze wyliczac przez caly tydzien kim sa te zdziczale hordy dzikusow ze sztandarem mahometa!
  Ale nie mam ochoty! Zyj Pan zdrowo, ale nie pisz Pan GLUPOTY!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*