Adam Fiala – Kanada płonie

Kanada płonie

.

Maszerujący

Maszerujący
wypełniają ulice
„Ilu was jest”
pytali Francuscy arystokraci
zanim stracili głowy
„Ilu was jest”
pytano maszerujących
Mao Tse Tunga
aż pytający
ukryli się na Taiwanie
„Ilu was jest”
pyta partia PiS
i liczby
są sprzeczne

.

Kanada płonie

Kanada płonie
lasy płoną
tłuste czarne piaski
zamierzają płonąć
to prawdziwy pech
tak ładnie wygrał
te wybory
ten najładniejszy
z premierów świata
i los mu zgotował
taką niespodziankę
dawniej karano
władców
za klęski naturalne
czasami
bardzo surowo

.

Idealna Unia

Najlepszą Unią
i sojuszem
byłoby połączenie
tak odległych krajów
jak Kanada i Polska
wbrew pozorom
miałyby ze sobą
więcej wspólnego
niż nasz kraj
w obecnych układach
Kanada by dała
obszar i bogactwa
Polska – dynamizm
którego brak
w Starej Europie

.

Adam Fiala

.

O autorze:

Screenshot 2015-09-14 16.04.16

Adam Fiala,

pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys (Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.

W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim Powieść Prywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku.  Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości (2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).

Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście –  jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments