Wojciech Kilar o kształcie miłości

Przypominamy film, przesłany dla portalu Polska Canada przez Bogusława Dąbrowa-Kostkę. Film nakręcono w 1999 roku w Parku Kościuszki w Katowicach. Bohaterem odcinka z cyklu “Rozmowy na koniec wieku” był Wojciech Kilar, wybitny polski kompozytor, który odszedł od nas 29 grudnia 2013 roku. Znakomity wywiad i doskonała realizacja telewizyjna Bogusława Dąbrowa – Kostki są wzbogacone o ciekawą anegdotę, wspomnienie kontaktu, jaki filmowiec nawiązał z kompozytorem przy okazji realizacji rozmowy. Obu artystów łączyły wspólne, lwowskie korzenie. Zamieszczamy materiał w kilka dni po rocznicy urodzin Wojciech Kilara.

ar

Z Wojciechem Kilarem

“o … sztuce komponowania”.

Odcinek 52 “Rozmów na koniec wieku”

1999 rok

Bogusław Dąbrowa-Kostka opowiada:

Kompozytora poznałem podczas realizacji cyklu telewizyjnego ,,Rozmowy na koniec wieku”. Równocześnie montowałem film dokumentalny “Cienie” o Lwowskich Orlętach. Zwróciłem się do Niego z prośbą o napisanie muzyki do tego filmu nie mając większych nadziei na odpowiedz. Wiedziałem jak bardzo ma napięty grafik i poważne artystyczne zobowiązania. A jednak temat ukochanego, opuszczonego w dramatycznych okolicznościach rodzinnego miasta zobowiązywał.

ff

Odpisał: Katowice,14.12.2001

 

Szanowny Panie,

Uprzejmie dziękuję za list i scenariusz , który przeczytałem z ogromnym, zrozumianym u Lwowiaka wzruszeniem i z – równie zrozumiałym smutkiem. Nie chcę zapeszać, ale dobrze że powstaje ważny i przejmujący film.

Dziękuję za propozycję napisania muzyki do Pańskiego filmu, ale możliwość podjęcia się tego nie mieści się niestety nietylko w moich najbliższych planach, ale tez wogóle w moich planach pisania dla filmu.

W scenariuszu cytuje Pan epitafium ” Matko pociesz..” To słowa pieśni z XIX-go wieku na której oparłem moją muzykę do filmu Zanussiego “Życie za życie” o Św. Maksymilanie Kolbe.

Nie wiem jaka jest Pańska koncepcja muzyki w Pańskim filmie, ale może ta muzyka byłaby Panu przydatna. ( jest na płytach ).

To oczywiście niezobowiązująca propozycja, bo nie chciałbym w wypadku tego właśnie filmu  zbywać Pana krótkim odmownym słowem.

Serdecznie pozdrawiam

Wojciech Kilar

 

This slideshow requires JavaScript.

Fot.: Stefan Maszewski, Andrzej Hrechorowicz, Piotr Małecki,

Bartek Sadowski,  Wojciech Druszcz.

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Books for Sailors

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*