Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [7]

 

Czarny łabędź

W 1958 r. Anna Achmatowa zanotowała: „Wszystkich niepogrzebanych składałam do grobu. Ja wszystkich opłakałam 
– a kto mnie opłacze?”. Do dziś Rosja płacze po stracie swojej wielkiej poetki, choć od jej śmierci minęło 50 lat.

Choć ma czarne włosy/ i niejedną myśl,/ z twarzą białą jak Petersburg zimą/ wypowiada słowa bielsze niż śnieg – wiersz „Achmatowa na zdjęciu” napisałam, oglądając jej fotografie w mieszkaniu na Fontance. Podczas pierwszej w życiu przechadzki po Petersburgu nie przez przypadek trafiłam do jej mieszkania, dziś muzeum. Tylko poznając ją, mogłam poznać Rosję. Nie tę mocarstwową, ale umęczoną, której była kwintesencją. 4 marca 1956 r. tak zareagowała na przemówienie Chruszczowa: „To, cośmy przeżyli, tak, my, bo katownia groziła każdemu! – nie opisała żadna literatura. Dramaty Szekspira to dziecięce igraszki, głupstwo w porównaniu z życiem każdego z nas. (…) Teraz więźniowie powrócą i dwie Rosje spojrzą sobie w oczy – ta, która skazywała, i ta, którą skazano”. Achmatowa była Rosją, którą skazano. Po rewolucji 1917 r. nie opuściła ojczyzny. „Nie! pod cudze skrzydła i niebiosy/ W złej godzinie ja się nie schroniłam,/ Lecz narodu mego dzieląc losy,/ Tam gdzie on na swe nieszczęście byłam” – napisała w 1961 r., świadoma kosztów, jakie poniosła. (…) 
za: http://kultura.wiara.pl/doc/3028994.Czarny-labedz 


Franz Kafka – OPOWIEŚCI I PRZYPOWIEŚCI

(…) Wydanie pierwsze w tej edycji, oprawa twarda
To będzie największe od lat wydarzenie dla wszystkich miłośników prozy Franza Kafki. Ponad 600 stron, najobszerniejszy oraz pierwszy w historii tom opowiadań i miniatur Franza Kafki w układzie chronologicznym. Premiera książki Opowieści i przypowieści już 18 maja!
„Kafka należy do osobliwego typu pisarzy, których wysiłek skupia się na formułowaniu i komplikowaniu problemu, a nie na jego rozwiązaniu. Wszystkie jego dzieła reprodukują w gruncie rzeczy w przeróżnych odmianach jednakową sytuację zasadniczą, ich fabuła, zresztą bardzo nikła, nie posuwa się naprzód, lecz krąży w miejscu i stale powraca do punktu wyjścia – jej treścią są bowiem niekończące się rozważania ludzi, którzy medytują nad tym, jak osiągnąć cel dla człowieka nieosiągalny”. Tak pisał Roman Karst w przedmowie do wydania nowel i miniatur Kafki (PIW 1961). (…) 

http://www.piw.pl/shop/franz-kafka-opowiesci-i-przypowiesci/


„Intelektualiści chcieli być forpocztą myśli w świecie, w którym dokonywała się powszechna alfabetyzacja. Tak pojawił się fenomen intelektualisty. Wcześniej taka figura w społeczeństwie nie miałaby sensu. Byli oczywiście uczeni, filozofowie czy pisarze, którzy zwracali się w tej czy innej sprawie do królów i książąt. Nie byli oni jednak intelektualistami, gdyż intelektualista to osoba, która mobilizuje opinię społeczną wokół jakiejś perspektywy moralnej, politycznej, religijnej czy jeszcze jakieś innej. Intelektualista działa w sferze publicznej.

Z drugiej strony warto też pamiętać, że intelektualistów zrodziły nowoczesne media – przede wszystkim gazety. Na Zachodzie stało się to w latach 80. XIX wieku. Jednym z pierwszych intelektualistów francuskich był Émile Zola, który, jak wiadomo, ostro swym piórem interweniował w czasie sprawy Dreyfusa. Ostatnie pokolenie intelektualistów tworzyli kilkadziesiąt lat temu tacy ludzie, jak Michel Foucault, którzy uformowani zostali w kulturze powszechnej znajomości pisma, a przy tym nieustannie udzielali się w mediach, szczególnie w telewizji.

http://laboratorium.wiez.pl/20…/…/30/smierc-intelektualisty/

Witold Gadowski 9.07.2016 – Komentarz Tygodnia: Milczenie Mediów i kukiełki salonu…

O wyroku w procesie stulecia, synodzie wszech prawosławnym, GREXIT, szczycie NATO oraz KOD i Amber Gold. 

Link na YOU TUBE: https://www.youtube.com/watch?v=w9DU6FErcuo

„Lęk wysokości” Bartosza Konopki zasłużenie wyróżniony nagrodą za debiut fabularny kontynuuje dobrą passę debiutantów w polskim kinie.

Konopka jest absolwentem reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego., Nakręcił kilka filmów dokumentalnych, w tym m. in. wielokrotnie nagradzaną „Balladę o kozie”. Największy rozgłos przyniósł mu nominowany do Oscara „Królik po berlińsku”. Dla widzów, którzy znają ostatnie dokumenty reżysera, „Lęk wysokości” będzie zaskoczeniem. Pełnometrażowy debiut Konopki penetruje obszar tematyczny właściwie nieobecny w polskim kinie. To świat ludzi zmagających się z chorobą psychiczną. Nie chodzi tylko o samych chorych, ale również ich rodziny. Bo budząca lęk choroba wywiera przecież wpływ, czasem destrukcyjny, na relacje pomiędzy nimi. Tomek, bohater „Lęku wysokości”, jest prezenterem telewizyjnym. Można go nazwać człowiekiem sukcesu. Kariera stoi przed nim otworem, kiedy dowiaduje się, że jego ojciec znalazł się w szpitalu psychiatrycznym. Choroba ojca zmienia całe życie syna, który od wyjazdu z domu nie utrzymywał z nim bliższych kontaktów. Film pokazuje ewolucję postawy bohatera, który początkowo przyjmuje chorobę ojca jako coś, co zakłóca jego dotychczasowy sposób życia. (…) 

Znakomity film do obejrzenia w całości i legalnie na linku: http://kultura.wiara.pl/doc/1121872.Lek-wysokosci

Polacy potęgą w nurkowaniu swobodnym.

Podczas zakończonych kilka dni temu mistrzostwach świata w Finlandii, Mateusz Malina oraz Magdalena Solich pobili rekordy świata w nurkowaniu na bezdechu w konkurencji “Dynamic No Fins” (bez płetw), osiągając odpowiednio 244 m i 185 m. Oba wyniki zasługują na olbrzymi podziw i szacunek. Polacy wyrastają na światową potęgę w nurkowaniu swobodnym…

Polska, to bogaty kraj. Do Niemiec wyjechali lekarze, których wykształcenie kosztowało miliard euro

Lekarz-rezydent zarabia w Polsce na początek poniżej 2200 zł na rękę. Średni wiek ukończenia rezydentury w naszej służbie zdrowia, to 37 lat. W Niemczech podobną kwotę, tyle, że w euro, dostaje lekarz bez żadnego doświadczenia zawodowego. Po roku może liczyć na podwyżkę. Nic więc dziwnego, że w 2015 roku ten kierunek wybrało 856 lekarzy. Na ich wykształcenie nasi zachodni sąsiedzi musieliby wydać prawie miliard euro. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej – dr Maciej Hamankiewicz w rozmowie z Radiową Jedynką powiedział, że lekarz-specjalista w Białymstoku zarabia 3579 zł brutto (2560 zł netto). Aby zdobyć specjalizację, nie wystarczy jednak skończenie studiów medycznych. Trzeba jeszcze odbyć rok stażu podyplomowego i pięć lat specjalizacji. To znaczy, że, aby zarabiać takie pieniądze, lekarz z Podlasia musi się kształcić co najmniej 12 lat. (…) 

całość: http://innpoland.pl/128041,polska-bogaty-kraj-do-niemiec-wyjechali-lekarze-ktorych-wyksztalcenie-kosztowalo-miliard-euro

Noblistka oskarża Polaków o mordowanie Żydów

Laureatki literackiego Nobla Swietłana Aleksijewicz na spotkaniu z czytelnikami w Nowym Jorku powiedziała, że Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów w czasie II wojny światowej. Swietłana Aleksijewicz, białoruska laureatka literackiej nagrody Nobla spotkała się z czytelnikami w Nowym Jorku. Na spotkaniu poruszony został temat mordowania Żydów w czasie II wojny światowej.
Pisarka powiedziała, że Polacy mordowali Żydów, a nawoływać do tego mieli księża podczas mszy. Aleksijewicz dodała, że swoją wiedzę opiera na podstawie opinii polskiego dziennikarza.
– I wy wiecie, co robiła Polska z Żydami? Jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda – powiedziała Aleksijewicz.
Słowa te skomentowało polskie MSZ. „Tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla Narodu Polskiego. Chciałbym przypomnieć, że podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci”.
Otwarty list do pisarki zamierza wysłać również Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.
“Stwierdzenie “Księża wprost na kazaniach mówili – zabij Żyda” to ordynarne kłamstwo, a nie “punkt widzenia”.” – napisał na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Zofia Kossak – antysemitka konsekwentna

Kiedy mowa jest o międzywojennej publicystyce Zofii Kossak i późniejszym zaangażowaniu pisarki w ratowanie Żydów, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z dwiema różnymi postaciami. Chodzi przecież o autorkę z jednej strony zjadliwie antysemickiego tekstu „Najpilniejsza sprawa”, który ukazał się w roku 1936 na łamach „Prosto z Mostu”, z drugiej zaś – deklaracji „Protest!” z 1942 r., stanowiącej przejmujący apel do sumień Polaków o to, aby nie być biernym wobec Holokaustu.
Najprostsza, wręcz banalna interpretacja tego, co się stało, brzmi: Kossak lansowała żydożercze tezy dopóty, dopóki nie widać było ich brutalnych konsekwencji, które dały o sobie znać podczas okupacji niemieckiej. Nasuwa się więc myśl o przemianie pisarki. Widok koszmaru – konkretnie: akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim – miał uświadomić Kossak, że dekadę wcześniej prezentowała postawę haniebną. Zresztą od słów ważniejsze były czyny – pisarka należała do założycieli Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Sama przeszła przez Auschwitz i Pawiak. Za swoją działalność została uhonorowana izraelskim medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Czy jednak rzeczywiście Kossak przezwyciężyła swoją przeszłość? W „Proteście!” padają przecież następujące słowa: „Zabieramy (…) głos my, katolicy-Polacy. Uczucia nasze względem żydów [pisownia oryg.] nie uległy zmianie. Nie przestajemy uważać ich za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostanie tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni. Nie chcemy być Piłatami”.
To właściwie powtórzenie tego, co Kossak wyłożyła w antysemickiej „Najpilniejszej sprawie”. I warto się zatrzymać przy tym tekście, bo stanowi on klucz do zrozumienia stanowiska pisarki w kwestii żydowskiej.

za: http://www.rp.pl/Plus-Minus/306309944-Zofia-Kossak–antysemitka-konsekwentna.html


Jak oni to zrobili? Lekarze z Poznania opowiadają o operacji usunięcia guza o wadze ponad 17 kg


17,2 kg masy guza. To tak, jakby nosić w pachwinie 3 koty lub dużego psa. W XXI wieku nie powinno dochodzić do sytuacji, że guz urośnie tak duży. Zwłaszcza, że okazał się złośliwy i trzeba było usunąć go w całości.

58-letni pacjent z Radomia był operowany w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Dlaczego tam? W innych ośrodkach proponowano mu jedynie amputację, bez próby ratowania nogi, gdyż zgłosił się do lekarza bardzo późno i zmiany były rozległe. Guz rósł co najmniej 2 lata, nim chory wybrał się do lekarza. Mięsak złośliwy wprawdzie nie bolał, ale systematycznie rósł i nie można było go przeoczyć, stąd apel lekarzy, by jednak tak długo nie zwlekać.

Jak przyznają dr Jerzy Nazar, ortopeda, który kierował zespołem operacyjnym i dr n. med. Maciej Błaszyk, lekarz naczelny szpitala, tak ogromnego guza nigdy wcześniej nie widzieli. To unikat na skalę światową, stąd wyzwanie dla lekarzy ogromne. Pacjenta trzeba dosłownie rozpłatać, a zarazem działać tak precyzyjnie, by zachować zdrowe tkanki. Każdy etap takiej operacji to szczególne przedsięwzięcie, choćby anestezjologiczne, organizacyjne. Chory potrzebował drugie tyle krwi, ile ma w organizmie normalnie…
Operacja się udała, chory wyszedł już ze szpitala. O jej przebiegu opowiadają lekarze. 

za: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/12,112276,20310166.html#BoxLSCz

Po’ Girl – Maudite guerre – znakomity folk z Kanady 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=SrPxnFPfrJY

SHALOSH Everything Passes Even The Trees – Live at JAZZAHEAD 2016 – świetny jazz z Izraela

https://www.youtube.com/watch?v=ANlW8L_KnYg&ab_channel=Shaloshtrio

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*