Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [13]Kupił na pchlim targu obrazek za kilka euro. Okazało się, że to zaginione 500-letnie dzieło sztuki…

Emerytowany francuski archeolog wybrał się na pchli targ, gdzie wypatrzył obrazek w atrakcyjnej cenie. Mężczyzna nie mógł uwierzyć w swoje szczęście, albowiem było to renesansowe dzieło Albrechta Dürera liczące sobie prawie 500 lat. Dzieło o tak dużej wartości nabył za zaledwie kilka euro. Konkretnie jest to ”Maria koronowana przez anioła” datowana na 1520 rok. (…) 
za: http://deser.gazeta.pl/deser/7,111858,20558022,kupil-na-pchlim-targu-obrazek-za-kilka-euro-okazalo-sie-ze.html#Czolka3Img

z20558073Q,Maria-koronowana-przez-aniola

Wielki powrót, czy wielkie rozczarowanie? Jaki jest nowy “Ben-Hur”, który właśnie pojawił się na naszych kinowych ekranach?

Jego reżyser, Timur Bekmambetov, to świetny spec od efekciarskiego kina akcji. Taki był jego amerykański film “Wanted – Ścigani”, w którym główną rolę zagrała Angelina Jolie, a także wcześniejszy, kultowy nieomal obraz “Straż nocna”, będący swoistą, rosyjską odpowiedzią na “Matrixa” braci Wachowskich. Wszystko to jednak futurystyczne filmy akcji. Jak Bekmambetov poradził sobie w przygodowym kinie kostiumowym z elementami filmu biblijnego? Trzeba przyznać, że całkiem nieźle. Biblii jest tu co prawda niewiele, ale przecież podobnie było w klasycznym, legendarnym „Ben-Hurze”, wyreżyserowanym przez Williama Wylera. Twórcy tamtego (obsypanego jedenastoma Oscarami!) filmu z 1959 roku, starali się jednak jakoś ukazać na ekranie Sacrum, Transcendencję. Wyczuwa się, że było to dla nich wyzwanie. Że podchodzili do scen znanych nam z Nowego Testamentu z pokorą, onieśmieleniem, czy niemalże bojaźnią. W wersji z roku 2016 dostajemy jedynie biblijne migawki. Kilka razy pojawi się Jezus, kilka razy Poncjusz Piłat, raz święty Piotr… Co ciekawe najwięcej jest tu Dyzmy, Dobrego Łotra, którego w Piśmie Świętym nie wymienia się nawet z imienia. W “Ben-Hurze” przewija się on jednak praktycznie przez cały film, dzięki czemu obraz ten uznać można za kinematograficzny apokryf poświęcony właśnie tej postaci. (…) za: http://biblia.wiara.pl/doc/3385447.BenHur

Wstrząśnięty Bóg * Poruszająca, zakorzeniona w Słowie opowieść o sytuacjach, które wstrząsają sercem samego Boga. Jeśli ktoś taki jak Augustyn Pelanowski pisze książkę pod tytułem „To, co najważniejsze”, wiadomo, że zapowiada się uczta. Że to nie będzie kolejna publikacja paulina, ale wydarzenie. Pelanowski ma dar (to naprawdę nie jego zasługa) czytania Biblii w taki sposób, że nawet przy fragmentach, które nie robiły dotąd na nas wrażenia, dostajemy gęsiej skórki. „W czasach, w których wszystko przestaje być ważne, począwszy od życia ludzkiego w łonie matki, aż po powołanie do życia w Bogu, w epoce toczącej się III wojny Bóg wzywa nas, byśmy dostrzegli to, co jest najważniejsze!” – pisze paulin. To poruszająca, zakorzeniona w Słowie opowieść o sytuacjach, które wstrząsają sercem samego Boga. * Augustyn Pelanowski OSPPE “To, co najważniejsze”. Wyd. Paganini, 2016 r.

za: http://biblia.wiara.pl/doc/3177255.Wstrzasniety-Bog

Merkel nie widzi związku między imigracją a terroryzmem

Kanclerz Angela Merkel powiedziała na wiecu wyborczym w Neustrelitz w Meklemburgii, że nie istnieje związek pomiędzy napływem uchodźców do Niemiec a wzrostem zagrożenia terrorystycznego. Zapewniła, że rząd troszczy się o bezpieczeństwo w kraju.
Podczas spotkania z wyborcami w środę wieczorem Merkel przyznała, że islamiści podejmują próby pozyskania uchodźców. “Zjawisko islamskiego terroryzmu Państwa Islamskiego (IS) nie pojawiło się jednak wraz z przybyciem uchodźców, lecz istniało w naszym kraju już wcześniej” – zaznaczyła szefowa CDU cytowana przez agencję dpa. Merkel zapewniła, że kierowany przez jej partię rząd zwiększy liczbę policjantów i rozszerzy kompetencje organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. “Więcej personelu plus większe możliwości interwencji” – zapowiedziała kanclerz. (…) 
Za: http://info.wiara.pl/doc/3388988.Merkel-nie-widzi-zwiazku-miedzy-imigracja-a-terroryzmem

Ten chłopiec przeżył niewyobrażalny koszmar. Jego zdjęcie obiegło cały świat

Zdjęcie 5-letniego Omrana Daqneesha pokazuje dobitnie to, co przeżywają obecnie Syryjczycy. Chłopiec został ranny w ostatnich atakach, do których doszło w Aleppo. Chłopiec został wyciągnięty z gruzów domu. 5-latek był w szoku, nie zdawał sobie sprawy z krwi, która wypływała z rany na jego głowie. Mimo bólu, nie płakał. (…) 

całosć: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20563162,ten-chlopiec-nie-zna-normalnego-zycia-tylko-wojne-zdjecie.html#MT

Niemiecki urząd odebrał Polce 3-dniową córeczkę. Powód? “Bo wyschnie”

Na początku sierpnia, trzy dni po porodzie, przedstawiciele Jugendamtu w Esslingen odebrali Polce córeczkę. Noworodka zabrali prosto ze szpitala – informuje Polsat News. Jaki był powód? Matka usłyszała, że dziecko “wyschnie” pod jej opieką, bo nie będzie potrafiła go wykarmić. Przez 2 i pół tygodnia kobieta nie mogła również zobaczyć córeczki. Dziecku nadano także niemieckie obywatelstwo, chociaż rodzice są polskimi obywatelami. Na polecenie Zbigniewa Ziobry ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się do swojego odpowiednika niemieckiego o podanie podstawy prawnej takich działań urzędu.
Dlaczego urzędnicy zabrali dziecko?
Niemiecki urząd zarzuca matce, że nie będzie potrafiła wykarmić dziecka, ma nieporządek w mieszkaniu oraz nie była na jednej konsultacji lekarskiej w trakcie ciąży – informuje dziennik “Fakt”. Zdaniem rodziców to plotki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Powodem nieporządku był remont mieszkania, które dostosowywali do potrzeb niemowlęcia. Matka broni się, że ciąża przebiegała wzorowo, nie odczuwała żadnych dolegliwości, a dziecko urodziło się zdrowe. 
Co to jest Jugendamt?
To niemiecki i austriacki urząd ds. dzieci i młodzieży, którego zadaniem jest dbanie o ich dobro. Ma oddziały w każdym mieście i podlega samorządowi lokalnemu. W Polsce stał się głośny po serii publikacji o zakazie rozmawiania po polsku z własnymi dziećmi przez rodziców z polsko-niemieckich małżeństw. Według niemieckich statystyk z roku na rok rośnie liczba interwencji w sprawach dzieci i młodzieży. W 2014 r. takich sytuacji było aż 48 tys. 
za: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20563847,jugendamt-odebral-polce-3-dniowa-coreczke-powod-bo-wyschnie.html#BoxNewsImg

“Zderzenie cywilizacji” podczas meczu w siatkówkę na Igrzyskach. To zdjęcie robi wrażenie… Niemki pokonały Egipcjanki 2-0, jednak to nie gra wzbudziła najwięcej emocji podczas meczu siatkówki plażowej podczas Igrzysk Olimpijskich. Uwagę świata zwróciła różnica w strojach zawodniczek.

Mecz Niemcy-Egipt w siatkówkę plażową podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Reprezentantka Egiptu Doaa Elghobashy walczy przy siatce z Kirą Walkenhorst z Niemiec. To zdjęcie stało się niezwykle popularne w mediach społecznościowych. Komentujący pisali o “kontrastujących stylach” zawodniczek, “różnicach kulturowych”, a nawet “zderzeniu cywilizacji”.

Całość: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,20514997,zderzenie-cywilizacji-podczas-meczu-w-siatkowke-na.html#TRNajCzytSST 

Światowe Dni Młodzieży pokazują, że Kościół i katolicyzm są uniwersalne, a nacjonalizm, rasizm i ksenofobia są katolicyzmowi obce – mówi PAP dominikanin o. Maciej Zięba.

Przypomina, że zainicjowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży są wielkim świętem Kościoła powszechnego, dzięki któremu młodzi ludzie odzyskali w Kościele swoje miejsce. Dziś – zdaniem o. Zięby – spotkania młodzieży z papieżem pokazują młodą twarz Kościoła. “Jan Paweł II, ustanawiając Światowe Dni Młodzieży, czerpał ze swoich duszpasterskich doświadczeń ze spotkań z młodzieżą w Polsce. Natomiast kiedy rozpoczął te spotkania w końcu lat osiemdziesiątych jako duszpasterz całego Kościoła, wiele episkopatów odnosiło się do tej inicjatywy z rezerwą, uważając, że młodzi odeszli już od Kościoła” – wspominał o. Zięba. Tymczasem – jak podkreślił dominikanin – kolejne lata, w których odbywały się ŚDM – w Denver, Toronto, Paryżu, czy tegoroczne w Krakowie – pokazały ogromne zainteresowanie młodzieży wydarzeniem. “Okazało się, że ŚDM są wielkim, wielomilionowym świętem Kościoła powszechnego i pokazują młodą twarz Kościoła” – mówił. (…) 
za: http://info.wiara.pl/doc/3388219.O-Zieba-Rasizm-i-ksenofobia-sa-katolicyzmowi-obce

Polak skazany w Syrii na karę śmierci. W grudniu 2015 r. o zaginięciu mężczyzny informowała fundacja Itaka. Teraz wiadomo, co się z nim stało. O zatrzymaniu obywatela Polski w Syrii media informowały w lutym.Jednak dopiero teraz portal Inside Syria ujawnił, że jest to zaginiony wrocławski “celebryta” Leszek Panek. Mężczyzna zasłynął głoszeniem nadchodzącej apokalipsy oraz koniecznością przyjęcia do serca Jezusa. Jeździł po mieście złotym nissanem almerą, zapowiadając przez głośniki nadejście wojny nuklearnej. Następnie 54-latek swoje teorie głosił w rożnych zakątkach Europy, trafiając w końcu do ogarniętej wojną Syrii. Panka aresztowano, gdy usiłował wyjąć coś z kieszeni. Syryjscy żołnierze sądzili, że Polak chce wysadzić się w powietrze, dlatego jeden z nich postrzelił go w nogę. Dopiero później okazało się, że mężczyzna chciał po prostu pokazać swój paszport. Rządowa armia uznała jednak wrocławianina, za terrorystę. Zgodnie z tamtejszym prawem skazano go na karę śmierci. Jak dotąd nie ustalono, czy polski rząd podjął starania o uwolnienie Panka. Mężczyzna miał przybyć do Syrii z Libanu i w ten sposób, zdaniem syryjskich władz nielegalnie przekroczyć granicę.


za: o2.pl / Autor: Beata Kruk 

https://www.youtube.com/watch?v=caPrzqj8SBs&list=RDq80BAs4QjQQ&index=16


Marek Grechuta – Gdziekolwiek będziesz… / słowa: Jan Zych


Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek się stanie,
Będą miejsca w książkach i miejsca przy stole.
Kasztan kiedy kwitnie lub owoc otwiera
Będą drzewa, ulice, ktoś nagle zawoła.
Ktoś do drzwi zapuka, pamięć przyniesie
Z kwiatem, z godziną, z kolorem.

Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek się stanie.
Gdziekolwiek będziesz…

Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek się stanie,
Będą miejsca w książkach i miejsca przy stole.
Kasztan kiedy kwitnie lub owoc otwiera
Będą drzewa, ulice, ktoś nagle zawoła.
Wciąż będzie początek, bo wszędzie są mosty
Prawdziwe jest powietrze, ode mnie do ciebie,

Gdziekolwiek będę, cokolwiek się stanie.
Gdziekolwiek będę…

Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek się stanie,
Będą miejsca w książkach i miejsca przy stole.
Kasztan kiedy kwitnie lub owoc otwiera
Będą drzewa, ulice, ktoś nagle zawoła.
Ktoś do drzwi zapuka, pamięć przyniesie
Z kwiatem, z godziną, z kolorem.

Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek się stanie.
Gdziekolwiek będziesz… 


Gdzieś w nas….

 
Gdzieś w nas błyszczą gwiazdy poezji,
Gdzieś w nas niosą krzyże polonii,
Gdzieś w nas kwilą buty północy,
Gdzieś w nas idą ludzie niezłomni…

Gdzieś w nas mącą kaci w strumieniach,
Gdzieś w nas piszą donos na życie,
Gdzieś w nas pieją prawdy na rusztach,
Gdzieś w nas płaczą baby niesyte…

Gdzieś w nas stroją namiot cyrkowcy,
Gdzieś w nas płoszą dzieci jaskółki,
Gdzieś w nas grają w karty płomienie,
Gdzieś w nas…

Gdzieś w nas tańczą strachu stróżowie,
Gdzieś w nas jadą wolni bogowie,
Gdzieś w nas piją klęski wodzowie,
Gdzieś w nas, gdzieś w nas… 

Newsletter

Daj nam sygnał poparcia!

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Books for Sailors

2 Comments

  1. Jan Zych to szczególnie bliski mi poeta. Miałem z nim kontakt listowny tuż przed jego śmiercią. Przesłał wybór wierszy, które uważał za ważne. Niestety wybór ten nigdy nie został opublikowany, gdyż prawa autorskie należą do rodziny, która nie była zainteresowana niekomercyjną publikacją.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*