Dariusz Muszer – Pułapka na myszy

screenshot-2016-10-21-14-09-58

 

Pewna mysz wyczołgała się ze swojej dziury i zobaczyła pułapkę.

– O, popatrz no tylko – pisnęła do siebie – tam ktoś zastawił pułapkę!

Mądrzy to ludzie, pomyślała, którzy kładą płaski kamień na trzech cienkich patyczkach, a na jednym z nich umocowują kawałeczek słoniny. Urządzenie to nazywają pułapką na myszy. Czyż oni sobie myślą, że wszystkie myszy są aż takie głupie?! Ale my swoje wiemy! Gdyby którąś z nas naszła ochota, aby popróbować słoninki, wtedy: bęc! łup! – i spada kamień. Nie, ten wynalazek znam już jak własny ogon!

Jednakowoż, myślała sobie dalej mysz, słoninkę wolno przecież powąchać. Tak, mogę sobie pozwolić na to, żeby ją troszeczkę obniuchać. Nie ma wszak nic lepszego, ponad wspaniały zapach słoniny!

Tak więc wbiegła do środka i chciała tylko powąchać. Lecz pułapka była tak luźno postawiona, że gdy tylko jeden włosek myszy otarł się o nią, w mgnieniu oka zamknęła się z trzaskiem. I od tej chwili nasza myszka nigdy już więcej nie powąchała słoniny.

.

Dariusz Muszer

Obraz wprowadzający: Andrew Pappas

.

Bajka pochodzi z cyklu:

Trzy koziołki Bruse

Bajki, klechdy, podania i anegdoty z Norwegii
opowiedziane przez
Dariusza Muszera

Copyright © Dariusz Muszer

.

O autorze:

screenshot-2016-10-21-14-14-46

Dariusz Muszer (ur. 1959) – prozaik, poeta i tłumacz. Ukończył studia prawnicze, pracował w różnych zawodach, m. in. jako ślusarz, klezmer, instruktor teatralny, dziennikarz, oświetleniowiec i taksówkarz. Mieszka w Hanowerze. Pisze po polsku i niemiecku.

Opublikował m.in. tomy wierszy: Die Geliebten aus R, und andere Gedichte (1990), Księga zielonej kamizelki (1996), Jestem chłop (2004), Wszyscy moi nieznajomi (2004), Zapomniany strajk (2012), oraz powieści: Ludziojad (1993), Die Freiheit riecht nach Vanille (1999, wyd. pol. Wolność pachnie wanilią, 2008), Der Echsenmann (2001), Niebieski (2006), Gottes Homepage (2007, wyd. pol. Homepage Boga, 2013) i Lummick (2009).

fot. autora – Hanna Rex

.
Strona internetowa: www.dariusz-muszer.de
E-booki autora – do nabycia na amazon.ca:

http://www.amazon.ca/s?_encoding=UTF8&field-author=Dariusz%20Muszer&search-alias=digital-text

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*