Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [8]

 

Krzyszkowice: Żałoba po śmierci Polek


W Krzyszkowicach ogłoszono żałobę. Mieszkańcy miasta wspominają dwie 20 – letnie siostry Magdę i Marzenę Ch., które zginęły w zamachu terrorystycznym w Nicei. Podczas tragicznej nocy towarzyszyły im jeszcze dwie siostry i kolega. Magda i Marzena do Nicei przyleciały 10 lipca. Bilety powrotne do Polski zarezerwowały na wtorek. Magda miała wrócić w środę do pracy, była fryzjerką. 
Siostry Marzeny i Magdy, które przeżyły atak w Nicei są już w domu. Ojciec jest w szoku i nie może pogodzić się z tragedią, został objęty pomocą psychologa. W Krzyszkowicach w Małopolsce ogłoszono żałobę. (…)

za: http://niezalezna.pl/83386-krzyszowice-zaloba-po-smierci-polek więcej: http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/307169964-Krzyszkowice-oplakuja-ofiary-zamachu-w-Nicei.html#ap-2

 

Prof. Modris Eksteins – znakomity kanadyjski historyk i antropolog, dwie jego prace ukazały się już także po polsku…


Święto wiosny to książka o śmierci i zniszczeniu. 
Rozprawa o cmentarzach, a także o stawaniu się, o wyłanianiu się w pierwszej połowie XX stulecia naszej nowoczesnej świadomości. Jest to książka o naszej obsesji: emancypacji, i o znacznej roli, jaką w rozwoju świadomości odegrała Wielka Wojna, którą tak właśnie przed wybuchem drugiej wojny światowej nazywano.

Jednym z najlepszych symboli tego pełnego paradoksów i poddanego działaniu sił odśrodkowych wieku – gdy pragnąc wolności, posiedliśmy moc całkowitego zniszczenia – jest taniec śmierci z jego orgiastyczno-nihilistyczną ironią z baletu Igora Strawińskiego, który miał prapremierę w maju 1913 roku w Paryżu. Ze swoją rewolucyjną energią i apoteozą życia poprzez ofiarę śmierci jest symbolicznym wyrazem idei dwudziestowiecznego świata.

Termin awangarda stosowano zazwyczaj w odniesieniu do artystów i pisarzy, którzy w swoich dziełach propagowali techniki eksperymentalne i namawiali do buntu wobec renomowanych akademii. Terminem modernizm określano zarówno tę kategorię awangardy, jak i impulsy intelektualne sterujące poszukiwaniem wyzwolenia i aktem buntu. Bardzo niewielu krytyków odważyło się przenieść pojęcie awangardy i modernizmu na czynniki społeczne i polityczne, a także na artystyczne rewolty, i posłużyć się nimi dla zidentyfikowania szerokiej fali idei i działań. Książka Modrisa Eksteinsa podejmuje taką właśnie próbę. 


Taniec w słońcu to barwna biografia epoki rozpoczynającej się świtem I wojny światowej i dojściem Hitlera do władzy, a kończącej upadkiem muru berlińskiego – przenikniętej kultem celebry i kryzysem autentyzmu. W niezwykle inspirujący sposób dla czytelników z początku XXI wieku autor penetruje zagadnienia rzetelności i prawdy, fałszu i pozy. Splecione historie autodestrukcji Vincenta van Gogha i nagłego wzlotu i upadku handlarza dziełami sztuki Ottona Wackera odsłaniają źródła fundamentalnej niepewności, która jest znamienną cechą współczesności. Traktując sensacyjny proces – który w roku 1932 wytoczony został Wackerowi za sprzedaż podrobionych obrazów van Gogha – jako punkt ogniskujący, Eksteins przedstawia niezwykłą opowieść o weimarskich Niemczech, parciu do władzy Hitlera oraz zastąpieniu dziewiętnastowiecznej pewności przez dwudziestowieczną wątpliwość. Kontynuacja cieszącego się międzynarodową sławą „Święta wiosny”.


“Książka bardzo subtelna, a zarazem wciągająca… Odsłania warunki, w jakich ukształtował się nasz obecny, postautentyczny świat Lady Gagi, w którym ściśle splatają się kultura celebry, hiperskomercjalizowana sztuka, polityka jako spektakl i masowa konsumpcja »prawdziwości«”.
Mark Kingwell, “The Globe and Mail”

Śmierć za “bluźnierstwo internetowe”

W Pakistanie coraz bardziej szerzy się nowa forma ataków na chrześcijan.
W Pakistanie coraz bardziej szerzy się nowa forma ataków na chrześcijan, zwana „bluźnierstwem dygitalnym”. Polega ona na tym, że miejscowi muzułmanie donoszą na wyznawców Chrystusa na podstawie rzekomych wpisów przeciw Koranowi, islamowi lub Mahometowi w sieciach społecznościowych i w internecie. Donosom tym często nie towarzyszą żadne dowody lub są one słabe, ale zwykle wsparte są odwołaniem się do obowiązującej w tym kraju od 30 lat osławionej ustawy o bluźnierstwie. „Schemat jest zawsze taki sam: jedna osoba wierząca (chrześcijanin) jest oskarżona o cokolwiek «na pokaz», ale zaraz potem cała wspólnota jest narażona na karę zbiorową” – wyjaśnił w rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides ks. Emmanuel Parvez z diecezji Faisalabad w Pendżabie, walczący z tego rodzaju czynami. Oświadczył, że odbyło się spotkanie miejscowych przywódców religijnych i imamów, aby wymienić poglądy na ten temat. „Jeszcze raz potwierdziliśmy swój szacunek do islamu i wszystkich religii oraz wystosowaliśmy petycję, stwierdzającą, że jeśli dojdzie do podejrzenia o bluźnierstwo, to wspólnie podejmiemy to zagadnienie, aby uniknąć przemocy w skali masowej” – oznajmił kapłan. Jednym z przypadków tego rodzaju była sprawa chrześcijanina Jamesa Nadima, mieszkającego w powiecie Gudżrat w prowincji Pendżab, zatrzymanego za to, że za pośrednictwem aplikacji WhatsApp rzekomo przesłał bluźnierczego sms-a przeciw świętym postaciom islamu. Doniósł na niego jego przyjaciel Jasir Baszir, po czym policja aresztowała zarówno domniemanego sprawcę, jak i całą jego rodzinę, a jednocześnie wysłała swych funkcjonariuszy do dzielnicy chrześcijańskiej w mieście Sara-i-Alamgir, gdzie doszło do zdarzenia, aby zapobiec ewentualnym ekscesom lub masowym atakom na chrześcijan. W przeszłości podobne incydenty wywoływały fale przemocy wymierzonej we wspólnoty chrześcijańskie. We wspomnianej dzielnicy mieszka 30 rodzin chrześcijańskich, które ciągle są zastraszane i terroryzowane.
za: http://info.wiara.pl/doc/3289736.Smierc-za-bluznierstwo-internetowe

http://culture.pl/pl

– znakomity portal o polskiej kulturze, każdy znajdzie coś dla siebie… 

Ciekawa książka: „Europa Mafii” Jürgena Rotha


(…) Mafia to, według Rotha, już nie egzotyczne zjawisko; mafia stała się w Niemczech gospodarczym i politycznym czynnikiem władzy. Dawno już nie chodzi tylko o wymuszanie haraczu, prostytucję i handel narkotykami, ale o władzę i wpływ na polityczne i gospodarcze decyzje, kosztujące miliardy. Nastąpiło przejście od tradycyjnego modelu biznesowego mafii do dobrze wykształconych “inwestorów”, którzy zarobione brudne pieniądze lokują w legalnych przedsięwzięciach gospodarczych, których bronią są akcje, udziały, lokaty, inwestycje. Przestępcza mafia pozostaje w symbiozie z podobnymi do mafijnych strukturami władzy politycznej i finansowej, gdzie dominują ciemne interesy, sitwy i układy, szantaże, zależność sprzedajnych polityków od szemranych „biznesmenów”, oszustwa księgowe, zanik norm etycznych. Jak stwierdził z dumą jeden z włoskich mafiosów: “Także niemieccy politycy znajdują się na naszej liście płac. Wielkie pieniądze można zarobić tylko wtedy, kiedy się idzie ręka w rękę z polityką”.
Na specjalną uwagę polskiego czytelnika zasługują rozdziały książki poświęcone stosunkom panującym w byłej NRD, opisujące, jak grunt dla włoskiej i rosyjskiej mafii przygotowały kliki złożone z byłych funkcjonariuszy komunistycznej nomenklatury, byłych oficerów służby bezpieczeństwa i ich tajni współpracownicy, którzy przedzierzgnęli się w lokalnych „demokratycznych” polityków i przedsiębiorców, wykorzystując pieniądze z majątku państwowego rozkradzionego na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Z książki dowiemy się także jak rosyjska mafia wykorzystuje stare kontakty z czasów NRD, jak rosyjskie tajne służby wykorzystują dla swoich celów rosyjskie struktury przestępcze działające w Europie Zachodniej, jak w kierownictwie Gazprom Germania (filia Gazpromu) zgodnie kooperują rosyjskie tajne służby i byli funkcjonariusze enerdowskiej bezpieki. Książka odsłania nam realne, a nie fikcyjne Niemcy, znane z propagandowych materiałów i relacji usłużnych mediów.

za: http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=26096&tx_ttnews[backPid]=3&cHash=f51bd3b134

Biskup przebrał się za bezdomnego żebraka

Abp Donald Joseph Bolen półtora dnia spędził na ulicach kanadyjskiego Saskatoon między bezdomnymi i żebrał o pieniądze.
W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział: “Było to ważne i pouczające doświadczenie. Od tego czasu widzę moje środowisko innymi oczyma”. Papież Franciszek mianował go w poniedziałek metropolitą Regina. Do tego czasu był on biskupem Saskatoon. Stając się żebrakiem abp Bolen przebrał się w dżinsy, bluzę, koszulę w kratę i czapkę bejsbolówkę. “To ciekawe, że prawie nikt nie spojrzał na nas. Byliśmy praktycznie niewidoczni. Myślę, że tak zwykle postępujemy z ludźmi, którzy proszą nas na ulicy o pomoc lub pieniądze. Stają się dla nas niewidoczni”.
za: http://info.wiara.pl/doc/3289233.Biskup-przebral-sie-za-bezdomnego-zebraka

Liban pęka w szwach

O tym, że nikt nie chce brać odpowiedzialności za przyszłość uchodźców, mówił papież Franciszek. Istnieją jednak ludzie, którzy na swoich barkach dźwigają los tysięcy uciekinierów z Syrii. Są również takie narody.
Czuć przeszywający chłód. Gołe, pospiesznie otynkowane ściany i niewykończone podłogi potęgują uczucie zimna. W jednym z pomieszczeń rozłożono wytarty dywan, na którym usiadła Saaim z rodziną. Jest ubrana w skromny religijny strój; twarz ma owiniętą hidżabem. Otwarcie opowiada o swoich problemach. Z leżącego pod Damaszkiem miasta Shebaa uciekli w 2013 r. Tocząca się wokół wojna przybierała coraz okrutniejsze oblicze, do tego pogarszał się stan chorującego na zakrzepicę męża. Schronienie znaleźli w Chmistar, w jednym z naprędce wybudowanych domów. Od trzech lat żyją w gołych murach, walcząc z głodem, mrozem i brakiem perspektyw na przyszłość. Nie to jednak martwi Saaim najbardziej. Jej mąż wymaga natychmiastowej operacji, w każdej chwili jeden z tworzących się skrzepów może oderwać się i zatrzymać z trudem już bijące serce. Jednocześnie niespełna rok temu wyszło na jaw, że na tę samą chorobę cierpi jej syn. Nie mają żadnych oszczędności czy możliwości podjęcia pracy; mogą liczyć wyłącznie na pomoc fundacji humanitarnych. Saaim zaciska usta. Wie, że w dwupiętrowym domu żyje jeszcze kilkanaście rodzin, które potrzebują natychmiastowej pomocy, a pieniądze muszą wystarczyć dla wszystkich. Mimo to jej spojrzenie przepełnione jest nadzieją. Według UNHCR (Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) w Libanie przebywa przynajmniej 1,1 mln uchodźców z Syrii. Liczby te dotyczą wyłącznie zarejestrowanych osób, a i tak we współczesnym świecie jest to sytuacja bez precedensu. W ciągu 5 lat w państwie o wielkości woj. świętokrzyskiego populacja zwiększyła się o blisko 30 proc. W efekcie podupadła nie tylko gospodarka, ale także poziom życia Libańczyków. W szwach pękają opieka medyczna, oświata, system zarządzania odpadami. Przeciążona jest administracja, pełne ręce roboty mają również policjanci i wojskowi. Na początku 2015 r. libańskie władze zdecydowały się zamknąć granice oraz wprowadziły obostrzenia w procedurach pozwalających Syryjczykom na przebywanie w ich kraju. Od tego czasu uchodźcy muszą płacić za przedłużanie pobytu, co w żaden sposób nie rozwiązuje problemu. Większość z nich jest poza kontrolą administracyjną, poza tym nikt już nie łudzi się, że ludzie ci zdecydują się spakować i wyjechać. Nie mają dokąd. (…) 
całość: http://kosciol.wiara.pl/doc/3278578.Liban-peka-w-szwach

Izraelskie tango Henryka Golda. Olga Avigail Mieleszczuk odświeża stary hit

http://izrael.org.il/kultura/4516-izraelskie-tango-henryka-golda-olga-avigail-mieleszczuk-odswieza-stary-hit.html

Nigdzie w Afryce – znakomity film niemiecki


http://ekino-tv.pl/movie/show/nigdzie-w-afryce-nirgendwo-in-afrika-2001-lektor/15554

“Tsunami” chmur pod Rzeszowem. Fotograf zrobił NIESAMOWITE zdjęcia burzy


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20375183,tsunami-chmur-fotograf-zrobil-niesamowite-zdjecia-burzy-pod.html#TRNajCzytSST

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*