Zbigniew Masternak – O Kutzu i innych, czyli panorama polskich reżyserów

 

Spotkanie z BH

.

Barbara Hollender to polska dziennikarka i krytyk filmowy, związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Od lat przygląda się polskiemu kinu relacjonując wielkie festiwale filmowe (Cannes, Wenecja, Karlowe Wary), recenzując filmy, przeprowadzając wywiady z ludźmi kina. Z tych obserwacji i rozmów powstają doskonałe książki. Taką była wydana w 2014 roku panorama „Od Wajdy do Komasy”, taką jest opublikowany niedawno tom „Od Kutza do Czekaja”.  

Hollender zawsze zauważa w filmach coś, co przeoczają inni krytycy, to jest jej siła. Z taką samą wnikliwością przyjrzała się ludziom kina, których opisała w niniejszym zbiorze. To trochę szkice biograficzne, trochę wywiady, a każdy tekst bogaty jest w dziesiątki anegdot, historyjek i ciekawostek, które dopełniają portrety znanych reżyserów różnych pokoleń. Równie ważne są opowieści Kazimierza Kutza o kobietach, co wynurzenia Marcina Wrony o dojrzewaniu w domu ojca-uzdrowiciela. Często takie właśnie informacje pozwalają lepiej zrozumieć twórczość danego autora, zlokalizować źródła, z których czerpał inspiracje.

Piotr Łazarkiewicz i Lech Majewski, Jerzy Antczak i Barbara Sass, Jan Kidawa-Błoński i Kuba Czekaj – na kartach tej książki spotykają się zupełnie odmienne osobowości twórcze. Wszystkich łączy wiara w kino.

Najciekawsze teksty zostały poświęcone właśnie Marcinowi Wronie, a także Andrzejowi Barańskiemu. Znać kobiece podejście do tematu – autorka pokazuje czułość i cierpliwość, z jaką mąż-reżyser Andrzej Barański opiekuje się swoją chorą od kilku lat żoną-scenografem. Ten piękny związek dwojga ludzi został tutaj ukazany jakby to były kadry romantycznego filmu o potędze miłości.

Czasem od twórczości niektórych artystów ciekawsze okazują się ich biografie, osobowość. Praca Barbary Hollender ma walory dokumentacyjne – stanowi znakomite źródło informacji dla przyszłych pokoleń kinomanów. Mam nadzieję, że to nie ostatni tom z tego cyklu, bo jest jeszcze kilku reżyserów młodszego pokolenia, z którymi warto byłoby porozmawiać, których warto upamiętnić.

Barbara Hollender, „Od Kutza do Czekaja”, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2016

.

Zbigniew Masternak

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments