Marek Dyżewski – PIEŚNI O NARODZENIU PAŃSKIM

 

Dyzewski2

Wykład “Pieśni o Narodzeniu Pańskim” Marka Dyżewskiego z cyklu “BOŻE PRAWDY W BLASKU PIĘKNA” wygłoszony został 5 grudnia 2015 roku w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Niezwykły dar narracji i erudycja profesora Dyżewskiego połączone z licznymi fragmentami utworów muzycznych, inspirowanych i poświęconych Bożemu Narodzeniu, cytaty z literatury pięknej i patriotycznej tworzą wykład, wykraczający poza okolicznościową prezentację. Natchnione frazy muzyczne, komponowane od wieków na chwałę bożą są ponadczasowym świadectwem piękna, będącego doświadczeniem chrześcijaństwa, prześladowanego współcześnie tak, jak w heroicznym okresie schyłku cesarstwa rzymskiego. Kolędy polskie wpisały się w dramatyczne dzieje walki o niepodległość i wolność. Śpiewali je powstańcy listopadowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze wyklęci, skazani na śmierć w ubowskich katowniach oraz internowani w stanie wojennym. Poeci i anonimowi twórcy dopisywali wers po wersie do księgi historii oraz bohaterstwa.

Zgodnie z liturgią kolędy można śpiewać do 2 lutego, święta Matki Boskiej Gromnicznej. Przy tej okazji warto pamiętać, że to właśnie na wartościach chrześcijańskich została zbudowana cywilizacja zachodnia, z której do niedawna tak bardzo mogliśmy być dumni. Świetnych wykładów i pięknej muzyki można słuchać przy każdej okazji, tym bardziej kiedy apelują do naszej wrażliwości, emocji i fundamentalnej hierarchii wartości.

Wykład zamieszczamy za zgodą Marka Dyżewskiego i autora materiału video, Grzegorza Kutermankiewicza. Organizatorem wykładów są Solidarni 2010.

Aleksander Rybczyński

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Books for Sailors

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*