Zbigniew Masternak – Koszmar senny

Z Pawłem Leśniakiem rozmawia Zbigniew Masternak

 

Jak to się stało, że zawodowy piłkarz został pisarzem? Opowiedz o sobie.

Z potrzeby serca. Twórczość, w tym sam rysunek był ze mną od zawsze, na początku ograniczało się to do tworzenia komiksów. Przedstawianie swojej wizji w formie słowa pisanego doszło później. Początkowo te dwa światy nie kolidowały ze sobą, natomiast z biegiem czasu, gdy w literaturze oraz rysunku zaczynało się układać coraz lepiej, wtedy moja ścieżka piłkarska kierowała się ku dołowi. Mając dwadzieścia sześć lat zdecydowałem o zaprzestaniu gry na profesjonalnym poziomie i skupienie swojej pełnej uwagi na działaniach artystycznych.

 

Jak twoi koledzy z boiska reagują na twoją twórczość literacką?

Przyjęli to bardzo pozytywnie. Nie chwaliłem się nikomu, że coś takiego w ogóle istnieje czy powstaje. Dowiedzieli się o tym w dzień premiery książki i wtedy też część z nich postanowiła spróbować i przeczytać. Z tego, co mi wiadomo, książka im się podobała.

 

Czym jeszcze zajmujesz się oprócz pisania, jeżeli chodzi o działalność artystyczną?

Tworzę rysunki oraz komiksy. Być może w niedalekiej przyszłości jeden z nich ukaże się na rynku.

 

Jak została przyjęta twoja trylogia – „Chaos”, „Zachwianie”, „Równowaga”?

Bardzo dobrze, Desmond przypadł do gustu wielu czytelnikom fantasy, co mnie bardzo cieszy. Do dziś mam zapytania, gdzie można zakupić książki.

 

Czy uważasz swoją literaturę za fantasy czy to jeszcze coś innego?

Moje poprzednie książki były mocno osadzone w świecie fantasy, mieliśmy demony, anioły czy ghule. Przy mojej nowej powieści chciałem spróbować czegoś nowego. Zawsze lubiłem rzucać sobie nowe wyzwania, tak samo jest w pisaniu. Ciężko pracuję, by każda następna napisana przeze mnie książka była lepsza od poprzedniej.

 

Dlaczego dobrze się czujesz akurat w tej konwencji literackiej?

Zawsze podziwiałem pisarzy, którzy potrafili stworzyć świat oraz postaci żyjący gdzieś pomiędzy tym co już znamy. Zawsze gdy kończyłem taką książkę bądź film, byłem pod wielkim wrażeniem i również chciałem kiedyś spróbować stworzyć coś swojego. Fantasy było tematyką, która zawsze była ze mną, gdy sięgałem po książkę moim pierwszy adresem był regał fantasy.

 

Na podstawie jednej z twoich książek powstała gra komputerowa. Czy możesz opowiedzieć, jak do tego doszło?

Po napisaniu czterech książek chciałem spróbować czegoś większego. Pchnąć tą historię o krok dalej i założyłem spółkę tworzącą gry komputerowe. Zbudowałem zespół, napisałem scenariusz i spróbowaliśmy. Po pięciu latach ciężkiej pracy dziś mamy owoc w postaci gry „Devil’s Hunt”, gra jest dostępna w wersji PC.

 

O czym jest najnowsza powieść „Czas na sen”?

Czy istnieje życie po śmierci? Gdzie trafiają dusze, gdy przechodzą na „drugą stronę”? Do dziś istnieją plemiona praktykujące wprowadzanie w trans, dzięki któremu przechodzi się do świata cienia, zwanego Umbrą. To właśnie tam Taylor musi się udać, by uratować swego młodszego braciszka, który utknął w świecie zamieszkiwanym przez duchy i upiory. Czy Taylor znajdzie w sobie odwagę i wkroczy wystarczająco daleko, by dokonać niemożliwego i ocalić brata? Dowiecie się, jeśli przeczytacie powieść…

Z Pawłem Leśniakiem rozmawiał Zbigniew Masternak

.

 

Zbigniew Masternak (ur. 1978 w Piórkowie) – polski prozaik, autor scenariuszy filmowych, reportażysta. Piłkarz.

Zadebiutował w 2000 na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiej – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność(poprawiona wersja Księstwo. Księga druga) oraz druga powieść pt. Chmurołap. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się w 2008 trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgiChmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które zostały wydane w jednym tomie w 2011, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. W 2014 roku ukazała się księga czwarta cyklu pt. Nędzole, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Autor zamierza kontynuować cykl Księstwo o kolejne księgi, chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć. W 2009 Masternak napisał scenariusz filmowy pt. Jezus na prezydenta!. Jest także współautorem książki Kino polskie 1989 – 2009. Historia krytyczna oraz noweli filmowej Jezus na prezydenta!, wydanej przez Korporację Ha!art (2010). Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments