Bogusław Dąbrowa-Kostka – Słoneczna

W 74 rocznicę mordu na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie.

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie Niemcy zamordowali 21 profesorów oraz członków ich rodzin. Wśród nich b. premiera rządu Rzeczypospolitej, prof. Politechniki, Kazimierza Bartla, kierownika Katedry Romanistyki Tadeusza Boya-Żeleńskiego, kierownika Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Lwoeskiego prof. Romana Longchamps de Berier. Zabierani wraz z nim jego trzej synowie byli przekonani że chodzi jedynie o dopełnienie administracyjnych formalności.

“Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników” –  Adolf Hitler

Eksterminacja wymagała przeszkolenia specjalnych grup operacyjnych. Rossenbaum był komendantem szkoły SS utworzonej w Rabce, w wilii św. Teresy przy ul. Słonecznej. Tutaj adepci SS poznawali systemy śledztwa, sposoby torturowania i mordowania. Strzelający do celu nieruchomego musiał trafić w miejsca zaznaczone na ciele więźnia stojącego na baczność pod drzewem. Strzelający do celu ruchomego celował do białego koła umieszczonego na ciele więźnia biegnącego między wałami strzelnicy.

Umiejętności przydały się na Wuleckich Wzgórzach.

Bogusław Dąbrowa – Kostka

“Słoneczna”. Film dokumentalny z 1995 roku. Nagroda Główna na  Festiwalu Mediów w Łodzi “Człowiek w Zagrożeniu” – 1996 rok.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments