Cezary Napierała – Wędrowiec internetowy [10]

 

Bieżące informacje o wizycie papieża Franciszka w Polsce:


http://wiara.pl/

„Wiejski proboszcz”; „traktował na serio Ewangelię, wkładał całe serce w to, co robił, i nigdy nie odmawiał, gdy się go o coś prosiło”; „kapłan do głębi słuchający, pełen prostoty”; „ucieleśniał niejako chrześcijaństwo maluczkich” – takie świadectwa pojawiły się po tragicznej śmierci ks. Hamela.

„W Saint-Étienne-du-Rouvray, jak wszędzie na świecie, dobro nie czyni hałasu. Niewielu z nas usłyszałoby o tym kapłanie, gdyby nie został zamordowany podczas odprawiania najskromniejszej ze Mszy – porannej wtorkowej Eucharystii w okresie zwykłym, w parafii bez znaczącej historii” – komentuje w tygodniku „La Vie” Jean-Pierre Denis. (…) 
za: http://info.wiara.pl/doc/3333108.Testament-zamordowanego-ksiedza

George Weigel, Carie Gress, Stephen Weigel – Miasto świętych

Pielgrzymka po Krakowie śladami Jana Pawła II. Wyd. Literackie, Kraków 2016 
Oryginalny tytuł: City of Saints: A Pilgrimage to John Paul II’s Kraków 

George Weigel, autor cenionej na całym świecie biografii Karola Wojtyły, zabiera czytelników w niezwykły spacer po Krakowie. To nie tylko wycieczka po stolicy polskiej kultury i po słynnych zabytkach. To przede wszystkim pełna pasji i cennych informacji wędrówka po miejscach, które ukształtowały Jana Pawła II, wpłynęły na jego pontyfikat, a tym samym w ogromnym stopniu zdecydowały o obliczu współczesnego Kościoła.

Nie byłoby Jana Pawła II bez Krakowa– pisze Weigel. To tu spędził prawie czterdzieści lat.  Jako student, aktor, robotnik, seminarzysta, ksiądz, poeta, dramaturg, eseista, filozof, biskup. Od rodzinnych podkrakowskich Wadowic, przez stary Kraków: Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiował, miejsca dramatów drugiej wojny światowej i te związane z posługą biskupią, przez nowohucką Arkę Pana, gdzie rozegrała się krakowska walka z komunizmem o krzyż, po Łagiewniki, w których realizuje się idee oddające papieskiego ducha, zasilonego objawieniami świętej Faustyny Kowalskiej. O wszystkich tych miejscach George Weigel pisze z ogromnym znawstwem i religijną wrażliwością, a uroku dodają liczne fotografie. Podróż, której przewodnikiem jest George Weigel, ukazuje Kraków jako kulturową potęgę oraz miejsce narodzin dawnych i współczesnych świętych. Trudno też wyobrazić sobie głębokie przeżycie Światowych Dni Młodzieży bez zrozumienia ich krakowskiej genezy i znaczenia miejsc, w których się odbywają.

za: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3967/Miasto-swietych—George-Weigel

Co papież Franciszek powiedział do rabina Michaela Schudricha…


http://chidusz.com/papiez-franciszek-rabin-michael-schudrich-modl-sie-za-mnie-auschwitz-birkenau/

Warto obejrzeć! Kijów zaskakuje bogactwem stylów architektonicznych, pięknem cerkiew i bogatą historią. W galerii kilka zdjęć także z Fastowa.


Za: http://kosciol.wiara.pl/gal/pokaz/3289379.Migawki-z-Kijowa/40#gt

Wisława Szymborska – Portret kobiecy


Musi być do wyboru.
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.

[z tomu: Wielka liczba, 1976]

Klasztory chrześcijańskie i buddyjskie – znakomite zdjęcia:


http://www.national-geographic.pl/traveler/oto-najbardziej-zachwycajace-klasztory-swiata-do-ktorych-docieraja-tylko-najwytrwalsi


Jan A. P. Kaczmarek – wywiad dla Kultury Liberalnej…


http://kulturaliberalna.pl/2016/02/16/jan-kaczmarek-wywiad-pawlowski-polityka-pis/


Andrzej Stasiuk krótka rozmowa w 1 ARD telewizji niemieckiej…


http://www.daserste.de/information/wissen-kultur/ttt/videosextern/der-osten-was-ist-das-100.html

Aleksandra Rybińska – Żegnaj, Europo! Unia Europejska, jaką znamy, w ciągu najbliższych 10–15 lat zniknie. Zastąpią ją luźne bloki regionalne…


„Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną” – pisał w 1624 roku angielski poeta i prozaik John Donne, cztery stulecia przed referendum, które wyprowadzi Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. „Czułam się jak na pogrzebie przyjaciela. To nie jest już UE do której dołączyliśmy” – skomentowała wynik „Brexitu” Vaira Vike-Freiberga, była prezydent Łotwy.
Od ustanowienia w 1951 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali do Traktatu z Maastricht, integracja europejska toczyła się powoli, napędzana przez francusko-niemiecki motor, gospodarcze i polityczne interesy jej najsilniejszych członków oraz sporą dawkę idealizmu. Wystarczyło zaledwie kilku lat stagnacji, kryzysu wspólnej waluty i masowego napływu imigrantów, by Unia Europejska zaczęła pruć się w szwach. Dni, gdy eurokraci w samozadowoleniu mogli dyskutować o pochodzeniu sera feta, należą do przeszłości. Przywódcy europejscy mogą w obliczu Brexitu do woli przywoływać wspomnienia krwawej historii Europy (vide kanclerz Niemiec Angela Merkel), próbować zatrzymać czas, ale to nie zapobiegnie dezintegracji Unii. Europejczycy stracili zaufanie do swoich elit. Globalizacja zakłada, że będą zwycięzcy i przegrani. Ale także obiecuje, że „na długa metę wszyscy skorzystają”. Projekt europejski miał zapewnić ludziom pracę, dobrobyt, bezpieczeństwo i pokój. Od dobrych kilku lat widać, że nie ma ani pracy, ani dobrobytu. A od chwili zamachów terrorystycznych we Francji i Belgii wiemy, że nie ma też bezpieczeństwa. Tysiące imigrantów koczujących w Calais i usiłujących przedostać się przez tunel pod kanałem La Manche na Wyspy Brytyjskie sprawiło, że dla Brytyjczyków skutki globalizacji stały się aż nader namacalne. Za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE nie bez powodu masowo głosowali mieszkańcy zubożałych miejscowości wzdłuż wschodniego wybrzeża Anglii i upadających miast przemysłowych w Midlands, Yorkshire i Walii, którzy mają wrażenie, że stracili kontrolę nad własnym losem. Jak powiedział niegdyś ekonomista John Maynard Keynes „w polityce nie ma co liczyć na cierpliwość ludzi, bo na dłuższą metę wszyscy będziemy martwi”. (…)  

Całość: http://wpolityce.pl/swiat/301930-zegnaj-europo-unia-europejska-jaka-znamy-w-ciagu-najblizszych-1015-lat-zniknie-zastapia-ja-luzne-bloki-regionalne?strona=1


Sarit Hadad


https://www.youtube.com/watch?v=ZBd3pNQSiaM

Ciekawy film o poecie C. K. Williamsie…


http://ekino-tv.pl/movie/show/smola-the-color-of-time-2012-lektor/16309 

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*