Szczegóły kanadyjskiego projektu uhonorowania Polski

Szczegółowy plan pobytu kanadyjsko-polskiej delegacji, pragnącej uhonorować udział Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w II Wojnie Światowej i zawiązane podczas walk braterstwo broni między kanadyjskimi i polskimi żołnierzami.

Kanadyjczycy: weteran armii, kapitan Barry Sheehy, pilot Air Canada z trzydziestoletnim stażem, kapitan Matt Sheehy oraz Paul Sheehy przyjeżdżają też do Polski w przekonaniu, że sojusz polsko-kanadyjski jest kontynuowany poprzez udział w pakcie NATO.

 

Plan pobytu i uroczystości w Warszawie:

2.10 – wtorek
18.30 Dom Pielgrzyma Amicus w Warszawie
.
.
– kapitan Barry Sheehy (weteran kanadyjskiej armii) i Matt Sheehy (pilot Air Canada), opowiedzą o  tradycjach kanadyjsko-polskiej przyjaźni, zrodzonej w walce o wyzwolenie Europy.
Spotkanie moderuje Aleksander Rybczyński, emigracyjny poeta i publicysta zamieszkały w Toronto

.
3.10 – środa

12.00 – pomnik Polsko-kanadyjskiego Braterstwa Broni, ul. Matejki.

Złożenie kwiatów przez gości i delegację

Pomnik złożony z dwóch kamieni, jednego z Kanady, a drugiego z Polski. Został odsłonięty w 1999 roku naprzeciw Ambasady Kanady przy ul. Matejki. Poświęcony jest żołnierzom polskim i kanadyjskim walczącym wspólnie podczas II wojny światowej. Na tablicach widnieje napis w językach polskim, francuskim i angielskim: „Te dwa kamienie, jeden z Polski, drugi z Kanady, upamiętniają żołnierzy polskich i kanadyjskich, którzy walczyli ramię w ramię w czasie II Wojny Światowej”.

13.30 – pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, Al. Wojska Polskiego przy Pl. Inwalidów. Złożenie kwiatów przez gości i delegację IPN.

.

4.10 – czwartek

Sochaczew

12.30 – 13.00 – wizyta na cmentarzu wojennym żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939, złożenie wieńca

13.30-14.30 – wizyta w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 

Kanadyjski projekt uhonorowania Polski

 

Captain Barry Sheehy – A Personal Journey

 

Subskrybcja
Powiadomienie
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Wielgat
5 years ago

Ogromna szkoda, że przygotowując tę wizytę, nie organizatorzy nie skontaktowali się ze Stołecznym Środowiskiem 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Szkoda tym większa, że w Warszawie mieszka mjr w st. spocz. Marian Słowiński – żołnierz dywizji, który przeszedł cały jej szlak bojowy – od Normandii do Wilhemshaven. A potem miał swietne kontakty z Kanadyjczykami. Spotkani z nim były na pewno dla gości z Kanady dużym przeżyciem. Można też było połączyć ich wizytę ze Świętem 1 Polskiej Dywizji Pancernej, które będzie dokładnie pod pomnikiem na placu Inwalidów w najbliższą sobotę.