Zobacz

Dariusz Muszer – Dziura w arce Noego

screenshot-2016-11-04-00-24-53

 

Gdy potop zalał cały świat i arka Noego pływała po wysokich falach, zwierzęta odkryły pewnego dnia małą dziurę w dnie statku, przez którą wdzierała się do środka woda. Teraz dobra rada była na wagę złota. Jednakże żmija zygzakowata znalazła wyjście.

– Jeśli dostanę mięsa, które ma najsłodszą krew, wpełznę do dziury i przez całą podróż będę siedziała w niej jako zatyczka.

Wszystkie zwierzęta zgodziły się na to i żmija wpełzała do dziury. Arka nie przepuszczała więcej wody.

W oznaczonym czasie potop zaczął ustępować i w końcu zwierzęta dostały się na suchy ląd. Teraz żmija zygzakowata miała otrzymać swoją zapłatę. Jednakże w jaki sposób zwierzęta miały stwierdzić, kto posiada najsłodszą krew?

– Rozpoznać może to komar – rzekła żmija.

Tak więc posłano po komara. Przez cały dzień uwijał się jak w ukropie: gryzł i ssał krew, gryzł i ssał krew. Niczyja krew nie wydała mu się tak słodka, jak krew człowieka.

Gdy już leciał z powrotem, aby powiedzieć o tym żmii zygzakowatej, napotkał jaskółkę.

– I któż to ma najsłodszą krew? – chciała wiedzieć jaskółka.

– Człowiek – odparł komar.

– Tego jednak nie możesz zdradzić żmii – rzekła jaskółka.
Komar jednak był odmiennego zdania.

– Oczywiście, że powiem o tym żmii – rzekł i poleciał dalej.

Jaskółka rzuciła się za nim i oddziobała mu podbródek, aby komar nigdy więcej nie mógł wydać z siebie zrozumiałego słowa. Gdy komar przybył do żmii zygzakowatej, potrafił tylko bzyczeć i brzęczeć.

Od tego dnia brakuje komarowi podbródka. Natomiast jaskółka jest lubiana przez ludzi. Mówi się, że szczęśliwy to dom, pod którego dachem buduje ona swoje gniazdo.

.

Dariusz Muszer

Obraz: Jacopo Bassano “Entry into the Ark”

.

Bajka pochodzi z cyklu:

Trzy koziołki Bruse

Bajki, klechdy, podania i anegdoty z Norwegii
opowiedziane przez
Dariusza Muszera

Copyright © Dariusz Muszer

.

O autorze:

screenshot-2016-10-21-14-14-46

Dariusz Muszer (ur. 1959) – prozaik, poeta i tłumacz. Ukończył studia prawnicze, pracował w różnych zawodach, m. in. jako ślusarz, klezmer, instruktor teatralny, dziennikarz, oświetleniowiec i taksówkarz. Mieszka w Hanowerze. Pisze po polsku i niemiecku.

Opublikował m.in. tomy wierszy: Die Geliebten aus R, und andere Gedichte (1990), Księga zielonej kamizelki (1996), Jestem chłop (2004), Wszyscy moi nieznajomi (2004), Zapomniany strajk (2012), oraz powieści: Ludziojad (1993), Die Freiheit riecht nach Vanille (1999, wyd. pol. Wolność pachnie wanilią, 2008), Der Echsenmann (2001), Niebieski (2006), Gottes Homepage (2007, wyd. pol. Homepage Boga, 2013) i Lummick (2009).

fot. autora – Hanna Rex

.
Strona internetowa: www.dariusz-muszer.de
E-booki autora – do nabycia na amazon.ca:

http://www.amazon.ca/s?_encoding=UTF8&field-author=Dariusz%20Muszer&search-alias=digital-text

.

Podaj dalej!
Share on Pinterest
Share with your friends
Submit

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

“Pole czaszek” – nowa powieść Dariusza Muszera

Pole Czaszek to złowróżbna baśń o zniszczeniu planety Ziemi, które dokonane zostało przez jej mieszkańców, ludzi. Czytelnik musi mieć mocne nerwy, gdyż nic nie zostanie mu oszczędzone. To nie jest historia dla delikatnych dusz. Michael Zeller, Nürnberger Nachrichten

.

W języku polskim w Wydawnictwie "Forma"

.

Biuletyn – bezpłatna prenumerata

Książki i podręczniki