Canada Day i hokej

Canada Day

jest najważniejszym państwowym świętem w Kanadzie. Obchodzone jest 1 lipca dla upamiętnienia wprowadzenia w życie kanadyjskiej konstytucji w 1867 roku, nazwanej wówczas British North America Act i jednoczącej trzy oddzielne dotąd kolonie Province of Canada, Nova Scotia i New Brunswick i nazwane od tego momentu Kanadą. Do 1982 roku święto nazywano “Dominion Day”.

.Dla przeciętnych Kanadyjczyków i mieszkańców Kanady święto oznacza długi weekend, który jest okazją do tradycyjnych wypadów za miasto, wyjazdów nad jeziora do letnich domków, zwanych “cottages” i oglądania spektakularnych fajerwerków, organizowanych w większości miast i miasteczek.

.

.1 lipca jest także szczególnym dniem dla narodowego kanadyjskiego sportu, hokeja na lodzie. Królująca na kontynencie liga National Hockey Ligue, czyli NHL wyznaczyła pierwszy dzień lipca, jako termin podpisywania kontraktów z zawodnikami, którzy nie mają już zobowiązań wobec drużyn, w których dotychczas grali i uzyskali status “unrestricted free agent” (co można chyba przełożyć jako “niezależnego zawodnika bez ograniczeń”) Miłośnicy hokeja już wiele tygodni przed nadejściem dnia podpisywania kontraktów rozważają, gdzie trafią najlepsi, dostępni zawodnicy. Dla kibiców torontońskiej drużyny “Maple Leafs”, od ponad pięćdziesięciu lat pozbawionej największego hokejowego trofeum  na świecie, jakim jest Puchar Stanleya, minione lata nie przynosiły ekscytujących wiadomości. Ostatnim wielkim zawodnikiem, który w Canada Day (w 2001 roku) podpisał kontrakt z drużyną Maple Leafs był Szwed Mats Sundin, wieloletni leader i kapitan zespołu.

W tym roku na wolny rynek wszedł John Tavares, uznany kiedyś za jednego z największych talentów hokejowych. Dotychczasowe lata spędzone w lidze NHL potwierdzają tę ocenę: mimo tego, że Tavares nie grał w mocnej drużynie New York Islanders, zawsze plasował się na czele strzelców ligi.

Nierozpieszczani od lat kibice Maple Leafs z niedowierzaniem oceniali szansę podpisania umowy z tak doskonałym graczem, którego wieloletni kontrakt miał opiewać na dziesiątki milionów dolarów. W Canada Day przyszła wiadomość: John Tavares podpisał siedmioletni kontrakt z torontońską drużyną. Jest to tym bardzie sensacyjne, że Maple Leafs od paru lat mają kilku młodych, doskonałych zawodników, którzy juz dzisiaj nazywani są gwiazdami sportu. Może wreszcie doczekamy się w Toronto triumfalnej parady zwycięzców Pucharu Stanleya, której entuzjazm i rozmach przyćmi wszystkie uroczystości i wydarzenia, związane z “Canada Day”. To właśnie sport jest dzisiaj wyznacznikiem współczesnego kanadyjskiego patriotyzmu. Ocena tego trendu nie jest celem tej krótkiej notatki.

.

A.R.

.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*