Jan Tomkowski – Artysta – “Gloria Artis” dla Piotra Wojciechowskiego

Gloria ARTIS 02

Artysta

Prawie ćwierć wieku temu odpowiadałem na ankietę paryskiej „Kultury” na temat pisarzy niedocenianych i przecenianych. Ciekawy to był bilans.

A dziś nie ma już ani Jerzego Giedroycia, ani miesięcznika „Kultura”, nikt też nie przeprowadza podobnych ankiet, przynajmniej na taka skalę jak wówczas. Pisarze są podzieleni, przeważnie milczą, czasem krzyczą, nie zawsze mądrze, ich głos nie ma już zresztą większego znaczenia.

Kto jest dziś najbardziej niedocenionym artystą polskim?

Oczywiście Piotr Wojciechowski (choć wskazałbym bez trudu jeszcze z dziesięć ważnych nazwisk, może i piętnaście, czy ja wiem?).

Autor Czaszki w czaszce, Wysokich pokojów, Harpunnika otchłani – chyba najlepszy z żyjących dziś polskich prozaików. Aż trudno w to uwierzyć, że ma w szufladzie chyba dwie czy trzy powieści, które nie znalazły dotąd wydawcy. Hańba edytorom zabiegającym o kiczowate teksty, a lekceważącym prawdziwe skarby.

Reżyser filmowy – no tak, Stacja Bezsenność jest pokazywana od czasu do czasu w telewizji publicznej i bardzo dobrze. Ale wiem, że inne scenariusze czekają na realizację. Tak, film kosztuje, film zrealizować niełatwo. Chyba że… No, sami wiecie, nie jesteście dziećmi.

Ostatnio zaś – rysownik. Odbyło się kilka wystaw, na wernisażach było tłoczno, ale przydałby się może album grafik pana Piotra.

I jeszcze poeta – ale jego wiersze to chyba najczęściej przeczytać można w internecie, na naszym portalu, którego są ozdobą.

Świetnie, że ktoś pomyślał o nagrodzie dla Piotra Wojciechowskiego – srebrnej, no cóż… Powinna być brylantowa albo diamentowa, bo takich artystów naprawdę mamy bardzo niewielu. Ale to w końcu nieistotne, bo prawdziwą nagrodą są dla pisarza czytelnicy, a dla filmowca widzowie. Niech będzie ich jak najwięcej…

Jan Tomkowski

 

“Gloria Artis” dla Piotra Wojciechowskiego

W kilka dni po przyznaniu Piotrowi Wojciechowskiemu medalu “Gloria Artis” prezentujemy Czytelnikom Magazynu Twórczego “Polska Canada” najnowszy wiersz Pana Piotra. W archiwum portalu można znaleźć wiele podobnych skarbów, ponieważ artysta regularnie przysyła specjalnie dla naszej witryny wiersze, felietony i rysunki. Myślę, że to wielka satysfakcja dla pozostałych autorów, publikujących na stronie www.polskacanada.com Cieszymy się, że niedoceniani twórcy zaczynają być wreszcie dostrzegani i honorowani. Warto pokazać Polakom, znużonym karuzelą laurów dla sztucznie wyniesionych elit III RP, że istnieją jeszcze inny wybitni pisarze, filmowcy, aktorzy i malarze, którzy nie dbali o koniunkturalne szlifowanie pozycji na Parnasie, a zasługują na trwałe miejsce w polskiej kulturze i historii.

Aleksander Rybczyński

 

Piotr Wojciechowski

USPRAWIEDLIWIENIE

Wiersz może służyć za usprawiedliwienie nawet 4 dniowej nieobecności w pracy, w domu, w klubie lub saunie.

Otwórz drzwi, siądź na progu. Napij się świtania
Za górą dzień cierpliwie wychodzi na swoje
Jeszcze dzisiaj nie przyjdą. Skroń na drewno skłaniasz.
Z zimna kostnieją stopy. Wszystkie policzone
Krople na pajęczynie. Więc jesteś w porządku
Jak rosa co musiała spaść. Jak połonina.
Z lasem co się świetlistą rozjarza obrąbką.
Góra na swoim miejscu. Jak ty. I tak trzymać.
Gdyby tak się rozliczać, masz po swojej stronie
Przemilczane wymówki, przyjemności proste,
Nóż, kubek, parę butów, zawiłe historie
Ogrody, co zarosły łopuchem i ostem.
Nie przyjdą te pytania, gmatwa się opowieść
A słońce już chwyciło góry czub wichraty
Z ciszy na głębię ciszy prześlizgnął się promień
Z pojutrza na pojutrze idzie cień zapomnień,
Rób, póki jest robota. Dzień długi nad światem.

Piotr Wojciechowski

 

https://www.youtube.com/watch?v=uWs96tyscQ0

 

Subskrybcja
Powiadomienie
2 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz W.
8 years ago

Stacja Bezsennosc na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=uWs96tyscQ0