Joe Cocker

Piękni, młodzi, utalentowani. Chcieli zmienić cały świat i wydawało się, że mogą tego dokonać. Na pewno w muzyce. Uczestniczyli w bezkrwawej rewolucji, która zmieniła wrażliwość i sposób wyrażania emocji. Rock and roll i postępująca za nim muzyka rockowa otwarła przestrzenie wyobraźni, przekraczała granice i była słyszalna nawet za żelazną kurtyną.

Jednym z wielkich, utalentowanych artystów tego okresu był Joe Cocker. Genialny wokalista, sam siebie uważał za jedynego białego wykonawcę muzyki soul. Śpiewał pełnym głosem, z całego gardła, z głębi serca. Dawał z siebie wszystko i obdarzał całe generacje podobnych sobie idealistów.

Odszedł od nas w wieku siedemdziesięciu lat. Charyzmatyczny wokalista, który za młodu dokonał przewrotu w muzycznej estetyce. Pozostaną jego piosenki, ale trudno będzie wypełnić nieobecność tak wyjątkowego artysty.

Aleksander Rybczyński

22 grudnia, w wieku siedemdziesięciu lat zmarł Joe Cocker, charyzmatyczny wykonawca soulowo-rockowy. Jego niepowtarzalny głos i pełne pasji, emocjonalne piosenki zdobyły serca wielbicieli na całym świecie, mimo tego, że głównie wykonywał utwory innych autorów. Karierę rozpoczynał w klubach i pubach Sheffield w Anglii, a sławę przyniosło mu wykonanie piosenki Lennona i McCartneya “With a Little Help From My Friends”, powszechnie uznane za interpretację lepszą od oryginalnego utworu Beatlesów.

Inne słynne piosenki Cockera to  “She Came In Through the Bathroom Window”, “You Are So Beautiful”, “Up Where We Belong” (wspólnie z Jennifer Warnes), “You Can Leave Your Hat On”, “When the Night Comes”, mniej znana, dynamiczna “Marjorie”.

Joe Cocker wziął udział w najsłynniejszych wydarzeniach historii rocka: w festiwalu na wyspie Isle of Wight, czy w legendarnym Woodstock. Jeszcze w ubiegłym roku koncertował ze swoim zespołem, promując ostatnią płytę “Fire It Up” podczas europejskiego tournée. O jego klasie świadczy też uznanie wielkich wybitnych wykonawców, takich jak Paul McCartney, Rick Wakeman, czy tenor Luciano Pavarotti, z którym Joe Cocker wspólnie koncertował w 1999 roku w Modenie.

fot. Festival du Bout du Monde 2013 – Supported by Wikimedia France

fot. Promotional photo of Joe Cocker. (1970) Wikipedia

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*