Wojciech Kilar o kształcie miłości

Przypominamy film, przesłany dla portalu Polska Canada przez Bogusława Dąbrowa-Kostkę. Film nakręcono w 1999 roku w Parku Kościuszki w Katowicach. Bohaterem odcinka z cyklu “Rozmowy na koniec wieku” był Wojciech Kilar, wybitny polski kompozytor, który odszedł od nas 29 grudnia 2013 roku. Znakomity wywiad i doskonała realizacja telewizyjna Bogusława Dąbrowa – Kostki są wzbogacone o ciekawą anegdotę, wspomnienie kontaktu, jaki filmowiec nawiązał z kompozytorem przy okazji realizacji rozmowy. Obu artystów łączyły wspólne, lwowskie korzenie. Zamieszczamy materiał w kilka dni po rocznicy urodzin Wojciech Kilara.

ar

Z Wojciechem Kilarem

“o … sztuce komponowania”.

Odcinek 52 “Rozmów na koniec wieku”

1999 rok

Bogusław Dąbrowa-Kostka opowiada:

Kompozytora poznałem podczas realizacji cyklu telewizyjnego ,,Rozmowy na koniec wieku”. Równocześnie montowałem film dokumentalny “Cienie” o Lwowskich Orlętach. Zwróciłem się do Niego z prośbą o napisanie muzyki do tego filmu nie mając większych nadziei na odpowiedz. Wiedziałem jak bardzo ma napięty grafik i poważne artystyczne zobowiązania. A jednak temat ukochanego, opuszczonego w dramatycznych okolicznościach rodzinnego miasta zobowiązywał.

ff

Odpisał: Katowice,14.12.2001

 

Szanowny Panie,

Uprzejmie dziękuję za list i scenariusz , który przeczytałem z ogromnym, zrozumianym u Lwowiaka wzruszeniem i z – równie zrozumiałym smutkiem. Nie chcę zapeszać, ale dobrze że powstaje ważny i przejmujący film.

Dziękuję za propozycję napisania muzyki do Pańskiego filmu, ale możliwość podjęcia się tego nie mieści się niestety nietylko w moich najbliższych planach, ale tez wogóle w moich planach pisania dla filmu.

W scenariuszu cytuje Pan epitafium ” Matko pociesz..” To słowa pieśni z XIX-go wieku na której oparłem moją muzykę do filmu Zanussiego “Życie za życie” o Św. Maksymilanie Kolbe.

Nie wiem jaka jest Pańska koncepcja muzyki w Pańskim filmie, ale może ta muzyka byłaby Panu przydatna. ( jest na płytach ).

To oczywiście niezobowiązująca propozycja, bo nie chciałbym w wypadku tego właśnie filmu  zbywać Pana krótkim odmownym słowem.

Serdecznie pozdrawiam

Wojciech Kilar

 

Fot.: Stefan Maszewski, Andrzej Hrechorowicz, Piotr Małecki,

Bartek Sadowski,  Wojciech Druszcz.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments