Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [14]

Nieznane, rozproszone po czasopismach i nigdy wcześniej niepublikowane utwory Mirona Białoszewskiego znajdą się w kolejnych dwu tomach “Utworów zebranych” tego pisarza, z których pierwszy ukaże się pod koniec 2016 roku – zapowiada Państwowy Instytut Wydawniczy.

Po ponad trzydziestu latach od śmierci poety, PIW wyda nieznane, rozproszone po czasopismach i nigdy wcześniej niepublikowane utwory Mirona Białoszewskiego. Tomy trzynasty i czternasty “Utworów zebranych” tego pisarza zawierać będą zbiór wierszy rozproszonych i niepublikowanych z wczesnego i dojrzałego okresu twórczości poety – począwszy od młodzieńczych tekstów pisanych podczas okupacji, poprzez utwory z czasów debiutu książkowego i późniejszych eksperymentów językowych, aż po wiersze z lat 60. Teksty zamieszczone w tych dwu tomach “Utworów zebranych” uzupełniają znany z nich obraz jego twórczości o wątki obecne w nim dotychczas tylko marginalnie. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienić należy wyrazisty wątek miłosny. (…) 

całość: http://culture.pl/pl/artykul/ukaza-sie-nieznane-utwory-mirona-bialoszewskiego?utm_campaign=Newsletter+Culture.pl+-+wersja+polska&utm_content=Wszystkie+barwy+polskiego+kina&utm_medium=email&utm_source=getresponse
Betar… Komunistyczne rządy doprowadziły do usunięcia z polskiej historiografii i pamięci wielu ważnych wydarzeń oraz postaci. Ale czy możliwe, że przez dziesiątki lat kompletnie przemilczano istnienie największej narodowo – radykalnej organizacji II Rzeczypospolitej? Niestety tak, ale na szczęście duet Robert Kaczmarek – Piotr Gontarczyk, po raz kolejny uzupełnia swoim wspólnie zrealizowanym filmem, historyczną białą plamę. Betar był rewizjonistyczną organizacją żydowską, która w okresie swojej największej świetności w Polsce, liczyła 50 tysięcy członków. Ponadto jej działalność cieszyła się przychylnością samego marszałka Piłsudskiego, a owocem tej sympatii była możliwość odbywania przez Betarczyków szkoleń z polską armią. (…)


film: https://www.youtube.com/watch?v=eOnP3JvJhAk

 

Ratownicy w Pescara del Tronto we Włoszech wyciągnęli z gruzów 4-letnią Giorgię. Dziewczynka przeżyła trzęsienie ziemi tylko dlatego, że ochroniła ją własnym ciałem 8-letnia siostra Giulia. 8-latka została znaleziona martwa (..)


całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20600262,wlochy-8-letnia-giulia-zginela-ratujac-4-letnia-siostre-przykryla.html#Czolka3Img#BoxNewsLink

Nie żyje Krzysztof Ptak, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – podała Szkoła Filmowa w Łodzi. Był autorem zdjęć m.in. do “300 mil do nieba”, “Panny Nikt”, “Historii kina w Popielawach”, “Ediego”, “Domu Złego” i “Papuszy”. (…)


za: http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,20594805,nie-zyje-wybitny-operator-filmowy-krzysztof-ptak.html#BoxKultImg&a=30&c=41

Bayern Monachium na inaugurację Bundesligi rozbił Werder Brema 6:0. Trzy gole strzelił Robert Lewandowski.


Za: http://www.sport.pl/pilka/1,65081,20605715,bundesliga-lewandowski-z-hattrickiem-bayern-rozbil-werder.html#MT2


Kabul – Afganistan. 24.08.2016.  Najpierw eksplozja, później strzały na uniwersytecie. Studenci uciekali, łamiąc nogi. 12 ofiar


12 osób, w tym 7 studentów, 3 policjantów i 2 pracowników ochrony, zginęło w ataku na Amerykański Uniwersytet w Kabulu. Takie informacje przekazała w czwartek afgańska policja. 44 osoby, w tym 35 studentów, zostały ranne. Służby zabiły dwóch podejrzewanych o atak. Trwa przeszukiwanie kampusu. (…) 

za: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20594070,eksplozje-i-strzelanina-atak-na-amerykanski-uniwersytet-w-kabulu.html#BoxNewsLink

Ze strony muzułmanów potrzebne są konkretne działania przekuwające te deklaracje w czyn – mówi ks. Samir Khalil Samir SJ.

Łatwo mówić piękne słowa o tym, że terroryzm nie ma nic wspólnego z islamem. To jednak zdecydowanie za mało. Ze strony muzułmanów potrzebne są konkretne działania przekuwające te deklaracje w czyn. Wskazuje na to ks. Samir Khalil Samir SJ, egipski islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego. Podkreśla on jednocześnie, iż musimy pamiętać, że choć wielu wyznawców islamu odcina się od przemocy, to jednak jest ona obecna w tej religii. „Nigdy wcześniej nie byliśmy świadkami tak wielkiej przemocy w imię Allaha” – mówi ks. Samir wskazując, że aby sytuacja uległa poprawie, nie wystarczy negowanie rzeczywistości. „Większość muzułmanów nie chce wojny i terroryzmu. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że w Koranie są słowa i zdania wyraźnie nawołujące do przemocy. Kiedy muzułmanie mówią: «Państwo Islamskie i terroryzm to nie są muzułmanie, nie mają nic wspólnego z islamem», wcale tak nie jest – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Samir. – Rozwiązaniem proponowanym także przez wielu muzułmanów jest reinterpretacja Koranu i tradycji mahometańskiej, czyli usytuowanie jej w kontekście historycznym, tak jak to robimy ze Starym Testamentem. Musimy odczytać ją dzisiejszymi oczami i według współczesnej myśli, mówiąc: to dotyczyło minionych czasów. Wielu muzułmanów tak patrzy na islam twierdząc, że nie można go odczytywać dosłownie, ale należy interpretować. Niestety nie wszyscy tak uważają. Wśród różnych nurtów mamy też imamów głoszących idee ekstremistyczne w łonie islamu”. (…)

za: http://religie.wiara.pl/doc/3405220.Ks-Samir-piekne-slowa-muzulmanow-nie-wystarcza


Niemcy: władze pierwszy raz od 1989 zachęcają do robienia zapasów żywności na wypadek zagrożenia. Pierwszy raz od ćwierćwiecza rząd w Berlinie zamierza zachęcić obywateli do gromadzenia zapasów żywności na 10 dni w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej. Uspokaja jednak, że atak na Niemcy jest “nieprawdopodobny”.  “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) zamieszcza w niedzielnym wydaniu cytat z nowej koncepcji obrony cywilnej w Niemczech, którą rząd w Berlinie chce uchwalić na posiedzeniu w najbliższą środę. Fragment dotyczy zgromadzenia przez mieszkańców zapasów żywności wystarczających na 10 dni. W ten sposób Niemcy w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej będą samowystarczalni do czasu, jak władze przywrócą normalne funkcjonowanie kraju i zaopatrzenie w m. in. wodę pitną, energię i gotówkę. (…)


całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20578950,pierwszy-raz-od-1989-rzad-zacheca-obywateli-do-robienia-zapasow.html#Czolka3Img

Jean Marie Lustiger (ur.  jako Aaron LUSTIGER), wieloletni Kardynal Paryża, syn Żydów z Będzina. Zapraszam:https://www.facebook.com/jewishsentiments


Dowcip we Francji około 20 lat temu: “Jaka jest różnica pomiędzy Głównym Rabinem Francji a Kardynałem Paryża? Odpowiedź: “Kardynał zna jidysz…”

info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean-Marie_Lustiger

Benedykt XVI przyznał, że abdykował przede wszystkim z powodu “ograniczeń wytrzymałości fizycznej”. Podczas rozmowy z dziennikarzem gazety “La Repubblica” Ratzinger ujawnił, że problemy zdrowotne dały mu się we znaki szczególnie podczas pielgrzymki do Meksyku i na Kubę. Wówczas miał sobie uświadomić, że nie zdoła polecieć na Światowe Dni Młodzieży odbywające się w Rio de Janeiro w 2013 roku i zdecydował się abdykować. Po doświadczeniach z podróży do Meksyku i na Kubę nie czułem się na siłach, by podjąć tę tak bardzo trudną podróż. Ponadto program tych dni określony przez Jana Pawła II wymagał fizycznej obecności Papieża. Nie można było myśleć o połączeniu telewizyjnym lub innych formach, jakie zapewniają technologie – przyznał papież senior w rozmowie z Elio Guerriero.

Benedykt XVI abdykował 11 lutego 2013 roku. Był to pierwszy tego rodzaju przypadek od 1415 roku i wywołał ogromne poruszenie wśród chrześcijan na całym świecie. Tego samego wieczoru Watykan nawiedziła potężna burza, podczas której piorun uderzył w kopułę Bazyliki świętego Piotra. Wielu komentatorów uznało wówczas, że to znak od Boga zapowiadający koniec świata. Ratzinger zignorował jednak te głosy i nie komentując sensacyjnych teorii, przeniósł się do do klasztoru Mater Ecclesiae. 
Papież senior twierdzi, że od samego początku miał dobry kontakt ze swoim następcą Franciszkiem I. 
Natychmiast po swoim wyborze starał się do mnie zadzwonić. Gdy mu się to nie udało, zatelefonował do mnie ponownie po spotkaniu z Kościołem powszechnym z loggii bazyliki św. Piotra i rozmawiał ze mną z wielką serdecznością. Od tej pory darzył mnie darem niezwykłej relacji ojcowsko-braterskiej. Często docierają do mnie drobne upominki, listy napisane osobiście. Przed wyruszeniem w długie podróże papież zawsze mnie odwiedza. Ludzka życzliwość, z jaką mnie traktuje, jest dla mnie szczególną łaską na tym ostatnim etapie mojego życia, za którą mogę być jedynie wdzięczny – podkreśla. 

Za: “La Repubblica” 

Niemiecki sąd oddał Polakom dziecko… Decyzję podjął sąd administracyjny w Kirchheim Unter Teck w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Pierwotnie niemowlę odebrano Polce trzy dni po porodzie. Trzytygodniowa Lenka wróci do matki pod warunkiem pozostania pod opieką pielęgniarki. Mąż kobiety poinformował dziennikarzy, że sąd zaplanował przekazanie dziecka na popołudnie 24 sierpnia – donosi Polska Agencja Prasowa. Jugendamt odebrało Polce noworodka na początku sierpnia. Pracownicy Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży w Esselingen zadecydowali o umieszczeniu dziewczynki w rodzinie zastępczej. Jako uzasadnienie podali niezdolność kobiety do wykarmienia dziecka. Decyzja urzędników wywołała protesty niemieckiej Polonii. W sprawę zaangażowało się również Ministerstwo Sprawiedliwości oraz rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich. W rozprawie uczestniczył także przedstawiciel konsulatu RP w Monachium.

Przyjęliśmy w polskim prawie przepisy, które wykluczają taką sytuację, jak w Niemczech. Sytuacja materialna nie może być powodem odebrania dziecka. Cieszę się, że wszystko dobrze się skończyło i maleńka Lenka wraca do mamy. Będziemy działać w każdym takim przypadku – zadeklarował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 
Jugendamt jest instytucją ds. wychowania dzieci i młodzieży. Szacuje się, że rocznie odbiera rodzicom około 70 tys. pociech. Teoretycznie może nastąpić to wyłącznie w przypadku trudnej sytuacji materialnej lub bezpośredniego zagrożenia życia dziecka, np. przemocy lub głodu. Według niemieckiej Polonii odbieranie dzieci Polakom bywa nieuzasadnione. Urzędnicy Jugendamtu mają niezbyt skrupulatnie sprawdzać warunki panujące w ich domach.
Autor: Beata Kruk / o2.pl / 25.08.2016 

Przyszedł do szpitala z rodzącą żoną. Przez pomyłkę sam trafił na stół operacyjny

Jak informuje strona People.com na początku sierpnia 29-letni mężczyzna nazwany w różnych relacjach po prostu “panem Wang”, pojawił się ze swoją ciężarną żoną w szpitalu Shenyang Hunnan Xinqu w Chinach. Kobieta od razu pojechała na salę porodową, a  Wang czekał na korytarzu. Portal Daily Mail podaje, że w pewnym momencie pojawił się lekarz i zaprosił pana Wanga do sali. Mężczyzna myślał, że zabiera go na salę porodową do żony. Jednak na miejscu nie było rodzącej małżonki, a lekarze kazali przyszłemu tacie zdjąć spodnie. Wang próbował dowiedzieć się, o co chodzi, ale usłyszał tylko: “Proszę robić to, co mówimy”. I zaraz potem otrzymał zastrzyk znieczulający…
Kiedy się obudził, okazało się, że usunięto mu hemoroidy! Lekarze pomylili go z innym pacjentem, który był tego dnia przewidziany do operacji. Na stole operacyjnym Wang usłyszał płacz dziecka, urodzonego właśnie przez jego żonę. Chciał przytulić maleństwo, ale poczuł taki ból, że nie mógł się ruszyć. Dziecko, urodzone dzięki cesarskiemu cięciu, jest zdrowe. Za swoją pomyłkę szpital zaproponował mężczyźnie odszkodowanie o równowartości 2,5 tys. złotych. Ale negocjacje w sprawie wysokości odszkodowania podobno trwają.
Za: http://deser.gazeta.pl/deser/7,111858,20559757,przyszedl-do-szpitala-z-rodzaca-zona-przez-pomylke-sam-trafil.html#Prze

A to Polska właśnie… Sosnowiec. 57-letni lekarz anestezjolog zmarł w czasie pełnienia dyżuru

Jak dowiedział się “Dziennik Zachodni”, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu doszło do tragedii. 57-letni lekarz anestezjolog zmarł w czasie pełnienia dyżuru. Władze placówki przekonują, że tego dnia pracował 7 godzin i 35 minut, nie pracował w systemie nadgodzin.  Lekarka z Białogardu zmarła z przepracowania. W ostatnim czasie o katorżniczej pracy lekarzy głośno zrobiło się po tym, jak w jednym ze szpitali zmarła lekarka anestezjolog. Wg rzecznika szpitala, pracowała cztery doby z rzędu – podało wówczas Radio Szczecin. Kobieta nie była zatrudniona, lecz prowadziła działalność gospodarczą.
Za: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20592674,sosnowiec-57-letni-lekarz-anestezjolog-zmarl-w-czasie-pelnienia.html#BoxNewsLink

Para homoseksualistów doczekała się trojaczków. Zaskoczeni byli nawet lekarze


Świeżo upieczeni ojcowie Theo and Christo Menelaou mieszkają w Republice Południowej Afryki. Trojaczki – dwie dziewczynki i chłopca – urodziła im surogatka, kobieta mieszkająca w sąsiedztwie. Do zapłodnienia lekarze użyli materiału genetycznego obu mężczyzn. Wśród trojga dzieci – dwoje to bliźnięta jednojajowe. “To pierwszy taki przypadek w RPA, prawdopodobnie też na świecie” – pisze “The Telegraph”. (…) 
całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20579431,para-homoseksualistow-doczekala-sie-trojaczkow-zaskoczeni-byli.html#Prze

Rewelacyjny jak zwykle Al Pacino… Rok 1776. Dwie potęgi, Anglia i Francja, od ponad osiemdziesięciu lat walczą o panowanie nad “nowym światem”. Tymczasem Ameryka ogłasza deklarację niepodległości i wypowiada tym samym posłuszeństwo królowi Jerzemu. Armia angielska ląduje na Long Island aby zdławić rebelię. Film historię ukazuje oczami cywila-żołnierza, Toma (Al Pacino).


Cały film:  https://www.youtube.com/watch?v=4-nGlyexdlc

Newsletter

Chętnie przeczytam najlepsze teksty.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*