Marek Dyżewski – MUSICA SACRA POLONIAE SEMPER FIDELIS

W kwietniu zaprezentowaliśmy wykład profesora Marka Dyżewskiego “Stabat Mater Dolorosa” – “Stała Matka Bolejąca”. “Musica Sacra Polonie Semper Fidelis” jest kontynuacją niezwykłego cyklu wykładów wybitnego muzykologa. Zarejestrowany w dwóch częściach, ponad pięciogodzinny wykład jest bogatym źródłem wiedzy z historii polskiej muzyki sakralnej, dokumentującej nierozerwalną więź naszej kultury z tradycją chrześcijańską i głęboką wiarę twórców, którzy przez wieki kształtowali niezłomny charakter Polaków. “Będę cię wielbił mój Panie, Póki mnie na świecie stanie” – to przesłanie Jana Kochanowskiego towarzyszyło nie tylko natchnionemu poecie, ale także całym generacjom kompozytorów, których wybitne umiejętności sprawiły, ze polska muzyka sakralna ma swoje miejsce wśród arcydzieł kultury europejskiej, wywodzącej się z chrześcijańskiej tradycji zawierzenia Bogu.

W zakończeniu wykładu profesor Dyżewski przekonuje nas, ze muzyka sakralna, tworzona na przestrzeni polskiej historii jest portretem duchowym Polaków i zwierciadłem ich duszy. Dowodzi religijności i głębi przeżywania wiary. Świadectwo temu dali tak wybitni kompozytorzy jak Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł, Cyprian Bazylik, anonimowi mistrzowie średniowiecznej polifonii, Mikołaj Zieleński, Bartłomiej Pękiel, Marcin Mielczewski, czy Grzegorz Gerwazy Gorczycki.

Wykład profesora Marka Dyżewskiego to prawdziwa uczta duchowa i muzyczna. Warto rozłożyć ja na kilka wieczorów, delektując się erudycyjnie przekazywaną wiedzą i miłością do polskiej kultury i historii.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*