Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [15]

 

Drobna zmiana. Marcin Świetlicki


Nowa książka Marcina Świetlickiego w Wydawnictwie a5. „Drobna zmiana” potwierdza konsekwencję Marcina Świetlickiego w wyborze motywów i tematów . Autor mieszka przy ulicy Dietla, chodzi na spacery ze znaną z poprzednich książek suką rasy bokser, pije kawę w Mleczarni i szyderczo komentuje polityczną i medialną rzeczywistość. I choć prozy poetyckie zebrane w tomie układają się w chronologiczną relację z codzienności, równocześnie to zanurzenie w tu i teraz prowadzi do refleksji natury ogólniejszej. 
Marcin Świetlicki w nowym tomie jest znacznie mniej zbuntowany i bardziej skupiony – na niepowtarzalności chwili, na swoich wierszach, na przemijaniu życia w rozmaitych jego przejawach. Okładkę tomu zaprojektował Paweł Młodożeniec. Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 pod red. Ryszarda Krynickiego Tom 93
Premiera 12 października 2016 

całość: http://www.wydawnictwoa5.pl/index.php?s=karta,id,213&zdod=Drobna-zmiana

Wenecki Złoty Lew dla Jerzego Skolimowskiego

W środę w Wenecji rozpoczyna się 73. festiwal filmowy. Podczas jego inauguracji reżyser Jerzy Skolimowski otrzyma Złotego Lwa za całokształt twórczości. Tej edycji święta kina towarzyszą żałoba po trzęsieniu ziemi we Włoszech i wyjątkowe środki bezpieczeństwa. 
Ogłoszoną w lipcu decyzję o przyznaniu nadzwyczajnej nagrody bardzo dobrze znanemu we Włoszech i szczególnie w Wenecji Skolimowskiemu podjęto na wniosek dyrektora festiwalu Alberto Barbery. Oświadczył on, że reżyser jest jednym z najbardziej reprezentatywnych twórców nowoczesnego kina, które narodziło się w latach 60. Barbera dodał, że razem z Romanem Polańskim Skolimowski wniósł istotny wkład w odnowę polskiego kina tamtych czasów. W czasie ceremonii rozpoczynającej się o godzinie 19.00 twórczość polskiego twórcy przedstawi Jeremy Irons, który zagrał główną rolę w jego głośnym filmie “Fucha” z 1982 roku o polskich robotnikach pracujących w Londynie, gdy w Polsce wprowadzony zostaje stan wojenny. (…) 

całość: http://info.wiara.pl/doc/3419543.Wenecki-Zloty-Lew-dla-Jerzego-Skolimowskiego

Nietypowa prośba wdowy po Tadeuszu Różewiczu

Wybitny poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz nie będzie patronem Teatru Miejskiego w Gliwicach. Choć uchwałę w tej sprawie przyjęli w czerwcu miejscy radni, wdowa po poecie poprosiła, by żadna instytucja nie nosiła jego imienia. 
Tłumaczyła, że sam tego sobie nie życzył, bo był człowiekiem skromnym. (…) 

Za: http://info.wiara.pl/doc/3419069.Nietypowa-prosba-wdowy-po-Tadeuszu-Rozewiczu

Francuski aktor, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, zainaugurował działalność centrum kultury i kinematografii noszące jego imię. Centrum otwarto w Sarańsku w Mordowii, gdzie aktor ma meldunek.

Według lokalnych mediów aktor przybył w sobotę po południu z Paryża do Sarańska, gdzie powitały go miejscowe władze i gdzie przemawiał do kilkuset osób, co uwieczniono na zdjęciach. “Bardzo mi pochlebia to, że centrum kultury nosi moje imię. Szkoda, że nie mogę częściej przyjeżdżać do Sarańska” – powiedział Depardieu cytowany przez lokalny dziennik “Izwiestija Mordowii”. “W Mordowii czuję się jak prawdziwy Rosjanin (…) Też jestem mieszkańcem Sarańska i będę głosował w wyborach” – dodał. W Sarańsku, stolicy Republiki Mordowii, Depardieu jest zarejestrowany jako mieszkaniec i prywatny przedsiębiorca. Depardieu opuścił Francję, by nie płacić 75-procentowego podatku dla osób bardzo zamożnych. Prezydent Rosji Władimir Putin, który nazywa go swoim przyjacielem, na początku stycznia 2013 roku wydał dekret nadający aktorowi rosyjskie obywatelstwo.

Za: http://info.wiara.pl/doc/3412986.Gerard-Depardieu-otworzyl-centrum-kulturalne-swego-imienia


Ignacy Matuszewski wraca do ojczyzny. To gwóźdź do trumny postkomunistycznych elit. „Komunizm polski mniej wygląda na zjawisko socjalne, niż na objaw patologiczny… Jak gdyby nadmiar miłości do Polski wyzwalał w chorych duszach nienawiść do Polski. Jak gdyby polskiemu prawu poświęcenia dla ojczyzny odpowiadał bunt lękających się tego prawa – hasłem poświęcenia ojczyzny. >>Polski<< komunizm wydaje się niemal całkowicie mieścić w zakresie psychiatrii… antypolskie nastawienie >>polskich<< komunistów stało się całym ich programem” – pisał Ignacy Matuszewski. Jak zapowiedzieli Antoni Macierewicz i Sławomir Cenckiewicz, prochy płk Matuszewskiego wrócą do Polski. Jeśli wraz z nimi wróci do Polski jego myśl polityczna, może to być gwóźdź do trumny postkomunistycznych elit – pisze w najnowszym „Nowym Państwie” Piotr Lisiewicz. (…)


całość: http://niezalezna.pl/85194-ignacy-matuszewski-wraca-do-ojczyzny-gwozdz-do-trumny-postkomunistycznych-elit#.V8Ahldp1Oj8.facebook


Wołyń: Prawda jest najważniejsza

W lipcu tego roku minęła 73. rocznica brutalnej eksterminacji Polaków zamieszkujących byłe województwo wołyńskie II Rzeczypospolitej. Ofiarą bestialskiego ludobójstwa przeprowadzonego przez Ukraińską Powstańczą Armię i OUN padali bez wyjątku wszyscy Polacy: chłopi i ziemianie, katolicy i prawosławni, mężczyźni i kobiety, starcy i dzieci. Jedną z ulubionych taktyk zwyrodnialców z UPA było otaczanie polskich kościołów w niedzielę. Straszny los czekał polskie rodziny, które przyszły uszanować trzecie przykazanie. Jak wielką nienawiścią do Polaków kierowali się ukraińscy zbrodniarze, świadczą metody, jakimi zamęczali swoje ofiary. Mordercom szkoda było naboi na „Lachów”. Nawet niemieccy śledczy w mundurach SS, badający niektóre z tych zbrodni w 1943 r., byli zszokowani skalą okrucieństwa. (…) 

za: http://www.rp.pl/Historia/308259836-Wolyn-Prawda-jest-najwazniejsza.html

Od kilku tygodni polską polityką wstrząsają kolejne informacje o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji w stolicy. Reakcje partii politycznych? Platforma Obywatelska zapowiedziała, że w ciągu miesiąca przedstawi nową ustawę reprywatyzacyjną, choć w ciągu 8 lat rządów nie potrafiła rozwiązać problemu. Zapowiedzi PO przebiła Nowoczesna, która w połowie tygodnia obiecała stworzenie nowej ustawy na… poniedziałek. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość dziś chwali się tym, że prezydent Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną. Rzecz w tym, że ustawę przygotował poprzedni rząd PO, a w sejmie poparło ją… 3 posłów PiS-u. Tych kilka deklaracji doskonale obrazuje stosunek polskiej klasy politycznej do problemu, który trapi Polskę od 27 lat.

Polska pozostaje jedynym krajem w Europie Środkowej, który nie rozwiązał całościowo problemu odszkodowań za nieruchomości utracone na rzecz władz po II wojnie światowej. Niemcy, Czechy czy Węgry zmieniły prawo w latach 90., w sposób całościowy regulując kwestie znacjonalizowanych wcześniej majątków i ostatecznie zrywając z ustawodawstwem poprzedniej epoki.

Całość: http://kulturaliberalna.pl/2016/08/30/kowalczyk-slowniczek-reprywatyzacja/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Komu+oddawa%C4%87%3F+Reprywatyzacja+po+aferze

Apple ma zapłacić 13 mld euro podatków

Apple nie płacił praktycznie żadnych podatków od zysków ze sprzedaży w swoich sklepach w Europie – uznała Komisja Europejska, wskazując, że gigant będzie musiał teraz oddać 13 mld euro. Jest to rekordowa suma. Korporacja zapowiedziała odwołanie od decyzji. (…) 

za: http://info.wiara.pl/doc/3418128.Apple-ma-zaplacic-13-mld-euro-podatkow


Około 200 uchodźców z Czeczeni od miesięcy czeka przy granicy Białorusi z Polską na możliwość wejścia do naszego kraju. Pogranicznicy w Brześciu są jednak nieugięci i nie wpuszczają Czeczenów ze względu na brak wizy.

Uchodźcy są zdesperowani. Każdy z nich podjął przynajmniej 20 prób przekroczenia polskiej granicy, jednak wszystkie kończą się odmową z powodu braku odpowiedniego dokumentu. Czeczeni pytają jednak, skąd uchodźca może mieć wizę. Uciekają przed rządami Ramzana Kadyrowa oskarżanego o zbrodnie wojenne. 
– Tam nie da się żyć. Dzisiaj masz przyjaciela, a jutro mogą go porwać. Prosimy o jedno. Albo niech nas Polacy wpuszczą, albo niech zamykają granicę – mówi Abdullah w news.tut.by

Sytuacja na granicy jest napięta. Jeden z Czeczenów skarży się, że Polacy nazywają ich terrorystami, nie rozumiejąc, że przed takimi oni właśnie uciekają. Grupa zapewnia jednak, że nie planuje żadnego szturmu. Ma tylko nadzieję, że Polacy zaczną ich słuchać i dotrze do nich, dlaczego chcą opuścić Rosję. 

za: Bartosz Nowak  / o2.pl 


Rozstrzelano wicepremiera Korei Płn. Dwóch urzędników wysłano na reedukację

Przedstawiciel władz w Seulu powiedział anonimowo, że wyrok śmierci na wicepremierze wykonano w lipcu. Był oskarżony o “antypartyjną i antyrewolucyjną agitację”. Jak poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego, dwóch innych przedstawicieli północnokoreańskich władz zostało wysłanych na reedukację, w tym urzędnik odpowiedzialny za sprawy między koreańskie Kim Jong Czol. Po przejęciu władzy po swym ojcu Kim Dzong Ilu pod koniec 2011 roku Kim Dzong Un najprawdopodobniej doprowadził do egzekucji lub zwolnił ze stanowisk wielu członków reżimu. Poprzedni taki głośny przypadek miał miejsce w grudniu 2013 roku, kiedy to Dzang Song Thaek, wuj Kim Dzong Una, uznawany za drugiego najbardziej wpływowego człowieka w kraju, został skazany na śmierć i stracony za “zdradę, działalność kontrrewolucyjną i próbę przewrotu państwowego”. (…) 
Ponad 300 martwych reniferów w parku narodowym. Norwegowie w szoku, ale mają już teorię

– Pierwszy raz coś takiego widzę – przyznaje Knut Nylend ze służby ochrony przyrody w Norwegii. Na płaskowyżu Hardangervidda znaleziono 322 martwe renifery. Nylend w rozmowie z lokalnymi mediami stwierdził, że prawdopodobnie wszystkie zginęły od pioruna, który uderzył w stłoczone stado. Zaznaczył, że wskazuje na to fakt, że zabite zwierzęta leżą bardzo blisko siebie. Gwałtowna burza nawiedziła park narodowy w piątek wieczorem. Na płaskowyżu Hardangervidda żyje ok. 10 tys. reniferów. To największe ich skupisko w Norwegii.

Za: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20613077,ponad-300-martwych-reniferow-w-parku-narodowym-norwegowie-w.html#BoxNewsImg

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*