Bogusław Dąbrowa-Kostka – Generałowi dziękujemy

“Generałowi dziękujemy” Bogusława Dąbrowa-Kostki jest nie tylko filmem o pokoleniowej przepaści. Reżyser przeciwstawia sobie współczesną młodzież, cieszącą się pozbawioną wyrazu oraz głębszego sensu wolnością i cichych bohaterów solidarnościowego zrywu i demonstracji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Tym ostatnim, jak mówi jeden z rozmówców, “podcięto skrzydła”, na tyle boleśnie, że nie potrafią już odnaleźć sobie miejsca w nowej rzeczywistości po “transformacji ustrojowej”. Wielu z nich wyjechało na emigrację.

Dąbrowa-Kostka patrzy na uczestników sylwestrowej zabawy sprzed kilku lat uważnie i krytycznie, ale także nie bez życzliwości. Nie dla wszystkich z nich historia jest zupełnie nieistotnym zlepkiem faktów i przekłamań z przeszłości – nie ważne, czy bliskiej, czy zupełnie zamierzchłej. Nawet jednak ci, którzy chcą wiedzieć, powracać do korzeni i pamiętać o etosie, któremu poświęcili się ich rodzice, poruszają się bezradnie w rzeczywistości, w której kłamstwo jest równie dobrą, a może i lepszą walutą od prawdy.

Tutaj dochodzimy do sedna przekazu krakowskiego filmowca: nie można szanować historii, czerpać doświadczenia z przeszłości bez dokonania rachunku sumienia, rozliczenia z krzywd i ukarania winnych. Do dzisiaj płacimy cenę za “wybaczanie w imieniu tych, którzy zginęli o świcie”, co było obowiązującą postawą i prawem w Polsce po okrągłym stole. Nie wykonano najmniejszego gestu sprawiedliwości, generała pochowano z honorami państwowymi, w alei zasłużonych. Dlatego tak boli obojętność tych, którym próbuje odjąć się pamięć i tożsamość.

Aleksander Rybczyński 

fot. Jerzy Bartonezz

fot. Jerzy Bartonezz

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Books for Sailors

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*