Adam Fiala – Piosenki żeglarskie

Screen Shot 2018-02-08 at 00.09.44

HEJ JA HO

Hej Ja Ho
Hej A Hoy
Ho Ho Ho

Płyniemy, płyniemy
Dopłynąć nie możem
Bo cała radość
To właśnie pływanie
Za Bałtyk, za morza
Do portów nieznanych
Płyniemy, płyniemy
Płyń razem z nami

Hej Ja Ho
Hej A Hoy
Ho Ho Ho

A kiedy dopłyniem
To koniec podróży
Rekordy ustalim
Nagrody zagarniem
Ten moment jest piękny
Lecz kończy pływanie
Więc lepiej już płynąć
Płynąć bez końca

Hej Ja Ho
Hej A Hoy
Ho Ho Ho

.

Screen Shot 2018-02-08 at 00.10.25

BOSMAN

Ruszyli w morze
W niepewną pogodę
Z bosmanem
Ciężkim jak kloc
“Gwarancja chłopaki
Że łajba wytrzyma
Przeżyłem nie jeden
Już sztorm”

I spluwał jak bosman
I warczał jak pies
Lecz woda podeszła
Do góry
Złapali bosmana
Rzucili go w toń
Wróciły chłopaki
Do portu

“Gdzie bosman” pytano
“ Wypadł za burtę
Obliczył źle wynik
W skali Beauforta”
I ludzie wierzyli
I śmieli się, hej
“Do ciorta z bosmanem
Do ciorta”

..

Adam Fiala

..

O autorze:

Screenshot 2015-09-14 16.04.16

Adam Fiala,

pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys (Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.

W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim Powieść Prywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku.  Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości(2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).

Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście –  jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.

.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*