Konkurs Chopinowski 2015 – FINAŁ – Marek Dyżewski [komentarz VIDEO]

W niedzielę 18 października w Warszawie rozpoczął się finał XVII Międzynarodowego Konkurs u Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.  Zamieszczamy aktualizowane na bieżąco refleksje profesora Marka Dyżewskiego.

Będą one realizowane w plikach video przez Pana Grzegorza Kutermankiewicza. Panu Profesorowi, Autorowi filmów oraz portalowi Solidarni 2010 serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczanie relacji.

Muzykę można opowiedzieć

Komentarze profesora Marka Dyżewskiego na temat XVII Konkursu Chopinowskiego słucha się, jak zupełnie niezwykłego wykładu, przeznaczonego dla koneserów, ale przedstawionego w formie, zdolnej zafascynować nawet zupełnie biernych miłośników muzyki. Profesor wnikliwie ocenia grę wykonawców konkursu, wykorzystując płaszczyznę nie zawsze wirtuozerskich wykonań do erudycyjnych refleksji, głęboko zakorzenionych w historii muzyki, sztuki i kultury. Zafascynowany słucham na gorąco relacjonowanych wrażeń z konkursowych występów młodych pianistów, marzących o karierze Artura Rubinsteina i Marthy Argerich. Wysłuchuję komentarzy profesora Dyżewskiego i nie brak mi muzycznej ilustracji szczegółowej i błyskotliwej interpretacji konkursowych wykonań Chopina. Wprowadza mnie to w pewne zakłopotanie: nie wiedziałem dotychczas, że muzykę można opowiedzieć.

Aleksander Rybczyński

Zwycięzcą konkursu został Koreańczyk Seong-Jin Cho

20 października

19 października

Pełna relacja profesora Marka Dyżewskiego, od pierwszego dnia konkursu:

https://www.polskacanada.com/konkurs-chopinowski-2015-refleksje-profesora-marka-dyzewskiego-video/

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments