Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [30]

> Bardzo – Mietek Sześniak. Leszek Możdżer – fortepian 

> Laura La Wasilewska… w najnowszym, 13 numerze brytyjskiego magazynu After Nyne Magazine. Na pięciu stronach prezentowana jest jej twórczość…

The new 13 issue of the British After Nyne Magazine, 5 pages are presented my new paintings. Thanks soo much. This is wonderful and extensive art magazine. I recommend !

After Nyne Magazine, #13, pages 50 – 55
Buy http://www.afternynemagazine.com/buy-afternyne-magazine/

> A to Polska właśnie… Od wymyślenia żelaznego pługu do jego zastosowania w Europie minęło prawdopodobnie 500 lat. Teraz tempo wprowadzania innowacji na rynek liczy się w tygodniach, góra miesiącach. Otwiera to drogę wizjonerom, takim jak zmarły niedawno Steve Jobs. Jednak czy gdyby twórca koncernu Apple urodził się w Polsce, byłby znany? Dlaczego ktoś, kto wyprzedził Billa Gatesa, skończył jako pasterz świń? Biografie Polaków, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami na polu nowych technologii, mają jeden wspólny mianownik – jeśli odnieśli sukces, to za granicą. Jacek Karpiński stworzył w 1970 r. minikomputer szybszy niż wprowadzony dziesięć lat później IBM PC. Wynalazł także m.in. skaner fotografii, robot sterowany głosem i ręczny skaner Pen-Reader. Co się stało z jego wynalazkami? Dlaczego ktoś, kto wyprzedził Billa Gatesa, skończył jako pasterz świń pod Olsztynem? Karpiński w Polsce wciąż słyszał: „gdyby było to możliwe, to Amerykanie by już to dawno zrobili”. A co do świń, to, jak to określił, „woli prawdziwe świnie, od tych ludzkich”. Polska pod względem innowacyjności i wprowadzania nowych technologii od lat była i jest zaściankiem. PRL się skończył, ale Polska nie stała się bardziej innowacyjna. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne parki przemysłowo–technologiczne, które mogą pochwalić się wdrażaniem jakichś idei w życie, ale często, jak opowiadają ich pracownicy, działalność takich parków opiera się na przejadaniu funduszy unijnych. Często problem ten sprowadzany jest do całej Europy, która spowita gąszczem przepisów, pomału przestaje być konkurencyjna dla reszty świata. Dlatego nasi rodacy – potencjalni ludzie sukcesu – najczęściej emigrują do USA. Od zera do milionera W latach 80. wyjechało z Polski 50 tys. inżynierów i techników, 3,5 tys. lekarzy i 4 tys. pracowników naukowych, bo tylko w USA można zrealizować zasadę, którą tak sformułował Andrew Louis z Wall Street (spec od łączenia kapitału z know-how): „pieniądze pomnażają inwencję, a inwencja pomnaża pieniądze”. (…) 

całość artykułu: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/polak-ktory-wyprzedzil-billa-gatesa-skonczyl-jako-pasterz-swin/3dhn4

> Znany i stary jak świat hit Elivis’a Presley’a w wykonaniu nastolatki, warto posłuchać…

w: http://www.viralvo.com/elvis-song/?r=jm

> Rozmowa „istotna” jak by powiedział Witkacy – (2015) z Prof. dr W. Bursztą  (Uniwersytet SWPS Warszawa oraz IBL PAN)

https://www.youtube.com/watch?v=hVHrz48nhes&feature=player_embedded

Zamiast porannej gimnastyki chodźcie z nami na spacer po pewnej telawiwskiej dzielnicy, w której na fasadach budynków wiszą gitary ? zamienione w kwietniki, ? gdzie czuć powiew nadmorskiej bryzy, a w knajpkach zjeść można najlepsze francuskie specjały… ? !!!

dr Julia Wollner – cały artykuł: www:/lente-magazyn.com/z-herodotem-po-neve-tzedek/

Website autorki: www.julia-wollner.com

> Niskie ukłony… Arvo Pärt Kanon Pokajanen Harmonia Mundi 2016

Gdy przed 13 laty odbierał w Sejnach tytuł Człowiek Pogranicza, stał cichutko pod ścianą, tak że niektórzy, patrząc na tego niepozornego brodatego staruszka, nie domyślali się, że obcują z jednym z najwybitniejszych kompozytorów świata. Dla mnie – największego, wywierającego największy wpływ na współczesną muzykę.

Wyprany z chrześcijańskich wartości, neopogański Zachód już przed laty zachwycił się zakorzenionymi w chorale gregoriańskim i tradycji liturgicznej Kościoła hymnami. „Cisza jest moją wewnętrzną pauzą, podczas której znajduję się blisko Boga” – opowiada Arvo Pärt, czerpiący garściami z wielowiekowej tradycji chrześcijaństwa. Wystarczy wymienić tytuły jego kompozycji: „Credo”, „Te Deum”, „Missa syllabica”, „De profundis”, „Passio Domini Nostri Jesu Christi”, „Salve Regina”, „Stabat Mater”, „Magnificat”, „Litany” czy maryjny hymn „Bogoroditse Djevo”. „Kanon Pokajanen” to powstała przed 19 laty kompozycja Estończyka. Hymn prawosławny śpiewany a cappella (na krążku wykonywanym przez Capella Amsterdam) w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. „Kiedy dawno temu po raz pierwszy zetknąłem się z tradycją rosyjskiej Cerkwi, natknąłem się na tekst, który zrobił na mnie porażające wrażenie. Od tamtej pory często wracałem do tego hymnu i starałem się zrozumieć jego przejmujące słowa” – opowiada kompozytor. Wydana przez Harmonia Mundi płyta „Kanon Pokajanen” to album przejmujący do szpiku kości. Pełen oddechu, a jednocześnie namiętności i tęsknoty. Szczery do bólu. Nie może być inaczej, skoro to modlitwa na śmierć i życie. Kanon skruchy, żalu, pokuty. Śpiewając go, wykonuje się niskie ukłony. Aż do ziemi. (Marcin Jakimowicz)

za: http://kultura.wiara.pl/doc/3599387.Niskie-uklony

> Przerażające: 10-cio letni mordercy z ISIS trenują na żywych celach. Najnowszy film propagandowy islamistów. Czas skończyć z tymi zbrodniarzami [FOTO]

Na swoim najnowszym filmie propagandowym zbrodniarze z tzw. Państwa Islamskiego pokazują jak szkolą młodych chłopców do walki z niewiernymi. Ćwiczą na żywych celach, mordując bezbronnych mężczyzn. (…)

całość: http://wolnosc24.pl/2017/01/29/10-cio-letni-mordercy-z-isis-trenuja-na-zywych-celach-najnowszy-film-propagandowy-islamistow-czas-skonczyc-z-tymi-zbrodniarzami-foto/

> Eli Barbur _ TELAWIW OnLine (30.01.2017): Kanada – dwaj terroryści, którzy o 01:00 GMT zastrzelili 6 muzułmanów i ranili 8 w meczecie w Quebecku są Arabami, jak wskazują ich dźwięczne imiona: Baszir i Hassan… oraz fakt, że w czasie ataku wyli „Allah Akbar” (horda IS?). @ Kanada pod rządami czupurnego lewackiego premiera Justina Trudeau, podobnie jak twardogłowy politpoprawny establishment europejski – bezmyślnie krytykuje najnowsze antyislamskie restrykcje Donalda Trumpa. Wg mnie dzisiejsza islamska masakra w Quebecku może sygnalizować, że tradycyjnie spokojny i wyluzowany dotychczas Kraj Klonowego Liścia zaczyna destabilizować się, podobnie jak stara Europa – pod wpływem migracji z arabskiego Bliskiego Wschodu, objętego religijną wojną szyicko-sunnicką.

> Kim jest George Soros?! 

(…) Jeden z najbogatszych ludzi na planecie, 86-letni miliarder, którego przeszłość jest oszpecona przestępstwami i występkami, igra z ogniem. Ponad 10 lat temu przeniósł on swoją finansową siedzibę do Curaçao, które jest karaibskim rajem podatkowym dla majętnych hipokrytów, którzy jednym prawią morały, a sami żyją wg innych standardów. Jednak to miejsce też nie daje całkowitego immunitetu. W jednym z przypadków Soros został oskarżony i nawet skazany za insider trading [transakcje papierami wartościowymi notowanymi na rynku giełdowym danej spółki dokonywane przez osoby mające dostęp do informacji niejawnych dotyczących tej spółki i wykorzystujące te informacje do osiągnięcia prywatnego zysku]. Francuski sąd uznał go za winnym tego przestępstwa i wlepił mu grzywnę w wysokości 2.3 miliona dolarów. W realiach klubu miliarderów to była bardzo maleńka sumka. Dziennikarze śledczy, ginący gatunek, wykazują bardzo małe zainteresowanie Sorosem. Wolą polować na bezpieczniejsze i drobniejsze cele. (…)

Cały i bardzo interesujący tekst: http://izrael.org.il/opinie/4975-koneser-chaosu-george-soros.html

> O elemencie, jakże istotnym nowych relacji polsko-żydowskich w bardzo frapującym artykule i video… To dla mnie zawsze wspaniałe móc przyjechać tu, do Torunia, spędzić czas z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, odwiedzić Kaplicę Pamięci – mówił Jonny Daniels, prezes fundacji „From The Depths”, po kolejnej, trzeciej już, wizycie w Radiu Maryja.

Przebywający w Polsce prezes fundacji zajmującej się odszukiwaniem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i nagłaśnianiem ich historii, odwiedził m.in. funkcjonującą przy sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Kaplicę Pamięci. (…)

całość: http://www.radiomaryja.pl/informacje/jonny-daniels-czuje-sie-czescia-rodziny-radia-maryja/

> Dziś (30.01.2017) dziennikarz śledczy i publicysta Witold Gadowski w poście na Facebooku postawił pytanie, czy ubiegający się o fotel kanclerza Niemiec Martin Schulz jest synem hauptstrumfuehrera SS, Karla Schulza.

Karl Schulz był hitlerowskim zbrodniarzem, szefem Gestapo w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Od 1937 r. był członkiem SS. W 1966 r. został zatrzymany przez zachodnioniemieckie władze i rok później skazany przez sąd w Kolonii za udział w zabójstwach dokonywanych na więźniach obozu Mauthausen na karę 15 lat więzienia.

za: http://telewizjarepublika.pl/gadowski-czy-martin-schulz-jest-synem-gestapowca-oficera-ss,43937.html

> Paweł Wszołek Quintet  – nowa płyta – Faith (jazz) 

info: http://kultura.wiara.pl/doc/3627292.Jazz-Ojcze

> Bardzo dobra polsko-niemiecka księgarnia w Berlinie – buchbund

Buchbund  /  Deutsch-Polnische Buchhandlung
Sanderstr. 8
12047 Berlin
Tel.: +49 (030) 616 71 220

www.buchbund.de
www.facebook.com/buchbund

Otwarte:

Pon. – Piątek: 10:00 – 19:00

Sob.: 11:00 – 18:00

> Mnóstwo sikorek bogatekw karmniku dla ptaków nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach. Na filmie można dostrzec także modraszki, sikory ubogie i jery 🙂
Bezpośredni link do tej kamery: http://ptaki24.pl/ka…/karmnik-dla-ptakow-w-bieszczadach.html

Zapraszamy na stronę www.ptaki24.pl, gdzie można oglądnąć na żywo ptaki i inne zwierzęta, na kamerach w różnych lokalizacjach…

> 03. – 04. luty 2017 –  Maestro Jacek Kaspszyk, wybitny tenor Christoph Prégardien oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej przedstawiają: Gustav Mahler – IX Symfonia D-dur oraz Franz Schubert – pieśni orkiestrowe. 
TRANSMISJA INTERNETOWA KONCERTU!
Zapraszamy na naszą stronę www.filharmonia.pl lub kanał na serwisie YouTube https://www.youtube.com/user/FilharmoniaNarodowa.

> Prof. dr  Chodakiewicz: Wszystko co chcecie wiedzieć o Mahomecie, a boicie się zapytać

(…) Fortuna odwróciła się dopiero po tym gdy Mahomet miał cudowny sen: pogalopował na koniu Buraku do Jerozolimy, a stamtąd do nieba, gdzie spotkał samego Stwórcę, oraz proroków, a w tym Abrahama i Jezusa. I wyjawiono mu jak ma dalej postępować. W 621 r. kilku krewnych od strony matki wraz z przyjaciółmi przyjechało do niego z Yathribu do Mekki. Potrzebowali pomocy w sprawach prawnych, bo w ich mieście narastały konflikty, szczególnie z klanami żydowskimi. Konwersja tuzina krewnych i znajomych była przełomowa. Następnego roku doszlusowali do nich inni członkowie spokrewnionego po kądzieli klanu Kazradż, razem 75 konwertytów. Przeszli na mahometanizm przy okazji kolejnej wizyty u posłańca Allaha, obiecali protekcję i zawarli pakt. Stanowiło to zbawienie dla proroka. Dostał azyl. Pozwoliło mu to w 622 r. na słynną hedżrę (Hegira) do Yathribu, przezwanego wnet Medinat al-Nabi (Miastem Proroka), a potem po prostu Medyną. Ucieczka zajęła 3 miesiące (lipiec-sierpień) i odbyła się w największej tajemnicy. W jej rezultacie w Medinie utworzono pierwsze państwo islamskie. Uderza tutaj niezwykle głęboka myśl strategiczna Mahometa, który – zdając sobie ze swojej słabości – używał podstępów i forteli aby wydostać się z Mekki. Ten proces trwał dwa lata, a napędzany był kolejnymi objawieniami od Allaha, dyktującymi kolejne kroki.

Całość tekstu o początkach islamu: http://wolnosc24.pl/2017/01/25/chodakiewicz-wszystko-co-chcecie-wiedziec-o-mahomecie-a-boicie-sie-zapytac/

> Eurokołchoz w natarciu 🙂 Unijne regulacje powodują, że tradycyjne polskie zioła są wypychane z rynku i stopniowo zanikają, a ich miejsce zajmują leki syntetyczne, które niekoniecznie mają mniej skutków ubocznych – wynika z wywiadu w „Najwyższym CZASie!”.

  • Najwięcej szkody przynosi unijna dyrektywa o tradycyjnych ziołowych produktach medycznych (THNPD) z 2004 roku, a która weszła w życie w 2011 roku. Regulacja zakazuje umieszczania na opakowaniach informacji o leczniczych działaniach i zastosowaniach ziół. Aby to było możliwe, konieczne są bardzo drogie badania, tzw. procedura sprawdzająca [szacunki mówią, że są to koszty od 100 tys. do 140 tys. euro za jedną procedurę uproszczoną, sic!!! Kilka faz badań, które trwają latami, trzeba mieć certyfikaty. Od wieków zioła miały swoje potwierdzone właściwości lecznicze. Teraz Unia każe na nowo to badać – mówi w rozmowie z „Najwyższym CZAS-em!” zielarz Adam Opoka, który prowadzi zielarnie Dąbrowie Górniczej i Czeladzi.
  • http://www.portalniezalezny.pl/jak-unia-niszczy-polskie-zielarstwo/

> Poznań w pigułce – co winieneś wiedzieć zanim przyjedziesz do Poznania…

tekst: http://www.cosmopolitan.pl/cosmoweekend/13301/poznan-w-pigulce-to-musisz-wiedziec-by-zapewnic-sobie-udany-pobyt

> https://www.youtube.com/watch?v=AOTYMKWYMbQ
Film świetny, a Meryl Streep – w formie… Polecam. Bardzo. Zwiastun wyżej 🙂

> Liczba ludności Niemiec najwyższa w historii. Dzięki imigrantom. Przybywa ich więcej, niż rodzi się dzieci…

Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden dzięki imigracji liczba ludności Niemiec wzrosła w końcu 2016 roku do najwyższego w dziejach poziomu – 82,8 mln osób. Poprzednie absolutne maksimum wynosiło 82,5 mln
i zostało osiągnięte w końcu 2002 roku. (…)

całość: http://wolnosc24.pl/2017/01/28/liczba-ludnosci-niemiec-najwyzsza-w-historii-dzieki-imigrantom-przybywa-ich-wiecej-niz-rodzi-sie-dzieci/

> Dziś premiera niezwykłego koncertowego albumu Zbigniew Preisner „2016 Dokąd?” – teksty napisała m. in. Ewa Lipska 

https://UmusicPL.lnk.to/JTTjm

> Elektrownia typu OZE w Newadzie – pierwsza typu 3 w 1 🙂 

Elektrownia Stillwater w Nevadzie w USA jest pierwszą na świecie instalacją pozyskującą energię z odnawialnych źródeł, która wykorzystuje jednocześnie źródła geotermalne, panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne (…) W minionym roku Enel Green ogłosiła dołączenie do elektrowni trzeciego komponentu, tzw. technologii skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). W CSP wykorzystuje się soczewki lub lustra, aby skoncentrować dużą ilość ciepła ze światła słonecznego na małym obszarze w celu jego podgrzania. Idea CSP jest prosta: rzędy luster skupiają wiązki promieniowania słonecznego na rurach z tzw. “czynnikiem roboczym”, który przekazuje ciepło do pompowanej solanki geotermalnej, zwiększając tym samym ilość dostępnej energii, która napędza turbiny generujące prąd. Połączenie CSP z elektrownią geotermalną było pomysłem inżynierów z laboratoriów Idaho National Laboratory oraz National Renewable Energy Laboratory należących do Departamentu Energii USA.

http://innogy.forbes.pl/odnawialne-zrodla-energii-elektrownia-3-w-1,artykuly,210007,1,1.html?utm_source=Facebook&utm_medium=Link

> Bjorn Olesen – znakomity fotografik natury  i zwierząt…

http://www.bjornolesen.com/

> Odnawialne źródła energii… Elektrownia solarna w Aszalim [Izrael] 

“Aszalim” jest potężną elektrownią słoneczną, która powstaje na pustyni Negew w pobliżu kibucu Aszalim. Elektrownia będzie produkować 121 megawatów prądu, co stanowi aż 2% zużycia energii w Izraelu. “Aszalim” będzie największą instalacją tego typu w państwie żydowskim i piątą pod względem wielkości na świecie. (…) Inwestycję realizują BrightSource Energy oraz Alstom. Projekt kosztuje 570 milionów dolarów. Budowa ma się zakończyć w tym roku.

http://izrael.org.il/fotoreportae/4970-aszalim-izrael-elektrownia-sloneczna.html

> Agnieszka Rogowska, malarstwo, grafika Uniwersytet Sztuki Warszawa:

www.arogowska.pl

> Jazz w Poznaniu – kwiecień 2017 – festiwal Era Jazzu 2017

całość info: http://jazz.pl/era-jazzu-aquanet-jazz-festival-2017/

> Najbliższe miesiące zapowiadają się fantastycznie
➡ 13 marca – John Scholfield (12on14 Jazz Club, Warszawa)
➡ 19 kwietnia – Gregory Porter (Wytwórnia, Łódź)
➡ 28 kwietnia – Meshell NDEGEOCELLO (Stary Klasztor, Wrocław)
➡ 8 maja – Chick Corea – (ICE Kraków)
➡ 14 i 15 maja – Pat Matheny (Warszawa, Poznań)
➡ 15 czerwca – Wynton Marsalis (Filharmonia Szczecińska)
A to tylko część 😉 więcej: http://www.jazzpress.pl/koncerty 

> Jeremy Mann, znakomity artysta z USA…

za: http://redrabbit7.com/

> Eli Barbur  TELAWIW OnLine (flesze – 28.01.2017): 40 wyższych oficerów tureckich ze struktur NATO wystąpiło o azyl polityczny w Niemczech – wg Spiegla i ARD @ Irakijczycy twierdzą, że znaleźli we wschodnim Mosulu składy IS z rosyjskimi rakietami ziemia-ziemia + gaz musztardowy (iperyt) @ Czeski Sąd odrzucił wniosek azylantki z Somalii odwołującej się od zakazu owijania główki w szkole pielęgniarskiej @ Brytyjski „The Guardian” ma się skurczyć do formatu tabloidu – obiecuje jednak, że lewacki bełkot skurczeniu nie ulegnie @ Zmarł niestety w wieku 77 lat znakomity aktor brytyjski JOHN HURT, którego najbardziej lubiłem w „1984” wg Orwella.

> Właśnie w sprzedaży pojawiły się płyty z muzyką z naszego spektaklu „Boogie Street”. Wydawnictwo jest dostępne w większych sklepach muzycznych oraz w sprzedaży internetowej. Na płycie „Boogie Street. Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena” znajduje się 13 utworów zmarłego w ubiegłym roku barda w wykonaniu Renaty Przemyk z towarzyszeniem zespołu muzyków pod kierownictwem Piotra Selima. Za tłumaczenie tekstów odpowiada znawca dorobku Leonarda Cohena, Daniel Wyszogrodzki. Aranżacje wszystkich utworów są dziełem wybitnego polskiego pianisty Krzysztof Herdzin.
Płyta stanowi zapis piosenek ze spektaklu „Boogie Street” w reżyserii Iwona Jera, którego premiera miała miejsce w 2016 roku w Teatrze Starym w Lublinie. (…) Projekt okładki – Rosław Szaybo. Wydawcami płyty są Wydawnictwo AGORA i Teatr Stary w Lublinie.

> Koncert Ennio Morricone już 6 lutego w Krakowie!

Maestro Ennio Morricone, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, w towarzystwie Narodowej Czeskiej Orkiestry Symfonicznej i chóru (łącznie ponad 200 muzyków) wystąpią 6 lutego w Tauron Arenie Kraków.

Koncert Maestro z okazji 60-lecia pracy artystycznej to muzyczna uczta, która robi wrażenie nie tylko na fanach muzyki filmowej. To ostatnia tak zaplanowana trasa kompozytora!

Ennio Morricone nie bez powodu jest zdobywcą niezliczonej ilości wyróżnień i nagród – BAFTA, Grammy, Złotych Globów i Oscara – za całokształt twórczości. Nominowany do tegorocznych nagród Grammy w dwóch kategoriach – najlepszy soundtrack oraz kompozycja – obie nominacje za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”.
Ennio Morricone to legenda muzyki filmowej i inspiracja artystów tworzących ścieżki dźwiękowe,
ale także artystów popowych, rockowych, a nawet z kręgu muzyki metalowej!
Maestro miał wkład w karierę przedstawicieli muzyki rozrywkowej. Komponował dla Jimmy’ego Fontany, zespołu Pet Shop Boys, Paula Anki, Morrisseya, Françoise Hardy, Rity Pavone oraz Hayley Westenry. Współpracował z Andreą Bocellim, Danielem Luppim, Nicolą Piovanim i przyjacielem Brunonem Nicolai. Kompozycje Ennio Morricone doceniają i często reinterpretują artyści wszystkich gatunków muzycznych – od znanych zespołów jak Metallica, Gorillaz, Muse czy The Ramones przez wybitnych wokalistów jak Bruce Springsteen i Celine Dion po raperów i DJ-ów estradowych.
Kompozytor ma w swoim dorobku aż pięćset trzydzieści muzycznych ilustracji. Jego dziełem jest muzyka do takich filmów jak “Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” i “Dawno temu w Ameryce” Sergio Leone, “Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore, “Nietykalni” Briana De Palmy i “Misja” Rolanda Joffe.
Ennio Morricone jest bez problemu kojarzony przez największych laików. Jego melodie są niesamowicie wciągające, pełne eksperymentów i charakterystycznego dla kompozytora stylu. Pracuje niestrudzenie jako dyrygent prowadząc orkiestrę w największych salach koncertowych świata. 6 lutego wystąpi w Tauron Arenie Kraków – będzie to koncert, który pamięta się całe życie!

Jesienią ubiegłego roku ukazał się album podsumowujący 60-lecie pracy twórczej Ennio Morricone „60 Years of Music”: https://UmusicPL.lnk.to/zBaJo

Bilety na koncert: www.eventim.pl

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*