Prezydent Andrzej Duda w Kanadzie [VIDEO]

 

“Nasz Prezydent!” – skandowali Polacy zgromadzeni w kościele pod wezwaniem świętego Maksymiliana Kolbe w Mississauga, Ontario. Rzeczywiście – po raz pierwszy możemy witać Prezydenta, który budzi uczucie dumy i potrafi przekonać, że polityk może być uczciwy, mieć serce dla państwa i rodaków, niezależnie od ich przekonań. Słynna oferta wzajemnego wybaczenia, złożona w przemówieniu w rocznicę katastrofy smoleńskiej, wywołała wiele kontrowersji, ale świadczy o zdecydowanej, silnej pozycji urzędującego Prezydenta, który nie ma zamiaru być jedynie strażnikiem żyrandoli, jak jego poprzednik.

Po złożeniu wieńca pod pomnikiem katyńskim i tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej, Prezydent odwiedził Polski Cmentarz Wojskowy w Niagara on the Lake, po czym przybył na spotkanie z wiernymi parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga. Prezydenta powitał proboszcz, ksiądz Jan Błażejak, a Polonia nie szczędziła głowie państwa polskiego i jego żonie wyrazów entuzjastycznego poparcia. Andrzej Duda doskonale wie, do kogo przybywa i wie, co jest ważne dla wszystkich, którzy przybyli na spotkanie z Prezydentem nieraz z odległych miejsc Ontario. Powinno już być dla wszystkich oczywiste: Andrzej Duda nie jest niczyją marionetką, chce być Prezydentem wszystkich Polaków, zachowując wierność swoim przekonaniom i wyobrażeniom o wolnej, silnej Polsce. Polonia przybyła do Mississaugi w nadziei i przekonaniu, że Prezydent RP będzie potrafił przybliżyć im ojczyznę, którą przed laty opuścili, zostawiając w niej serce.

 

Wizyta polskiego Prezydenta została starannie przygotowana. Dla Polonii szczególnie ważne były akcenty, uwydatniające wkład Polaków w rozwój Kanady, uznanie stałej łączności emigracji z Polską i zaangażowania w wydarzenia w ojczyźnie. Pięknym gestem była wizyta w bazie kanadyjskiej wojskowej Petawawa i podziękowanie żołnierzom za służbę na terenie Polski. Ma to szczególną wymowę w kontekście potrzeby wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wywołanej agresywną polityką Rosji. Prezydent Duda jest stanowczym zwolennikiem sojuszu z Zachodem: jak powiedział podczas spotkania z Polonią w Mississauga “ważnie jest nie tylko, że Polska jest w NATO, ale by NATO było w Polsce” (cytat nie dosłowny)

Doszło także do spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau i Generalnym Gubernatorem Kanady Davidem Lloydem Johnstonem.

Oficjalny komunikat potwierdza wspólne stanowisko Polski i Kanady w zasadniczych kwestiach, należy jednak bardzo ostrożnie obserwować politykę Trudeau, którego nieprzemyślane decyzje wpływają na obniżenie roli Kanady w NATO i w świecie.

Aleksander Rybczyński

Poniżej kilka linków do oficjalnej strony Prezydenta, gdzie można znaleźć informacje o szczegółach wizyty w Ottawie.

Wtorek, 10 maja 2016

Prezydent odwiedził kanadyjską bazę wojskową Petawawa

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,70,drugi-dzien-wizyty-prezydenta-rp-z-malzonka-w-kanadzie.html

Wtorek, 10 maja 2016

Z premierem Kanady o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,72,spotkanie-premierem-justinem-trudeau.html

Wtorek, 10 maja 2016

“Pokolenia polskich imigrantów włożyły ogromy wkład w rozwój Kanady”

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,73,spotkanie-z-korpusem-dyplomatycznym-i-polonia.html

Sroda, 11 maja 2016

Spotkanie z Gubernatorem Generalnym Kanady

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,71,trzeci-dzien-wizyty-prezydenta-rp-z-malzonka-w-kanadzie.html

Na zakończenie link do artykułu Ryana Paulsena, relacjonujacego wizytę Andrzeja Dudy w Petawawa:

http://www.thedailyobserver.ca/2016/05/10/polish-president-andrzej-duda-stops-by-petawawa-to-say-thank-you

2 Comments

  1. pseudo patrioci witaja zdrajce demokracji, pierwszego notariusza Rzeczypospolitej

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*