“Biżuteria architektury” pochwałą indywidualizmu i tradycji

Rozmowa z twórcami pracowni artystycznej

”MORPHOSOS”

 

 

Aleksander Rybczyński: W swojej twórczości podjęli Panowie trudne wyzwanie przywrócenia harmonii architektury, rzeźby i malarstwa. Jaka była Panów droga do takiej formy twórczości?

Krzemir Heliński: ”MORPHOSOS” to nazwa pracowni artystycznej, którą tworzymy jako dwaj współcześni artyści wizualni, Piotr Cieślik i ja, Krzemir Heliński. Nazwa ”MORPHOSOS” pochodzi od starożytnego, greckiego słowa oznaczającego „kształt” lub „kształtować”. Nasza przyjaźń i współpraca artystyczna rozpoczęła się gdy studiowaliśmy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Potem prowadziliśmy własne biuro projektowe, tworząc obiekty budowlane i wnętrza, które zawsze wyróżniały się charakterystyczną dla ich wyjątkowego stylu spektakularną formą. Z czasem coraz bardziej zwracaliśmy się w kierunku sztuk wizualnych, w szczególności rzeźby i malarstwa. W naszej twórczości przeszliśmy drogę od architektury i budownictwa do rzeźby i malarstwa. Ale proszę zauważyć, że rzeźba i malarstwo to podobnie jak architektura sztuki kształtujące przestrzeń.

AR: Wszystkie Panów prace są dopracowane technicznie, doskonałe w formie. Te formy rzeźbiarskie, nie rezygnując z ambicji artystycznych doskonale wpisują się we wnętrza codziennego użytkowania, wprowadzając do codziennej estetyki element piękna. Nazywacie to “biżuterią architektury” i chyba jest to trafna definicja elementów, które zmieniają banalne wnętrza w przestrzeń niezwykłą.

KH: Rzeźby i obrazy MORPHOSOS” są nazywane przez kolekcjonerów sztuki ”biżuterią architektury”, gdyż nadają wyjątkową wartość prestiżu i wyrafinowania wnętrzom, budynkom i terenom zieleni, w których się znajdują, przekształcając je w przestrzenie wyjątkowe i emblematyczne. Ideą przewodnią naszej twórczości jest to, aby we współczesnym świecie znużonym i znudzonym anonimowością, monotonią na tle sztuki współczesnej przesyconej abstrakcją i deformacją, tworzyć dzieła wyrażające kult indywidualności i wyjątkowości człowieka wyrażone przez fascynację formą ludzkiej twarzy i ciała, wzbogacone przez kształty ponadczasowych symboli. Ideą ważną dla naszej twórczości jest też przywrócenie rzeźbie i architekturze ich współistnienia w organicznej harmonii, w której rozwijały się od zarania dziejów ludzkości do połowy XX wieku, kiedy to współistnienie zostało gdzieś zagubione.

AR: Twórczość Panów jest mocno osadzona w tradycji, widoczne są wpływy klasyczne i fascynacja rzeźbą Mitoraja. Czy ten trop jest właściwy; jakie są źródła i inspiracje Panów prac?

KH: Sztuka którą tworzymy jako MORPHOSOS” jest rodzajem wyrafinowanego, wielowymiarowego dialogu między sztuką współczesną a dziedzictwem ludzkiej cywilizacji.
Łączy w sposób wyjątkowy dynamikę ekspresji nowoczesnych form geometrycznych z ponadczasowymi zasobami harmonii, piękna starożytnej Grecji, Rzymu i włoskiego renesansu, wizjonerstwa surrealizmu, śmiałości kubizmu… Nasze prace zawierają symboliczne, alegoryczne przesłania, które stymulują odbiorców XXI wieku do refleksji na temat źródeł ludzkiej cywilizacji, ludzkiej psychiki, postaw, moralności, słabości i siły człowieka, porządku świata, ponadczasowych wartości… kierunków, w których zmierza człowiek jako jednostka i ludzkość.

AR: Współczesna sztuka zagubiła się w pseudointelektualnej pochwale brzydoty i emocjonalnej pustce. Czy klasyczne standardy można ocalić poprzez sztukę użytkową, biżuterię wnętrz i formy przypominające, że są wartości uniwersalne, a kanony piękna wprowadzają harmonię do naszego, pozbawianego indywidualności życia?

KH: Uważamy, że dzisiaj ludzie są zmęczeni sztuką współczesną przesyconą abstrakcją i deformacją. Dlatego w pracowni ”MORPHOSOS” tworzymy dzieła wyrażające kult indywidualności i wyjątkowości człowieka wyrażone przez fascynację wzbogaconą formą ludzkiej twarzy i ciała przez kształty ponadczasowych symboli. Misją naszej sztuki jest zdefiniowanie nowej wartości i nowej tożsamości, inspirowane ponadczasowymi wzorami obecnymi w greckiej agorze, na forum rzymskim, na placu renesansowym oraz wzbogacenie przestrzeni zamieszkałych przez jednostki i społeczności XXI wieku. Dzieła MORPHOSOS tworzą subtelny, wyrafinowany, wielowątkowy dialog pomiędzy rzeźbą a architekturą. Nadają architekturze wnętrz, budynków, przestrzeni miejskich, terenów zieleni nowy wymiar.
Stają się symbolami miejsc – budynków, placów, parków – czyniąc je wyjątkowymi, prestiżowymi i zapamiętywalnymi.  Inspirują odbiorców architektury XXI wieku do refleksji na temat ludzkiej cywilizacji, porządku świata, uniwersalnych wartości.

 

Rozmowę z Krzemirem Helińskim przeprowadził Aleksander Rybczyński

.

Strona autorska i media społecznościowe:

https://morphosos.com/
https://www.instagram.com/morphosos/
https://www.facebook.com/Morphosos

 

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments