Marek Dyżewski – PIEŚNI O NARODZENIU PAŃSKIM

 

Dyzewski2

Wykład “Pieśni o Narodzeniu Pańskim” Marka Dyżewskiego z cyklu “BOŻE PRAWDY W BLASKU PIĘKNA” wygłoszony został 5 grudnia 2015 roku w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Niezwykły dar narracji i erudycja profesora Dyżewskiego połączone z licznymi fragmentami utworów muzycznych, inspirowanych i poświęconych Bożemu Narodzeniu, cytaty z literatury pięknej i patriotycznej tworzą wykład, wykraczający poza okolicznościową prezentację. Natchnione frazy muzyczne, komponowane od wieków na chwałę bożą są ponadczasowym świadectwem piękna, będącego doświadczeniem chrześcijaństwa, prześladowanego współcześnie tak, jak w heroicznym okresie schyłku cesarstwa rzymskiego. Kolędy polskie wpisały się w dramatyczne dzieje walki o niepodległość i wolność. Śpiewali je powstańcy listopadowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze wyklęci, skazani na śmierć w ubowskich katowniach oraz internowani w stanie wojennym. Poeci i anonimowi twórcy dopisywali wers po wersie do księgi historii oraz bohaterstwa.

Zgodnie z liturgią kolędy można śpiewać do 2 lutego, święta Matki Boskiej Gromnicznej. Przy tej okazji warto pamiętać, że to właśnie na wartościach chrześcijańskich została zbudowana cywilizacja zachodnia, z której do niedawna tak bardzo mogliśmy być dumni. Świetnych wykładów i pięknej muzyki można słuchać przy każdej okazji, tym bardziej kiedy apelują do naszej wrażliwości, emocji i fundamentalnej hierarchii wartości.

Wykład zamieszczamy za zgodą Marka Dyżewskiego i autora materiału video, Grzegorza Kutermankiewicza. Organizatorem wykładów są Solidarni 2010.

Aleksander Rybczyński

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*