Grzegorz Kozyra – Podróże z Orfeuszem

Screenshot 2017-03-10 22.06.46

Ktokolwiek fascynował się suitami rockowymi lat siedemdziesiątych, muzyką “Pink Floyd”, “Jethro Tull”, “King Crimson”, “Yes”, Emerson Lake and Palmer”, a także polskimi legendami: Czesławem Niemenem, czy zespołem “Skaldowie” koniecznie powinien zapoznać się z lekturą emocjonalnej opowieści Grzegorza Kozyry.

Książka “Podróże z Orfeuszem” jest powrotem do młodości, powrotem do czasów, kiedy idealizm i pragnienie wolności znajdowało ucieczkę w fascynacji literaturą, sztuką i muzyką, która najlepiej przybliżała wyobrażenie o pięknie świata i potędze miłości. Z trudem zdobywane winylowe płyty progresywnego rocka były jak wyspy archipelagu lepszego świata. Znajdowaliśmy na nich nieskrępowaną wyobraźnię, sięgające poza horyzont marzenia i ścieżki, prowadzące w miejsca, gdzie szara rzeczywistość PRL nie miała dostępu.

Grzegorz Kozyra jest wyjątkowym przewodnikiem, umiejętnie prezentującym dobrze zapamiętany kolorowy świat poszukiwania wartości i sensu na tle przygasłych barw współczesnego banału, obojętności i degradacji kultury. Przez blisko rok na portalu “Polska Canada” prezentowaliśmy fragmenty jego niezwykłej książki w cyklu “Moje stare płyty”. Pełne intelektualnej i muzycznej wrażliwości eseje, inspirowane są najsłynniejszymi suitami rockowymi, które w latach siedemdziesiątych tak mocno poruszały kontestującą młodzież całego zachodniego świata. Cykl, bogato ilustrowany fragmentami muzycznymi miał wielu entuzjastów i stałych czytelników. Dzisiaj publikujemy całą książkę “Podróże z Orfeuszem” w wersji elektronicznej, wydaną przez “Oficynę FJ” w opracowaniu graficznym Hanki Kościelskiej. Ebook dostępny jest  w formacie pdf oraz epub.

Aleksander Rybczyński

.

 


.

O autorze:Screenshot 2015-04-29 00.31.42

 

Grzegorz Kozyra: eseista, poeta, dziennikarz. Autor trzech tomów eseistycznych: W CZASIE NIEDOKOŃCZONYM (2005), DUCH SŁOWIAŃSKI (2009), CIEŃ I MAGNOLIE (2013), PODRÓŻE Z ORFEUSZEM (2016) (ebook 2017).

.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments