Zobacz

Mira Kuś – PŁONĄ BIBLIOTEKI – KONIEC EUROPY

Zanim zapłoną nasze biblioteki

 

Screenshot 2017-07-19 22.44.36

Screenshot 2017-07-19 22.53.06

Figura Astrid Lindgren w Muzeum Pippi Langstrumpf na Gotlandii

Figura Astrid Lindgren w Muzeum Pippi Langstrumpf na Gotlandii

To było do przewidzenia, ale nie przypuszczałam, że stanie się tak szybko! III WŚ została ogłoszona oficjalnie! Parę dni temu, w Szwecji. Bo rzucanie “niepoprawnych” książek na płonący stos jest wymowniejsze niż deklaracje jakichkolwiek władz europejskich.

Na pierwszy ogień, i to w sensie dosłownym, poszła… Pippi Langstrumpf, zabawna i inteligentna książka dla dzieci, napisana kilkadziesiąt lat temu przez pisarkę należącą do szwedzkiego panteonu pisarzy, popularną w całym świecie autorkę świetnych książek dla dzieci i młodzieży, Astrid Lindgren. Ale książka, okazuje się, jest… rasistowska!

I kto dokonał tego barbarzyństwa? Nie, nie analfabeci podbijający Europę, ale… „postępowi” bibliotekarze (!) szwedzcy! Bibliotekarze z miejscowości Botkyrka niedaleko Sztokholmu ustanowili cezurę dla naszej cywilizacji — odtąd już tylko upadek, degrengolada, biała flaga.


Szwedzka biblioteka pali książki

..

Mira Kuś

Strona autorska poetki: www.mirakus.pl

..

..

O Autorce:

mira_kus

MIRA KUŚ, ur. w Gorlicach, w rodzinie nauczycielskiej–poetka, eseistka. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ukończyła fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała m.in. w paryskiej “Kulturze”, “Twórczości”,  “Odrze”, “Znaku”, “Więzi”, “NaGłosie” (mówionym i późniejszym, wydawanym na papierze), “Dekadzie Literackiej”, “Arcanach”, “Zeszytach Literackich”. Od 2010 roku publikuje głównie w Internecie. Przekłady jej wierszy ukazują się w prasie zagranicznej, głównie w Niemczech i USA, a także w Hiszpanii, Rosji, Macedonii, Chorwacji,Słowenii, Bułgarii, na Węgrzech i na Ukrainie oraz zostały zamieszczone w paru europejskich (Rosja, Węgry, Niemcy) i amerykańskich (USA) wyborach poetów polskich oraz poetów Europy Środkowej i Wschodniej (USA).

Jest laureatką konkursów literackich, zdobyła m.in. I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim “O Jaszczurowy Laur” (Kraków, 1976), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym Trzeciego Programu Polskiego Radia (ogłoszonym przez programy “Powtórka z rozrywki” i “60 minut na godzinę”), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie im. Czesława Janczarskiego (twórczość dla dzieci). W 2012r. otrzymała nagrodę Dzielnicy XI miasta Kraków w kategorii: Twórca.

Była redaktorką czasopisma dla dzieci “Główkolandia”, jest autorką wielu nagradzanych bajek i wierszy dla dzieci, drukowanych m.in. w “Misiu”, “Świerszczyku”, “Skarbie malucha”, “Króliczku”. Piosenki do jej tekstów śpiewają m.in. Skaldowie. Zajmuje się również krytyką literacką, a także pisuje w prasie, najczęściej na tematy związane z nauką. Jest autorką wielkiego cyklu wywiadów z polskimi uczonymi, drukowanych w “Dzienniku Polskim” oraz w czasopiśmie psychologicznym „Charaktery”. Należała do pierwszej, podziemnej „Solidarności”, nie należała i nie należy do żadnej partii politycznej. W  latach 80. podpisała jako członkini Koła Młodych przy ZLP znany list protestacyjny pisarzy polskich do władz w obronie wolności słowa. Jest wnuczką Franciszka Kusia.

.

Podaj dalej!
Share on Pinterest
Share with your friends
Submit

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Biuletyn – bezpłatna prenumerata

Książki i podręczniki

10 Comments on Mira Kuś – PŁONĄ BIBLIOTEKI – KONIEC EUROPY

 1. Mariusz Wesołowski // 20/07/2017 at 00:18 //

  Czego nie udało się dokonać faszyzmowi, nazizmowi i komunizmowi we wszystkich ich odmianach, tego dokona polityczna poprawność, jeżeli w porę jej nie zniszczymy. W Stanach usuwa się teraz pomniki upamiętniające Konfederację oraz popiersia „starych białych mężczyzn” w aulach uniwersyteckich, zastępując je wizerunkami różnych miernot, których zasługę stanowiło głównie to, że były one płci żeńskiej lub czarne (a przeważnie i jedno i drugie). Ten kulturalny bolszewizm grozi samym podstawom naszej cywilizacji i musi być unicestwiony za wszelką cenę, nawet siłą.

 2. Żeby unicestwić barbarzyństwo i zamach na nas i naszą cywilizację, trzeba je nazwać po imieniu. A wszelkie media oraz politycy wszelakich opcji używają eufemizmów w rodzaju “obrona demokracji”, “tolerancja”,”uchodźcy”, “kryzys migracyjny” itp. Dopóki politycy i rządy nie użyją tego jedynego słowa, które adekwatnie oddaje sens tego, co się od lat dzieje w państwach “postępowych’, dopóty pozostaniemy bezradni i bezbronni. I jak owce idziemy na rzeź.

  • Mariusz Wesołowski // 20/07/2017 at 08:01 //

   Oczywiście. Język jest pierwszą ofiarą totalitaryzmu („newspeak” Orwella, „lingua Tertii Imperii” Klemperera, itd.) Dlatego trzeba dbać o jego czystość i nie używać podstępnych, szmatławych terminów, jak np. „gender”.

   • A także nie używać słowa “opozycja” na określenie grupy ludzi, która nic wspólnego z realną opozycją (wg definicji) nie ma.

 3. Tam gdzie palą książki niedługo zaczną palić ludzi.

 4. Ewa Byszewska // 23/07/2017 at 13:59 //

  prawda nastepna inkwizycja na chrzescijanstwo i narodowosc

  • Chrześcijaństwo jest religią “niebezpieczną”, bo daje wyznawcy najwięcej swobody w myśleniu, co m.in. pozwala na rozwój nauki.Nieprzyjemne sprawy (np. stos Giordano Bruno)nie wynikały z chrześcijaństwa jako takiego, ale z ułomności ludzkiej natury. Zresztą chrześcijanie już dawno z tego wyrośli, podczas gdy inne religie niekoniecznie. Każdy myslący człowiek,czy to chrześcijanin, czy to agnostyk, czy to ateista widzi, że właśnie prawo łacińskie i normy chrześcijańskie stworzyły Europę, jej kulturę i jej naukę. Chcąc zatem zniszczyć naszą cywilizację należy uderzyć w jej podstawy, zatem w chrześcijaństwo; oraz zniszczyć sprawiedliwy system prawny.

 5. Tomasz // 29/07/2017 at 16:04 //

  O ile wiem, w szwedzkich zbiorach, znajdują się zabrane w czasach “Potopu” liczne inkunabuły, które Polska bezskutecznie próbuje odzyskać.Trzeba się spieszyć, aby Ci zwolennicy Nowego Światowego Porządku ich nie spalili!

 6. Ma Pan rację. Ale kto z władz o tym pomysli? Jednym słowem jest robota dla ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Comments are closed.