Grzegorz Kozyra – Moje stare płyty (27) – Rare Earth: Get Ready

Suita Get Ready zespołu Rare Earth to muzyka impulsywna, amerykańska w każdym calu! Soul połączony z bluesem i rockiem, ale w wykonaniu białych muzyków związanych z wytwórnią Motown, która pod koniec lat 60. wydawała głównie solistów i grupy czarnych muzyków.

Oryginalny utwór napisał słynny soulowy muzyk William „Smokey” Robinson, a pierwszym wykonawcą była grupa The Temptation z Eddie Kendricksem jako głównym wokalistą. Rare Earth przedstawił na płycie Get Ready wersję ponad 20-minutową z koncertu, natomiast na singlu tylko 3-minutową. Ostatecznie w 1970  roku na listach amerykańskich przebojów utwór dotarł do czwartego miejsca.

Tekst opowiada oczywiście o miłości, a w zasadzie o szukaniu uczuć kobiety, która mogłaby być także z kimś innym. Nigdy wcześniej nie spotkałem dziewczyny, która sprawiłaby/Że czuję się tak jak teraz/(Jesteś w porządku)/I kiedy pytają, kto urzeczywistni moje marzenia, odpowiadam, że ty/… Spójrz kochanie, bo oto nadchodzę/Przynoszę Ci miłość, która jest prawdziwa/Przygotuj się, przygotuj się – śpiewają z porywającym soulowym, funkowym feelingiem muzycy Rare Earth.

Wstęp – introdukcję zaczyna sekcja rytmiczna i instrumenty dęte – saksofon oraz puzon – nuty D, C, D, C.  W czwartej minucie pojawia się temat główny powtarzający frazę ze wstępu.  Kolejne dźwięki łączą się z rytmicznym żonglowaniem i tańcem. Po funkowym, miarowym graniu całego zespołu, rozpoczynają solowe improwizacje kolejni muzycy: najpierw w szóstej minucie basista John Parrish, w ósmej organy Kenny Jamesa improwizują bluesowo, ale z emocjonalnością rockowych mistrzów; popisywanie się na organach Hammonda idzie tak dobrze, że nawet żałosne i utemperowane  nuty końcowe nie przeszkodzą w kolejnej improwizacji; w dwunastej minucie gitarzysta Rod Richards gra już jak przystało na prawdziwego showmana w rodzaju Jimi Page`a; a potem w piętnastej minucie wchodzi jazzujący saksofon Gila Bridgesa. Improwizowaną funkowo-bluesowo-rockową część kończy perkusista Pete Rivera wyżywający się na bębnach tak jak Ginger Baker w zespole The Cream.

Ostatnia minuta jest już powtórką wstępu – ostrą, rockową, spontaniczną. Get Ready wnosi w nasze życie koloryt amerykańskiej muzyki z wizją człowieka zabawy i wolności. Dzieci kwiaty jeszcze raz pokazują swój lwi pazur.

.

.Grzegorz Kozyra

lll.

O autorze:

Grzegorz Kozyra: eseista, poeta, dziennikarz. Autor czterech tomów eseistycznych: W CZASIE NIEDOKOŃCZONYM (2005), DUCH SŁOWIAŃSKI (2009), CIEŃ I MAGNOLIE (2013), PODRÓŻE Z ORFEUSZEM (2016), MÓJ JAZZ (2017), Pieśni dla Żywych i Umarłych (2018), Godziny z Polihymnią (2018)

.

.

.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments