Adam Fiala – Alcatraz

Alcatraz
to było szczególne
więzienie
wyspa otoczona
zdradliwą wodą
im większy pływak
tym mniejsze
mógłby mieć
szanse
więzienie
w którym
udręczony
był wzrok
widziano dokładnie
i Most
i San Francisko
więźniowie mieli
pomysły
potrafili
przylepić do kamienia
włosy
wyglądało to
jak głowa śpiącego
ale głównie
myśleli
o wodzie
jak ją przebyć
jak skombinować
materac
był to nonsens
chyba nie było
zakazu
by więźniowie
otrzymywali w prezencie
urodzinowe baloniki
wiązka takich
baloników
mogła oznaczać
lot ku wolności
baloniki
są pewniejsze
od skrzydeł
Ikara
niestety
nikt z więźniów
nigdy z nich nie skorzystał
zaś Al Capone
byłby
po prostu
zbyt ciężki
poza tym
on się chyba
dobrze
czuł
w więzieniu
paradoksalnie
lubił więzienie
także
Mahatma Gandi
mógł myśleć
miał spokój
od tłumów

Ps. Balonem przeleciano przez Berliński Mur. Strażnicy byli zakłopotani.
Nie wiedzieli strzelać czy nie strzelać.

.

Adam Fiala

.

O autorze:

Adam Fiala – pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys(Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.

W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim PowieśćPrywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku.  Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości (2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).

Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście –  jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*