
Otrzymaliśmy, dzięki kapitanowi żeglugi jachtowej Jackowi Czajewskiemu materiał z zebrania Senackiej Komisji Historii i Tradycji Politechniki Warszawskiej z apelem o informacje o osiągnięciach naukowych Polaków działających za granicą w dziedzinie techniki wojskowej.
APEL O ZBIERANIE INFORMACJI
o pracy Polaków w przemyśle brytyjskim
w czasie II Wojny Światowej.
Na wyspach brytyjskich znalazło się w czasie wojny ponad 2000 polskich inżynierów.
Przed wojną istniały w Polsce tylko trzy uczelnie techniczne nadające tytuł inżyniera : Politechniki Warszawska i Lwowska oraz Akademia Górniczo – Hutnicza. Należy to tego doliczyć wyższe szkoły techniczne w Warszawie i Poznaniu.
Można więc przyjąć że wśród nich było prawie tysiąc absolwentów Politechniki Warszawskiej, w tym wielu pracowników PW.
Centralna Biblioteka Wojkowa zorganizowała w dniu 13 maja 2015 konferencję pt.:
„Polska myśl techniczna w Ii Wojnie Światowej.
W 70. rocznice zakończenia działań wojennych w Europie”
Miałem okazję wygłosić referat o prof. Pawle Janie Nowackim który był profesorem Wydziału Elektrycznego PW. Poza nim znam tylko jedno nazwisko profesora PW który też działał podobnie. Jeżeli istnieją podobne informacje – są rozproszone i trudne do odnalezienia.
Wysiłek zbrojeniowy aliantów jest oceniany jako bardzo ważny, ponieważ według historyków wojna zakończyła się dzięki lepszemu uzbrojeniu o wiele wcześniej. Wkład Polaków jest jednak zbyt słabo udokumentowany, poza kilkoma najważniejszymi osiągnięciami. Nawet sukces polskich kryptologów w złamaniu kodu Enigmy był przez wiele lat pomijany. Dopiero w ubiegłym roku postawiono symboliczny „milestone” przy ulicy Śniadeckich z napisem dokumentującym fakt pierwszeństwa polskich kryptologów.
Senacka Komisja ds. Historii i Tradycji na posiedzeniu w dniu 28 maja postanowiła zwrócić się do swoich członków a apelem o szukanie takich materiałów i przesyłanie informacji na adres Komisji.
Przewodniczący SKHiT PW
Prof. dr hab.inż Henryk Zobel
Ewentualne informacje prosimy przesyłać na adres redakcji
(poprzez formularz kontaktowy u góry strony).
Be the first to comment