Grzegorz Kozyra – SBB – Wolność z nami

Screenshot 2016-01-24 23.25.47

SBB to kapela progresywnego rocka, która zdumiewająco czysto potrafiła przemycić do polskiego rocka elementy muzyczne płynące wprost z Zachodu.

20-minutowa bardzo udana suita Wolność z nami rozpoczyna się fletową improwizacją i syntezatorowym wejściem. Po chwili fortepian gra temat jakby prosto z Chopina, syntezator Mooga lirycznie zapętla melodię. Józef Skrzek ciągle i dostojnie improwizuje; Jerzy Piotrowski od czasu do czasu przypomina swoje perkusyjne umiejętności.

SBB 1

W piątej minucie fortepian kilkoma dźwiękami stwarza podkład pod wokalizę lidera, który snuje melodię cierpką, by w siódmej minucie przypomnieć nutami syntezatora o nadchodzącej wolności. Rozumiemy doskonale muzyków, wiemy tak jak i oni, że wolność potrzebna jest nie tylko twórcom. Temat główny będzie się jeszcze przewijał przez kilka minut.

SBB

W dziesiątej minucie Skrzek przemienia się w impresjonistę; fortepian od Ravelowskich pasaży dociera do melodyki minimalistów. Pojedyncze nuty pianina przygotowują nas do abstrakcyjnej i konkretnej muzyki, a w trzynastej minucie Antymos Apostolis eksperymentuje przez kilkadziesiąt sekund aż do szału improwizacyjnego trójki muzyków w piętnastej minucie. Grają na zmianę syntezatory i gitara elektryczna. W szesnastej minucie bas Józefa Skrzeka przypomina nam, że muzycy wywodzą się przecież z rocka. Ciężkie granie uwzniośla jeszcze bardziej atmosferę wolności, w jakiej znajdujemy się od początku utworu.

SBB 2

Perkusja wybija prosty rytm. A syntezatory dodatkowo wzmacniają gesty wyrażające protest przeciwko zniewoleniu. W osiemnastej minucie Skrzek improwizuje na fortepianie, słyszymy znajome dźwięki Chopinowskiej melodii z Preludium e-mollopus 28, która kończy suitę.

.

Grzegorz Kozyra

.

..

Książka

“Mój Jazz” 

już się ukazała

 ...

O autorze:Screenshot 2015-04-29 00.31.42

Grzegorz Kozyra: eseista, poeta, dziennikarz. Autor czterech tomów eseistycznych: W CZASIE NIEDOKOŃCZONYM (2005), DUCH SŁOWIAŃSKI (2009), CIEŃ I MAGNOLIE (2013), PODRÓŻE Z ORFEUSZEM (2016).

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*