Lider rosyjskiej opozycji – zamordowany w Moskwie

Screen Shot 2015-02-27 at 8.27.27 PM

W Rosji doszło do bezwzględnego politycznego mordu. Borys Niemcow, przywódca opozycji został w piątek przed północą zastrzelony w centrum Moskwy, na moście z widokiem na katedrę św. Bazylego i Kreml. Niemcow przechodził przez most w towarzystwie kobiety, kiedy z przejeżdżającego białego samochodu wyskoczyło kilka osób, oddając cztery strzały w plecy polityka. Borys Niemcow udzielił niedawno wywiadu, w którym wyraził obawę, że może zostać zamordowany na zlecenie Putina, z racji swojej opozycyjnej działalności. W programie Radia Swoboda powiedział także; “Pora uwolnić Rosję od Putina”

Borys Niemcow był za rządów Jelcyna wicepremierem i uchodził za jednego z czołowych reformatorów. Był znany z bezpośredniej i bezkompromisowej krytyki wobec Putina, którego m.in. oskarżał o wywołanie konfliktu na Ukrainie. W najbliższą niedzielę ma odbyć się w Moskwie demonstracja przeciwko rządom Putina i wojnie na Ukrainie.

Prezydent Władimir Putin potępił zabójstwo lidera opozycji. Oznajmił, że to najprawdopodobniej “morderstwo na zlecenie” i “prowokacja” Podobnie, jak w przypadku katastrofy smoleńskiej obiecał “osobiście przejąć nadzór nad śledztwem”

(r)

 

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*