Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [22]

Zaproszenie na Conrad Festival – Kraków 2016

Intensywność to postawa wobec świata. Dotyczy wielu dziedzin, w tym literatury, polityki i religii. Ma wymiar indywidualny i wspólnotowy, można ją rozumieć jako prywatne doświadczenie i jeden z aspektów procesu twórczego. Intensywny może być również sam odbiór sztuki, nasze uczestnictwo w rozmowie na temat literatury. Wszystkie te znaczenia znajdują swój wyraz w ogłoszonym programie Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 24–30 października!
Centrum tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie mieściło się w zupełnie nowym miejscu i wszystkich wielbicieli literatury zaprosimy na spotkania z festiwalowymi gośćmi do Pałacu Czeczotki (róg ulic Wiślnej i Św. Anny w Krakowie).
Więcej info: www.conradfestival.com 

 

Andrzej Wajda. Pożegnanie. W środę 19 października Polacy pożegnali Andrzeja Wajdę. Reżyser został pochowany na krakowskim cmentarzu na Salwatorze, a we mszy żałobnej uczestniczył m. in. prezydent Polski Andrzej Duda. „Tygodnik Powszechny” przygotował dodatek poświęcony twórcy „Człowieka z marmuru” i Jego wyjątkowej roli w polskiej kulturze.

Pod koniec 1999 r. zacząłem pracować z Andrzejem Wajdą nad jego autobiografią, która otrzymała ostatecznie tytuł „Kino i reszta świata”. Kiedy przyszła wiadomość o Oscarze za całokształt twórczości, prace na życzenie wydawcy gwałtownie, może nawet nadmiernie, przyspieszyły. Jeździłem wtedy kilkakrotnie do Warszawy i żoliborski dom przy Hauke-Bosaka dopełnił mi obrazu obojga Wajdów. Ciepłe wnętrze z pięknymi starymi meblami, kominek, książę Józef skaczący do Elstery, inne napoleoniana, a także harcerska legitymacja i powstańcza opaska Krystyny, starannie oprawione przez Andrzeja.
No i zwierzęta. Wtedy były to koty w liczbie bodaj czterech, zalegające zwykle na fotelach, i dwa duże psy o żółtobrązowej sierści, niemal identyczne, jeden z oklapniętym uchem. Zapytałem o rasę. „Każdy o to pyta – odpowiedział śmiejąc się Wajda – bo każdy uważa, że skoro oba są takie same, to musi być rasa. A to kundelki, tyle że bracia”.
– pisze w specjalnym wydaniu Tomasz Fiałkowski, „Tygodnikowy” Lektor, w tekście „Bez Niego nas nie ma”.
Filmoznawca Tadeusz Lubelski dodaje:
Osobiście poznałem Andrzeja Wajdę w innej sytuacji i w innej epoce. Trudno mi to dziś dokładnie zrekonstruować, przypuszczam jednak, że zdarzyło się to w 1983 r. W następstwie swego nieprzejednania wobec władzy, która wprowadziła w Polsce stan wojenny, najwybitniejszy reżyser zaczął być przez tę władzę traktowany jak najgorzej. Przestał być prezesem Stowarzyszenia, jego Zespół „X” rozwiązano. Spośród wielu funkcji, które jeszcze niedawno pełnił, zostały mu nieliczne, wśród nich – przewodniczenie Radzie Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To z jego inicjatywy Roman Gutek zwołał do Warszawy posiedzenie tej Rady. Nie przypuszczam, żebym był jej członkiem; działałem wtedy jednak w krakowskim DKF-ie Kinematograf, świetnie prosperującym. Być może w zastępstwie jego prezesa, dość że znalazłem się na tym posiedzeniu, bardzo kameralnym, w gronie może dziesięciu osób.
Najważniejsze było wszystko to, co mówił Andrzej Wajda, nie miało to jednak tym razem cech przemowy. Mistrz przestrzegał, żeby nie odpuszczać, trzymać poziom, dawać ludziom odczuć, jak dobrze jest spotykać się wieczorami. Wtedy pewnie pierwszy raz zauważyłem, że wielki reżyser jest inny, niż mi się wydawało – normalny, bezpośredni, najzwyczajniej w świecie sympatyczny.
Ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk twórczych w Warszawie i współpracownik „Tygodnika”, w tekście „Moje filmy Wajdy”, pisze:
Wajda swoimi filmami skutecznie podważał świat otaczającej nas zewsząd prymitywnej propagandy, dawał mojemu pokoleniu oddech wolności. Ostatni film, „Powidoki” (dopiero wejdzie na ekrany), to testament wolnego artysty, który opowiadając o przeszłości, wskazuje na to, co dzieje się „tu i teraz”. Wajda był i pozostał do samego końca oddechem wolności. 
Przypominamy także częściowo proroczy tekst, który śp. Andrzej Wajda napisał dla „Tygodnika” w 1995 roku:
Obawiam się, że kino zmieniło widownię, zmieniła się relacja pomiędzy nami, którzy robimy filmy, i tymi, którzy te filmy oglądają. Sytuacja jest nowa i głęboko inna. Nie widzę z niej wyjścia, nie wiem, jak się z niej kino rozwinie. Budzi się we mnie niepokój, że dając widzowi nie wolność, którą dawali nam zawsze wielcy artyści – pisarze, malarze, filmowcy – ale zniewolenie, kino przyszłości da mu tylko złudzenie absolutnej wolności.
Żeby ułatwić Państwu lekturę „Tygodnika Powszechnego” na smartfonach, przygotowaliśmy aplikację na Android i na iPhone. Pojedyncze wydania można kupować w aplikacji, a bardziej opłacalną prenumeratę przez stronę – e.tygodnikpowszechny.pl.

Sadystka, nimfomanka, twarz komunistycznej bezpieki. Jak powstała legenda Krwawej Luny. Partię kochała bardziej niż własną rodzinę. Z pejczem w ręku przesłuchiwała więźniów. Była donosicielką, sadystką, nimfomanką i zagorzałą komunistką. Żydówką, która nawróciła się na chrześcijaństwo. O Julii Brystygier vel Krwawej Lunie do dziś krąży wiele opowieści. Po latach jesteśmy bliżej prawdy o kobiecie, która stała się twarzą bezpieki.


W filmie “Zaćma” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego jest scena, kiedy Julia Brystygier pyta siedzącego w celi mężczyznę, czy wie, czemu znalazł się w więzieniu. – By umrzeć -odpowiada osadzony. Chwilę potem kobieta bije go w szale pejczem, wygląda na to, że na śmierć. Po wszystkim maluje sobie usta czerwoną szminką. Zbrodnicze monstrum, poetka tortur, stalinowska zbrodniarka – to tylko niektóre z długiej listy epitetów, jakimi określano już za życia Julię Brystygier. Dziś ta najbardziej znana twarz Służby Bezpieczeństwa jest symbolem okrucieństwa komunistycznych władz. Kojarzy się z torturami, wieloletnimi wyrokami więzienia, niewyjaśnionymi zniknięciami opozycjonistów. Wiadomo, że była doktorem filozofii, osobą wybitnie inteligentną, władała kilkoma językami, miała talent pisarski. Mogła być, kim chciała. Dlaczego została Krwawą Luną? I czy rzeczywiście była krwawa? Na te pytania próbują odpowiedzieć: książka “Krwawa Luna” Patrycji Bukalskiej, która właśnie pojawiła się w księgarniach, oraz wspomniany już film “Zaćma”, który pod koniec listopada trafi do naszych kin. Współcześnie o Lunie mówi się i pisze jedynie w kontekście stosowanych przez nią rzekomo tortur. Powiela się obraz rozbuchanej erotycznie dominy, która niszczyła młodych więźniów, a pod koniec życia, skruszona, przyjęła komunię. Tymczasem jej postać jest dużo bardziej złożona, a życiorys pełen niespodzianek. (…) 

Za: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20864979,sadystka-nimfomanka-twarz-komunistycznej-bezpieki-jak-powstala.html

 

Syria: W Aleppo ponownie wybuchły zacięte walki. Zaledwie kilka godzin po zakończeniu “przerwy humanitarnej” w Aleppo na północy Syrii, w mieście ponownie wybuchły zacięte walki – poinformowało w sobotę późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.


Trzydniowa “przerwa humanitarna” w Aleppo, ogłoszona przez wspierającą reżim w Damaszku Rosję, zakończyła się w sobotę o godz. 19 czasu miejscowego (godz. 18 w Polsce). Kilka godzin później w mieście ponownie wybuchły zacięte walki, m.in. z użyciem artylerii. Według Obserwatorium lotnictwo sił rządowych lub rosyjskie wznowiło naloty na kontrolowaną przez rebeliantów wschodnią część miasta. Na razie nie ma informacji o ofiarach. Przerwa w walkach miała według strony rosyjskiej umożliwić przedstawicielom ONZ i syryjskiego Czerwonego Półksiężyca ewakuację z Aleppo chorych i rannych wraz z osobami towarzyszącymi, a także ludności cywilnej. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w sobotę, że mimo przerwania walk mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta; nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych. Władze rosyjskie i prorządowe media syryjskie oskarżyły rebeliantów o uniemożliwianie ewakuacji. Obserwatorium ostrzegło, że z “przerwy humanitarnej” skorzystały wszystkie strony konfliktu po to, by wzmocnić i przegrupować swe siły.

Za: http://info.wiara.pl/doc/3512885.Syria-W-Aleppo-ponownie-wybuchly-zaciete-walki

Rozpoczęły się finałowe przesłuchania w 15. Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Dzisiaj (20.10.2016) jako pierwsi w IV etapie Konkursu grali: Richard Lin (Tajwan/USA), Ryosuke Suho (Japonia) i uważana na potencjalną zwyciężczynię Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja). Byli rewelacyjni, a Veriko nadto – brawurowa!

Zwycięzcą 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego jest:
VERIKO TCHUMBURIDZE (Gruzja / Turcja)!
II Nagroda: Bomsori Kim (Korea) i Seiji Okamoto (Japonia)
IV Nagroda: Luke Hsu (USA)
V Nagroda: Richard Lin (Tajwan/USA)
VI Nagroda: Maria Włoszczowska (Polska)
VII Nagroda Ryosuke Suho (Japonia)  (CN) 

Izrael i diaspora żydowska. Ogólnoludzki aspekt trwającego obecnie święta SUKOT (czyli Święta Szałasów):

“W przeszłości, w Świątyni w Jerozolimie składano podczas Święta Szałasów siedemdziesiąt ofiar. Miało to symbolizować siedemdziesiąt różnych narodów świata. Żydzi podczas Sukot mają obowiązek modlić się za każdy bez wyjątku naród świata – o pojednanie nie tylko narodu żydowskiego, ale całej ludzkości.”
Rabin Icchak Rapoport

Daniels: Polska to obecnie najbardziej przyjazny kraj, w którym można być Żydem

16 października odbył się 1 ogólnopolski zjazd Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Gość programu “Republika na Żywo”, John Daniels, komentował wagę tego wydarzenia.
“To niezwykła historia ludzi, którzy twarzą w twarz spotkali się ze śmiercią”
– To jest niezwykła historia grupy ludzi, którzy twarzą w twarz spotkali się ze śmiercią – mówił Daniels. – Mimo tego, nie wystraszyli się i ratowali swoich sąsiadów. Jest to coś absolutnie niesamowitego – dodał. 
– Dla mnie zaskakujący jest fakt, że wydarzenie to nie było większe – stwierdził gość programu. Uważam, że było za mało osób, za mało przedstawicieli mediów. Każdy ambasador akredytowany w Polsce, powinien uczestniczyć w tym wydarzeniu – podkreślił John Daniels.
“Obowiązkiem młodych ludzi jest pomoc starszym w opowiedzeniu ich historii”
– To nie wina mediów, że nie interesują się tym wydarzeniem – mówił Daniels. Problemem jest sposób przedstawienia tej historii. To jest organizacja stworzona przez pokolenie ludzi, którzy teraz mają 80, 90, czy 100 lat. Ci ludzie nie mają Facebook’a i profili w mediach społecznościowych. Obowiązkiem młodych ludzi jest pomoc starszym w opowiedzeniu ich historii. Ludzie będą zainteresowani tą historią, jeśli się o niej dowiedzą – zaznaczył gość programu.
Co zrobić, by pamięć o Sporawiedliwych wśród Narodów Świata przetrwała?
– Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to ludzie, którzy dokonali czegoś niesamowitego – podkreślił prezes Fundacji. – Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by o nich nie zapomniano. Nasza Fundacja zajmuje się m.in. projektem, w którym przeprowadzamy rozmowy z tymi ludźmi. Nagrywa je aktor, Jacek Rozenek, który zadaje 100 najbardziej popularnych pytań, dotyczących tego okresu i ich postawy. Te rozmowy, zapisane przy pomocy najnowocześniejszej technologii, mają w przyszłości dawać świadectwo tego, czego dokonali ci ludzie – mówił Daniels. 
– Niedługo powstanie też Centrum Edukacyjne na temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Warszawie przy Placu Grzybowskim – mówił John Daniels. – Grupy z całego świata, które przyjadą do Warszawy, by poznać historię Polski i są zainteresowane tym, co działo się w czasie II wojny światowej, będą też mogły również posłuchac historię na temat Sprawiedliwych Wśród Narowodów Świata. To szczególnie ważne, pownieważ za kilka lat tych ludzi już wśród nas nie będzie – dodał. 
“Polska to obecnie najbardziej przyjazny kraj, w którym można być Żydem”
– Oskarżanie Polaków o antysemityzm i zła opinia o Polsce powinna się zmienić – zaznaczył gość programu. – Niestety, poprzedni rząd przez 8 lat zupełnie nic z tym nie zrobił. Relacje polsko- żydowskie są jedną z najważniejszych spraw na gruncie polskim i światowym. W tym krótkim czasie, w którym obecny rząd sprawuje władzę, widać wyjście do środwisk żydowskich w Polsce i za granicą. Widać próbę przezwyciężenia tych złych obrazów za pomocą faktów – mówił Daniels.
Uważam, że Polska to obecnie najbardziej przyjazny kraj dla bycia Żydem – stwierdził gość programu. – Wiążę się z tym m. in. brak emigracji z krajów muzułmańskich. Wychowałem się w Londynie i dziś bałbym się tam chodzić w jarmułce. Ta informacja, że Polska jest najbardziej przyjaznym krajem dla Żydów, musi roznieść się po świecie i powoli do tego dążymy – zaznaczył John Daniels.

Za: http://m.telewizjarepublika.pl/daniels-polska-to-obecnie-najbardziej-przyjazny-kraj-w-ktorym-mozna-byc-zydem,39484.html


Przegrywamy wojnę o talenty. Polska traci specjalistów najszybciej na świecie

Polska jest na drugim miejscu w świecie, jeśli chodzi o tempo wzrostu wypływania z kraju wykwalifikowanych pracowników. Wyprzedzają nas jedynie Indie. 

Bank Światowy przeanalizował zjawisko drenażu mózgów, czyli odpływu specjalistów do innych krajów. Okazuje się, że w efekcie niskich kosztów zmiany miejsca zamieszkania, a także coraz większej konkurencji wśród pracowników, specjaliści coraz chętniej przenoszą się do bardziej rozwiniętych krajów. – Są dowody na to, że wykształceni imigranci zwiększają poziom innowacji w kraju docelowym. Wykształceni przedstawiciele młodego pokolenia wydają się być mniej przywiązani do miejsca czy narodowości – czytamy w raporcie “Global talent flows” Banku Światowego.
Zyskują kraje anglosaskie
Najlepsi pracownicy na świecie mają ulubione kierunki emigracji. Większość z nich żyje w zaledwie czterech krajach anglosaskich – USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Trafia tam 75 proc. migrujących specjalistów (40 proc. do Stanów Zjednoczonych). W USA żyje niemal połowa wszystkich, czyli przeszło 14 mln wykształconych imigrantów. Dla przykładu, aż 70 proc. inżynierów Doliny Krzemowej pochodzi spoza USA – piszą autorzy raportu. Co ciekawe, pod koniec XX w. aż 31 proc. laureatów Nagrody Nobla było imigrantami, ponad połowa z nich pracowała w instytucjach amerykańskich.
Polska w niekorzystnej sytuacji
Niepokojące dane dotyczą Polski. Z danych OECD, na które powołuje się Bank Światowy wynika, że jesteśmy w grupie krajów, z których tempo wypływania wyspecjalizowanych pracowników jest największe. Zaledwie w ciągu dekady (2000-2010) intelektualna emigracja (osoby, które mają za sobą co najmniej rok wyższej edukacji) skoczyła w Polsce aż o 115 proc., a liczba wyjeżdżających wykształconych osób wzrosła z 500 tys. w 2000 r. do przeszło 1 mln w 2010 r. W Indiach, w ciągu 10 lat liczba emigrantów wzrosła aż o 123 proc., w Meksyku – o 86,4 proc.
W liczbach bezwzględnych więcej specjalistów imigruje z Indii, Filipin i Chin.
Więcej niż z Polski ekspertów wyjechało też z Wielkiej Brytanii i Niemiec, ale to kraje, które przyjmują zagranicznych specjalistów, nie zanotowały ponadto tak dużego tempa wzrostu wyjazdów.
Za: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,20863104,przegrywamy-wojne-o-talenty-polska-traci-specjalistow-najszybciej.html#BoxBizLink


A to Kanclerzyca Angela Merkel właśnie… 🙂

Kanclerz Niemiec uważa, że tylko pielęgnując chrześcijańskie tradycje, jej rodacy nie będą musieli się obawiać obcych kultur i religii, których przedstawiciele masowo przyjeżdżają do Niemiec….
„Ilu z was śpiewa jeszcze chrześcijańskie pieśni podczas bożonarodzeniowych uroczystości? Czy może też śpiewacie “tra la la” albo coś w tym stylu?” – pytała Angela Merkel, zwracając się do uczestników zjazdu partii CDU w Wittenburgu. 
Kolędy to panaceum na wszelkie zło? Angela Merkel dodała, że zapominanie o niemieckich i europejskich tradycjach to grzech popełniany przez współczesnych Niemców. Podczas swojego wystąpienie ostrzegła także, że takie podejście obywateli jej kraju do spraw tradycji w połączeniu z wciąż napływającymi imigrantami może okazać się zgubne dla tamtejszej kultury. 

Za: Die Welt

Przyznano Nagrodę Ratzingera. Laureatami tegorocznej Nagrody Ratzingera zostali ks. prof. Inos Biffi oraz prof. Ioannis Kourempeles.


Ks. Biffi jest emerytowanym profesorem teologii systematycznej i historii teologii średniowiecznej. Wykładał ją w Mediolanie i Lugano. Natomiast prof. Kourempeles jest Grekiem. Wykłada teologię dogmatyczną i symboliczną na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Jest pierwszym prawosławnym, który otrzyma to wyróżnienie. Nagrodę wręczy sam Papież Franciszek w przyszłą środę. Nagroda Ratzingera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień z zakresu studiów teologicznych. Przed dwoma laty otrzymał ją ks. prof. Waldemar Chrostowski
za: http://kosciol.wiara.pl/doc/3509320.Przyznano-Nagrode-Ratzingera

Każdy z nas może trafić do szpitala psychiatrycznego. Jak Katarzyna, która opowiada o swoich przejściach. – Nie mówiłam, nie wiedziałam, kim jestem. Wielu z was widziało mnie przypiętą do łóżka pasami – wspomina swój pobyt na oddziale psychiatrycznym dziennikarka Katarzyna Szczerbowska.

– Jestem dziennikarką i od ośmiu lat choruję na schizofrenię – tak swój post na Facebooku zaczęła Katarzyna Szczerbowska, redaktorka, z którą pracowałyśmy w redakcji Kobieta.gazeta.pl. Tak też zaczyna się jej wypowiedź w filmie złożonym z wspomnień osób zaangażowanych w Kongres Zdrowia Psychicznego, psychiatrów i ludzi z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Katarzyna nigdy nie ukrywała, że przeżyła epizod psychiatryczny, że ze względu na bardzo silne przeżycia osobiste przeszła załamanie, w wyniku którego trafiła do szpitala psychiatrycznego.
Całość artykułu: http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,20846200,jestem-dziennikarka-i-od-osmiu-lat-choruje-na-schizofrenie.html#MT

Post na FB: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10209145081723069&set=a.10205853456114486.1073741982.1200462592&type=3Spaleni słońcem 2 – reż. N. Michałkow


Podczas gdy nasila się atak wojsk hitlerowskich, a terror Józefa Stalina (Maksim Sukhanow) dotyka już niemal wszystkich Rosjan, cudem ocalały oficer Kotow (Nikita Michałkow) walczy na froncie, a jego córka Nadia (Nadieżda Michałkowa) ratuje życie żołnierzy jako pielęgniarka. W rozdartym wojną kraju ci, którzy dotąd byli zaciekłymi wrogami, próbują wspólnie stawić czoło krwawej inwazji Niemców i przetrwać zmasowane bombardowania. Ostatnią rzeczą, która trzyma przy życiu Kotowa i jego córkę w kraju trawionym pożogą, jest nadzieja na ponowne spotkanie ojca i córki. 


Cały film: http://vod.pl/filmy/spaleni-sloncem-2/1919bsr


Sarit Hadad


שרית חדד – מאחלת לך – Sarit Hadad – I’m wishing you 
https://www.youtube.com/watch?v=bfoalLqT45E

https://www.youtube.com/watch?v=7QkhkMRWb28
שרית חדד – יחד ננצח  – Yachad Nenatzeach
Balagan (Halayla)

https://www.youtube.com/watch?v=1ovsRQkwkRE

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*